Marcin Nowak 01.12.2012

Kowalczyk poza pierwszą "10" w Kuusamo

Justyna Kowalczyk zajęła dopiero 11. miejsce w sobotnich zawodach w Kuusamo. Bezkonkurencyjna w biegu na 5 km była Norweżka Marit Bjoergen.
Justyna KowalczykJustyna KowalczykPAP/Grzegorz Momot
  • Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego po biegu Justyny Kowalczyk w Kuusamo (IAR)
  • Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego o formie Justyny Kowalczyk (IAR)
  • Apoloniusz Tajner, prezes Polskiego Związku Narciarskiego o występie innych Polek w Kuusamo (IAR)

Polka do zwyciężczyni straciła 43,9 s.

Druga była Amerykanka Kikkan Randall (22,7 s straty), a na najniższym stopniu podium stanęła Rosjanka Julia Czekaliewa (24,5).
W zawodach udział wzięły jeszcze trzy Polki. Paulina Maciuszek była 31., Sylwia Jaśkowiec 34., a Kornelia Kubińska 50.

Już na pierwszym pomiarze czasu widać było, że Kowalczyk nie jest obecnie w formie, która pozwoliłaby jej zagrozić najlepszym zawodniczkom. Inaczej sprawa wygląda z Bjoergen, która na całym dystansie sukcesywnie powiększała przewagę.
Blisko zdobycia punktów w Pucharze Świata były Paulina Maciuszek (LKS Poroniec Poronin) oraz Sylwia Jaśkowiec (LKS Wiśniowa). Ostatecznie zajęły odpowiednio 31. i 34. lokatę. Na 50. pozycji zawody ukończyła Kornelia Kubińska (AZS AWF Katowice).
Sobotni bieg był drugim z trzech etapów minicyklu Ruka Triple. W niedzielę na zakończenie zawodniczki pokonają 10 km techniką klasyczną. Na trasę ruszą z zaliczeniem różnic czasowych wypracowanych w dwóch wcześniejszych biegach. W Finlandii można się wzbogacić łącznie aż o 350 punktów do klasyfikacji generalnej PŚ - po 50 za zwycięstwo w każdej z konkurencji i 200 za triumf w całej imprezie.
Kowalczyk do rywalizacji przystąpi czwarta, nieco ponad minutę za Bjoergen. Podopieczna Aleksandra Wierietielnego ma jednak duże szanse by wskoczyć na podium. Do drugiej Randall traci 8,8 s, a trzeciej Finki Kristy Lahteenmaki tylko trzy sekundy. Co więcej styl klasyczny jest zdecydowanie mocniejszą stroną biegaczki z Kasiny Wielkiej.