Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Agnieszka Szałowska 22.06.2011

Afganistan nie może pozostać bez wsparcia

- Nawet jeśli poziom bezpieczeństwa w kolejnych prowincjach się zwiększa, nadal potrzebna jest pomoc rozwojowa – mówi w "Trzech stronach świata" Beata Górka-Winter.
Afganistan nie może pozostać bez wsparcia fot. East News

Operacja USA i sił NATO trwa już prawie 10 lat. Stany Zjednoczone wkroczyły do Afganistanu po zamachach 11 września 2001 roku. To największa i najdłuższa misja Sojuszu Północnoatlantyckiego. Wkrótce jednak może nastąpić jej finał. Amerykański prezydent Barack Obama już kilka miesięcy temu zapowiedział znaczną redukcję wojsk USA stacjonujących w tym kraju. Do 2014 roku ma zostać wycofany cały kontyngent. W środę w orędziu do narodu prezydent ogłosi szczegółowy plan tej redukcji.

Mieszkańcy Stanów Zjednoczonych są już tą wojną zmęczeni, straciła dla nich sens zwłaszcza po zabiciu przywódcy Al-Kaidy Osamy bin Ladena. Jednak jak podkreśla Beata Górka-Winter, koordynator programu bezpieczeństwa międzynarodowego z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych Amerykanom będzie bardzo trudno w ciągu kilku lat zakończyć tak wielowymiarową misję. – USA musi poważnie zastanowić się co zrobić, by wycofanie wojsk miało jak najmniej negatywnych konsekwencji dla Afganistanu i żeby nie trzeba było tam wracać – mówi gość audycji.

Beata Górka-Winter podkreśla, że choć operację tą często krytykowana odniosła ona także sukcesy, do których niewątpliwie należy zdziesiątkowanie afgańskiego odłamu Al-Kaidy. Na początku walka z tą terrorystyczną organizacją stanowiła priorytet dla wojsk koalicji. Ekspert przypomina, że z czasem zadania stały się ambitniejsze. Za cel postawiono sobie stworzenie nowego, bardziej demokratycznego państwa, w którym Talibowie trwale zostaliby odsunięci od władzy.

Zdaniem gościa Trójki wyjazd Amerykanów i ich koalicjantów z tego kraju nie może oznaczać jednocześnie zaniechania pomocy w innym pozamilitarnym wymiarze. - Afganistan będzie potrzebował pomocy finansowej i eksperckiej – zaznacza.

Jedną z ważniejszych kwestii jest tutaj rozwój i promocja lokalnego rolnictwa. Wszystko po to, by mieszkańcy nie powrócili do dochodowej, ale nielegalnej i sterowanej przez Talibów uprawy opium.

Aby wysłuchać całej audycji, wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj" w ramce powyżej.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w poniedziałki i środy o 16.45.

(dmc)