Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Gabriela Skonieczna 10.04.2013

Amnesty International: kto jeszcze karze śmiercią?

Kara śmierci ciągle jest wymierzana przez 1/10 państw na całym globie. Stosują ją przede wszystkim kraje Azji, Afryki Północno-Wschodniej i Stany Zjednoczone. Takie dane przynosi najnowszy raport Amnesty International.
Iran, 2007. Policjant przygotowuje stryczek przed egzekucją skazanego za morderstwo Madżida KawousiegoIran, 2007. Policjant przygotowuje stryczek przed egzekucją skazanego za morderstwo Madżida KawousiegoPAP / ABEDIN TAHERKENAREH
Posłuchaj
  • Kiedy wyroki śmierci przestaną być wykonywane? (Trzy strony świata/Trójka)
Czytaj także

W 2012 roku sądy na świecie wydały ponad 1700 wyroków śmierci. Prawie 700 zostało wykonanych. Amnesty International zauważa, że po zsumowaniu wyroków i egzekucji daje się zauważyć wyhamowanie ich liczby w porównaniu z poprzednimi latami.
Liczba ta nie obejmuje jednak Chin. - W Państwie Środka co roku wykonuje się około 4 tysięcy egzekucji. Ich dokładna liczba nie jest znana, gdyż informacja ta stanowi w tym kraju tajemnicę państwową - wyjaśnia Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Pekinie.
Drugim państwem, co do którego nie możemy być pewni liczby wykonanych wyroków śmierci, jest Korea Północna. - Tam egzekucje są przeprowadzane praktycznie codziennie, jeżeli bierzemy pod uwagę obozy pracy - mówi Aleksandra Zielińska z Amnesty International.
Więcej komentarzy do bieżącej sytuacji na świecie znajdziesz na podstronach audycji "Raport o stanie świata" oraz "Trzy strony świata".
Gość "Trzech stron świata” podkreśla, że kara śmierci nie pełni funkcji odstraszającej dla potencjalnych przestępców. - Raport ONZ dowodzi, że nie ma dowodu, żadnego badania naukowego, które by potwierdziło związek między obecnością kary śmierci w prawie danego państwa a skalą przestępstw - tłumaczy.

Audycję przygotował i prowadził Damian Kwiek.
Audycji "Trzy strony świata" można słuchać w każdy poniedziałek i środę o godz. 16.45.