Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 08.04.2011

Przyszłość energetyki jądrowej w Europie

Jaką lekcję powinna wyciągnąć Europa z nuklearnego kryzysu w Fukushimie.
Przyszłość energetyki jądrowej w Europie(fot. PAP/EPA/TEPCO)
Posłuchaj
  • Przyszłość energetyki jądrowej w Europie

Tragiczne wydarzenia w Japonii, szczególnie to co działo się w elektrowniach atomowych, każą zastanowić się nad przyszłością energetyki jądrowej. Jaką lekcję powinna wyciągnąć Europa z nuklearnego kryzysu w Fukushimie. Deputowani do Parlamentu Europejskiego nie są w tej sprawie zgodni. Szczegóły – Jacek Prusinowski:

Unia Europejska poważnie traktuje kwestie bezpieczeństwa nuklearnego – zapewniała podczas debaty Eniko Giori - przedstawicielka prezydencji węgierskiej. Przypomniała jednak, że wybór koszyka energetycznego leży w gestii państw członkowskich i tu zmian być nie może.

Eniko Giori: - Są pewne wspólne cele, które nam przyświecają i stąd potrzeba wspólnej polityki w tym zakresie. 14 państw członkowskich opowiedziało się za energią jądrową i nie mogą z dnia na dzień zamknąć swoich elektrowni.

Mogą jednak, a nawet powinni je skontrolować. Większość europosłów zgodziła się, że trzeba przeprowadzić testy wytrzymałościowe dla europejskich elektrowni. Jak mówił komisarz UE ds. energii Günter Ettinger, Komisja Europejska pracuje nad listą kryteriów, na podstawie których będą przeprowadzane testy.

Günter Ettinger: - Lista ma trafić do PE do końca maja. Testy sprawdzą, czy elektrownie są odporne na katastrofy naturalne i zamachy terrorystyczne. Testy przeprowadzą kraje UE, bo nie ma możliwości prawnych na podejmowanie decyzji dotyczących atomu na poziomie europejskim.

Niektórym deputowanym nie podoba się jednak, że testy będą przeprowadzane przez kraje UE i że nie będą obowiązkowe. Pojawiły się nawet głosy o czekającej nas katastrofie nuklearnej.

Sabine Wils - niemiecka europosłanka: - W Niemczech 250 tysięcy osób manifestowało na rzecz natychmiastowego zrezygnowania z energii atomowej i przejścia w 100% na energie odnawialną. Obie te rzeczy są możliwe. Po Fukushimie jedno jest jasne – energia jądrowa to wielkie ryzyko, stąd potrzeba opracowania europejskiego scenariusza wycofania się z energii atomowej.

O ile w kwestii testów panuje w PE niemal całkowita zgoda, o tyle pomysł „zielonych”, części socjalistów i liberałów, by stopniowo odchodzić od energii atomowej, europosłów wyraźnie podzielił i nie rozwiąże żadnego problemu.

Konrad Szymański – eurodeputowany: - Tuż za naszymi granicami powstanie jeszcze więcej elektrowni pozbawionych naszych norm bezpieczeństwa i kontroli ze strony naszych organów regulacyjnych. Kolejny raz uderzymy w konkurencyjność naszej energetyki i tym samym gospodarki, przemysłu.

W specjalnej rezolucji eurodeputowani mieli zaapelować do rządów, by testy elektrowni nuklearnych w UE były obowiązkowe i przeprowadzone według wspólnych kryteriów. Gdy podczas głosowania upadały kolejne poprawki „zielonych” i „socjalistów”, zmierzające do tego, by rozpocząć wygaszanie elektrowni atomowych, ostatecznie odrzucono całą rezolucję.

Najważniejsze wydarzenia w PE:

- PE przyznał 182 mln euro z Funduszu Solidarności jako rekompensatę skutków powodzi dla 6 krajów: ponad 100 mln euro trafi do Polski. Wniosek Komisji Europejskiej o udzielenie ponad 450 tysięcy euro pomocy dla pracowników zwalnianych z trzech firm na Podkarpaciu został poparty przez PE, pomoc pochodzi ze specjalnego Funduszu, który ma łagodzić negatywne skutki globalizacji.

- W odpowiedzi na doniesienia brytyjskiego tygodnika „The Sunday Times”, który w marcu udowodnił korupcję kilku europosłom, szef PE – Jerzy Buzek chce, by jak najszybciej powstał kodeks postępowania europosłów oraz nowe zasady kontaktów z lobbystami.

Czy wiesz, że...

Rytm życia i pracy europosłów wyznaczają tygodnie w różnych kolorach. Turkus w kalendarzu oznacza działania unijnych parlamentarzystów w terenie, tygodnie różowe wypełniają prace komisji PE, kolor niebieski to czas pracy w klubach politycznych, do których należą europosłowie, tygodnie czerwone zaś to czas posiedzeń plenarnych.

Konkurs dla uważnych:

Dzisiaj nasze pytanie konkursowe brzmi: Ile krajów UE korzysta z energii jądrowej?

Odpowiedź prosimy nadsyłać na adres: europarlament@polskieradio.pl

Dwie osoby, które najszybciej prawidłowo odpowiedzą na nasze pytanie, otrzymają upominki ufundowane przez Biuro Informacyjne Parlamentu Europejskiego oraz Program Pierwszy Polskiego Radia.

W poprzednim odcinku najszybciej odpowiedziały: Bożena Kowalik z Wąchocka i Anna Jeziorska ze Struży.

Więcej informacji na temat prac Parlamentu Europejskiego znajdą Państwo na stronie internetowej: www.europarl.pl