Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Daniel Szablewski 07.10.2020

W czasach pandemii wolimy płacić kartą. Coraz mniej bankomatów

Polacy coraz częściej korzystają z transakcji bezgotówkowych. - Są wygodniejsze i bardziej higieniczne - mówią klienci sklepów. Zdecydowanie mniejszym zainteresowaniem w dobie pandemii cieszą się transakcje gotówkowe, w tym m.in. wypłaty z bankomatów. W związku z tym na terenie naszego kraju ubywa bankomatów.
Posłuchaj
  • Dlaczego Polacy wolą transakcje bezgotówkowe? (Sygnały dnia/Jedynka)
Czytaj także

Posłuchaj
03:25 PR1_MPLS 2020_10_07-07-46-41.mp3 Dlaczego Polacy wolą transakcje bezgotówkowe? (Sygnały dnia/Jedynka)

Z najnowszych danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że płatności w drugim kwartale 2020 roku zostały zdominowane przez transakcje bezgotówkowe. W tym czasie Polacy dokonali jedynie 112 milionów wypłat z bankomatów. Jest to najmniejsza kwota od 2004 roku, czyli od czasu, kiedy publikowane są tego typu dane.

- Spada też wartość wypłat. Za pomocą wypłat z bankomatów, wypłat w kasach banków, a także w sklepach, Polacy wypłacili łącznie w drugim kwartale 93 miliardy złotych. Jest to o 8 miliardów złotych mniej niż w pierwszym kwartale. Po raz pierwszy w historii więcej wydaliśmy kartami za pomocą transakcji bezgotówkowych niż wypłacając gotówkę za pomocą kart - tłumaczy Jarosław Sadowski z firmy doradztwa finansowego.

Wygoda i bezpieczeństwo

Klienci przyznają, że decydują się na transakcje bezgotówkowe przede wszystkim z powodu wygody oraz poczucia bezpieczeństwa w dobie pandemii koronawirusa.

- Zawsze było tak, że na pieniążkach są bakterie i zarazki. Koleżanka kiedyś zaraziła się pryszczycą z powodu brania pieniążków od klienta. Jest to niebezpieczeństwo, ponieważ koronawirusem łatwiej zainfekować się w ten sposób niż płacąc kartą - mówi ekspedientka jednego ze sklepów.

- Ewidentnie pandemia była i nadal jest pewnego rodzaju akceleratorem rozwoju obrotu bezgotówkowego. Z oczywistych względów klienci, akceptanci, właściciele sklepów chcąc uniknąć kontaktu fizycznego z banknotami, chętniej płacili i przyjmowali płatności w sposób bezgotówkowy - potwierdza Paweł Widawski, wiceprezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.

637 bankomatów do likwidacji

Według badań przez przeprowadzonych przez FPB, 40 proc. respondentów znacznie częściej korzystało podczas pandemii z płatności bezgotówkowych, a 30 proc. badanych wskazało, że po pandemii także częściej będzie wybierać właśnie taki sposób płatności. Spadająca liczba wypłat z bankomatów powoduje jednak, że zmniejsza się liczba tych urządzeń. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zlikwidowano 637 bankomatów.

***

Tytuł audycji: Sygnały dnia

Materiał: Izabela Kostyszyn

Data emisji: 7.10.2020

Godzina emisji: 7.46

DS