Aneta Hołówek 01.01.2013

Velez-Zuzulova niepokonana w monachijskim show

Słowaczka Veronika Velez-Zuzulova pokonała w finale Słowenkę Tinę Maze i wygrała zawody w slalomie równoległym w Parku Olimpijskim w Monachium. Wśród mężczyzn zwyciężył Niemiec Felix Neureuther.

Velez-Zuzulova, która w marcu poślubiła swojego trenera fitnessu i zarazem serwisanta - Francuza Romaina Veleza, odniosła drugie zwycięstwo w karierze. W dodatku zaledwie trzy dni po pierwszym, bowiem w sobotę triumfowała w klasycznym slalomie w austriackim Semmering.
28-letnia narciarka z Bratysławy była niepokonana w noworocznych zawodach w Monachium, rozgrywanych przed ponad 15-tysieczną widownią. Słowaczka wygrała wszystkie osiem wyścigów, w jakich wzięła udział, począwszy od 1/8 finału. Okazała się lepsza kolejno od Austriaczki Carmen Thalmann, Amerykanki Mikaeli Shiffrin, Austriaczki Michaeli Kirchgasser i wreszcie Maze.
Mimo tego niepowodzenia Słowenka zdobyła 80 punktów i powiększyła swój dorobek w 17 startach tego sezonu już do 1139 pkt. Druga w stawce Niemka Maria Hoefl-Riesch, która we wtorek została sklasyfikowana na dziewiątym miejscu, ma ich 647.
Maze nieznacznie prowadzi też wśród slalomistek - 310 pkt, ale wyprzedza Velez-Zuzulovą tylko o pięć.
Chwilę po finale rywalizacji pań falę wielkiej radości miejscowej widowni obudził Neureuther, który w decydującej fazie wygrał z Austriakiem Marcelem Hirscherem, broniącym tytułu najlepszego narciarza sezonu.
28-letni Niemiec odniósł trzecie zwycięstwo w karierze, po dwóch wygranych slalomach w 2010 roku w Kitzbuehel i Garmisch-Partenkirchen.
Trzecie miejsce w Monachium zajął Francuz Alexis Pinturault, pokonując w małym finale Szweda Andre Myhrera.
Nie powiodło się w zawodach liderowi klasyfikacji generalnej Norwegowi Akselowi-Lundowi Svindalowi, który odpadł w pierwszej rundzie. Mimo to z dorobkiem 689 punktów pozostał na pierwszej pozycji. Jego przewaga nad Hirscherem zmalała jednak do 49 pkt.
Austriak prowadzi za to w rywalizacji slalomistów - 320 pkt, przed Neureutherem - 296.
W Monachium startowało 16 zawodniczek i zawodników z czołówki Pucharu Świata, którzy rywalizowali systemem pucharowym - w dwóch przejazdach w każdej serii.