Aneta Hołówek 19.01.2013

PŚ w skokach: Matura najlepiej zdał egzamin w Sapporo

Kamil Stoch zajął dziewiąte, a Maciej Kot dziesiąte miejsce w sobotnim konkursie Pucharu Świata w skokach narciarskich w japońskim Sapporo. Triumfował Czech Jan Matura.
Kamil StochKamil StochIAR

Na drugiej pozycji uplasował się Norweg Tom Hilde, a na trzeciej Słoweniec Robert Kranjec.
Dawid Kubacki zajął 23. miejsce, a Piotr Żyła - 26. Z piątki Polaków do drugiej serii nie awansował tylko Krzysztof Miętus, który został zdyskwalifikowany za niezgodny z przepisami kombinezon.
W Japonii nie startował lider klasyfikacji generalnej PŚ Austriak Gregor Schlierenzauer, który został w kraju, by do końca wyleczyć poważną infekcję dróg oddechowych.
Konkurs w Sapporo rozgrywano w trudnych warunkach, przy silnym wietrze przekraczającym 2 m/s. Na szczęście zawodnikom wiało "pod narty", stąd wielu z nich skakało w granicach 130 m, a najdalej Norweg Tom Hilde - 139 m.
Zawody wygrał Matura, który był w sobotę w zdecydowanie najwyższej formie. Czech był najlepszy w serii próbnej, gdy uzyskał 133 m, prowadził po pierwszej konkursowej - 132 m i w finale także popisał się bardzo dobrym skokiem - 135 m. W sumie zgromadził 249,5 pkt, ale drugi Hilde tylko o 0,7 pkt mniej, gdyż w drugiej serii w zbliżonych warunkach wietrznych wylądował od Czecha o cztery metry dalej.
Polacy nie zawiedli, ale nie przebłysnęli tak jak rok temu Stoch, który dwa razy stawał na podium. Tym razem Stoch i Kot znaleźli się na końcu czołowej "10"; ten drugi przesunął się z 19. pozycji po pierwszej serii (121 m), skacząc w finale aż 138 m. Dalej doleciał tylko Hilde, ale przy jego skoku wiatr dochodził do 2,3 m/s.
Kot trafił na doskonałe warunki, miał wiatr "pod narty" dochodzący do 2 m/s. Słabiej wiało przy próbie Stocha (niespełna 1,5 m/s), stąd też skoczek z Zębu uzyskał o dziewięć metrów mniej od młodszego kolegi.
Największym przegranym konkursu w Sapporo był Andreas Kofler, który uzyskał tylko 120 m i nie awansował do finału, zajmując 35. miejsce. Austriak utrzymał jeszcze piąte miejsce w klasyfikacji generalnej, ale ma już tylko 32 pkt przewagi nad Niemcem Richardem Freitagiem i 36 pkt nad Stochem.
Drugi konkurs w Sapporo zostanie rozegrany w niedzielę o godzinie 2.00 czasu polskiego. Kwalifikacje odbędą się godzinę wcześniej.