Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 23.07.2012

Nowy prezydent Indii - kontynuator tradycji i reformator

Krzysztof Renik (wieloletni korespondent Polskiego Radia w Indiach): Pranab Mukherjee z jednej strony chce kontynuować idee twórcy indyjskiego państwa, Mahatmy Gandhiego, a z drugiej strony chce zmieniać Indie.
Pranab MukherjeePranab MukherjeePAP/EPA/HARISH TYAGI
Posłuchaj
  • "Trzy strony świata" 23.07.2012
Czytaj także

Pranab Mukherjee został trzynastym prezydentem Indii, zdobywając 69 proc. głosów - ogłosiła w niedzielę indyjska komisja wyborcza. Nowego prezydenta wybierało w tajnym głosowaniu w czwartek kolegium elektorskie, składające się z 4896 posłów i senatorów z parlamentu krajowego i stanowych.
– Wydaje się, że Pranab nie chce być "malowanym politykiem". Pokazał to piastując rozmaite funkcje publiczne, w latach 80. był ministrem obrony, potem finansów, spraw zagranicznych – mówił Krzysztof Renik, wieloletni korespondent Polskiego Radia w Indiach.
Gość "Trzech stron świata" podkreślał, że Pranab Mukherjee należy do tych polityków w Indiach, którzy z jednej strony chcą być kontynuatorami idei zarówno Jawaharlala Nehru, słynnego premiera Indii, jak i twórcy indyjskiego państwa Mahatmy Gandhiego a z drugiej strony chcą zmieniać Indie. – Odchodzić od tego, co można by było nazwać indyjskim socjalizmem w stronę gospodarki rynkowej – mówił. Krzysztof Renik podkreślał, że Pranab Mukherjee opowiada się za rozwiązaniami rynkowymi i uważa, że Indie nie powinny izolować się od świata.
Gość Ernesta Zozunia zapewniał, że niesłusznie pomijamy Indie przy rozmowach o tzw. azjatyckich tygrysach. Przypomniał słowa Baracka Obamy, który podczas wizyty w tym kraju stwierdził: – Indie nie są wschodzącą potęga gospodarczą, Indie już są potęgą gospodarczą.

Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45.

(pg)