Aneta Hołówek 15.03.2012

Triumf Lindsey Vonn w supergigancie

Amerykanka Lindsey Vonn, triumfatorka klasyfikacji generalnej alpejskiego Pucharu Świata, zdobyła w czwartek małą Kryształową Kulę w supergigancie.
Lindsey Vonn i Lund SvindalLindsey Vonn i Lund SvindalPAP/EPA

W ostatnim zawodach w tej konkurencji w Schladming była szósta, a zwyciężyła Niemka Victoria Rebensburg.

Sukces 22-letniej Niemki jest zaskakujący, bowiem przed przyjazdem do Schladming w sześciu startach w supergigancie zdobyła zaledwie 17 punktów. W klasyfikacji końcowej zajęła ostatecznie 19. miejsce z dorobkiem 117 pkt.

W czwartek Niemka uzyskała czas 1.24,54, lepszy o 0,18 s od Amerykanki Julii Mancuso oraz o 0,21 s od Francuzki Marion Rolland. Czwarta była Austriaczka Anne Fenninger - 0,53 s. Natomiast szósta na mecie Vonn straciła do zwyciężczyni 0,57 s, ale to jej wystarczyło do końcowego sukcesu.

Powiększyła swój dorobek w supergigancie do 453 punktów. Druga w stawce Mancuso ma ich 381, a trzecia Fenninger 369.

To trzecia w tym sezonie mała Kryształowa Kula wywalczona przez 27-letnią Vonn. W obecnej rywalizacji była też najlepsza w superkombinacji i zjeździe, a ma jeszcze szanse na to w slalomie gigancie.

Tu jednak są one raczej teoretyczne. Musiałaby bowiem w ostatnich zawodach zwyciężyć, a Rebensburg nie mogłaby finiszować w czołowej 15-tce, bowiem tylko tyle zawodniczek punktuje w finałowych zawodach. Niemka wyprzedza ją aż o 95 pkt, a wszystko rozstrzygnie się w sobotę.

Wśród mężczyzn małą Kryształową Kulę w supergigancie zdobył Aksel-Lund Svindal. Norweg w ostatnim starcie w tej konkurencji podczas finałowych zawodów alpejskiego Pucharu Świata w Schladming zajął 16. miejsce. Zwyciężył Włoch Christian Innerhofer.

18. Tessa Worley (Francja)       1.26,21

Klasyfikacja generalna PŚ (po 35 z 37 zawodów): 1. Lindsey Vonn (USA) 1948 pkt 2. Tina Maze (Słowenia) 1382 3. Maria Hoefl-Riesch (Niemcy) 1195 4. Julia Mancuso (USA) 975 5. Elisabeth Goergl (Austria) 967 6. Anna Fenninger (Austria) 914 7. Viktoria Rebensburg (Niemcy) 847 8. Marlies Schild (Austria) 833
Końcowa klasyfikacja PŚ w supergigancie (po 7 zawodach): 1. Lindsey Vonn (USA) 453 pkt 2. Julia Mancuso (USA) 381 3. Anna Fenninger (Austria) 369 4. Tina Maze (Słowenia) 257 5. Fabienne Suter (Szwajcaria) 226 6. Maria Hoefl-Riesch (Niemcy) 225 ... 19. Viktoria Rebensburg (Niemcy) 117