Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Ewa Dryhusz 19.05.2013

"Z najwyższej półki" od Birmy po Szwecję

Znów sięgamy po nowe książki, prezentując najciekawsze spośród nich. W tym wydaniu audycji zaglądamy do świata zachwycających, ale i przygnębiających opowiadań Alice Munro i podróżujemy po świecie – wraz z reporterami.
Bissett Creek, Ontario, CanadaBissett Creek, Ontario, CanadaP199/ Wikipedia, lic. CC

/

W piątek, w "Trójkowym Znaku Jakości" , mówiliśmy z Wojciechem Mannem o książce "Drogie życie" . To ostatni, jak dotąd – a być może i w ogóle… – tom opowiadań 82-letniej już, wspaniałej kanadyjskiej pisarki Alice Munro.

Zbiór ukazał się właśnie w Polsce (premiera w Kanadzie miała miejsce w roku 2012) z Trójkowym Znakiem Jakości . A przecież zaledwie pięć miesięcy temu cieszył nas poprzedni tom Munro, "Taniec szczęśliwych cieni" – to jej debiut z roku 1968, dopiero teraz przełożony i opublikowany w naszym kraju…

Jaki jest świat opowiadań kanadyjskiej mistrzyni, od lat jednej z najpoważniejszych kandydatek do literackiego Nobla? Jak to możliwe, że na kilku-kilkunastu stronach można opowiedzieć cały świat? Jakich bohaterów spotykamy? I co mówi czytelnikowi o sobie w tej dość nietypowej, jak na nią, książce? O tym porozmawiamy z tłumaczką Munro, Agnieszką Kuc .

/

Będą egzemplarze do zdobycia. "Drogie życie" trzeba przeczytać!

A potem ruszymy w podróż, wspólnie ze znakomitymi reporterami. Opowiemy o trzech, które równolegle, ukazały się z naszym Znakiem Jakości .

Zajrzymy do Birmy, opisanej przez Emmę Larkin, zniszczonej przez cyklon. Gdy w roku 2008 w tym azjatyckim kraju doszło do wielkiej tragedii, rządząca junta wojskowa zrobiła wszystko, by zamydlić oczy społeczeństwu i światu. Odmówiła przyjęcia pomocy humanitarnej, choć zdjęcia satelitarne jasno pokazywały, że dach nad głową (i nie tylko) straciły tysiące mieszkańców. O tym mówi "Spustoszenie. Nieopowiedziana o katastrofie i dyktaturze wojskowej w Birmie".

/

Odwiedziemy także Półwysep Iberyjski. Znakomity brytyjski reporter, zmarły w roku 2003 Norman Lewis, opisał w "Grobowcu z Sewilli" swą (wraz ze szwagrem) – jak głosi podtytuł – "Podróż przez Hiszpanię u progu wojny domowej" . Pulsujące miasta, których mieszkańcy czekają na nadejście najgorszego. Surowa przyroda, która zachwyca i przeraża. Piękny kraj z czasów przed pierwszym masowym najazdem turystów. O tym wszystkim pisze Lewis w swoim tekście.

I będzie jeszcze Sztokholm, przestraszony, przerażony, uciekający przed szaleńcem. W "Mężczyźnie z laserem. Historii szwedzkiej nienawiści" Gellert Tamas opisał wydarzenia, które zaczęły się jesienią 1991 roku, gdy John Ausonius postrzelił pierwszą osobę. W sumie aż jedenaście razy próbował zabić osoby, które uważał za imigrantów… On sam, bardzo inteligentny, przesiąknięty rasizmem, nie jest rodowitym Szwedem… Całą historię wykorzystują natomiast politycy…

/

Ale to jeszcze nie wszystko! Sięgniemy także po dwa inne znakomite reportaże – o masakrze w salwadorskiej osadzie i o przemilczanych brytyjskich obozach w Kenii.

Do usłyszenia w niedzielę o 21:05,

Michał Nogaś

Polecam FB "Z najwyższej półki" – tam wiele dzieje się między audycjami. Tam także zdjęcie pisarza, który niedługo opowie na antenie Trójki o swoim książkach i o życiu w ukryciu … www.facebook.com/znajwyzszejpolki

ksiazki@polskieradio.pl

Lista osób, które otrzymają książki z tego wydania "ZNP":

„Drogie życie”

Michał Mudel, Kraków

Maciej Maciejewski, Żukowo

Magdalena Mips, Warszawa

Barbara Szymańska, Rawicz

Emilia Chmurek, Szczecinek

Piotr Krotofil, Lublin

Wojciech Baranowski, Wałbrzych

Barbara Woźniak, Zbylitowska Góra

Paweł Łuszcz, Kutno

Joanna Szot, Wrocław

Wioletta Olejarczyk, Glaamos, Norwegia

Alicja Plechowicz-Pedro, Płock

Jakub Siwik, Nadarzyn

Michał Lisok, Chełm Śląski

Beata Szała, Poznań

„Rozliczenie z imperium”

Barbara Szlachta-Pizło, Kobyłka

Grzegorz Adamski, Radom

Mikołaj Stanisławski, Warszawa

„Masakra w El Mozote”

Dawid Klas, Gowino

Tomasz Mitał, Kalisz

Grzegorz Kurka, Gołuchów

„Spustoszenie”

Agata Reisner, Żnin

Dominika Fijał, Piece

Joanna Szmatuła, Poznań

Krzysztof Klimek, Kraków

Norbert Włodek, Wrocław

Iwona Zdyb, Głuszyca

Marcin Jary, Warszawa

Katarzyna Wesołowska, Kielce

Olga Zajkowska, Białystok

Anna Kołodziejska, Płońsk

Agnieszka Średniak, Łódź

Aleksandra Kiełtyka, Świętochłowice

Maja Sontag, Warszawa

Magdalena Król, Bełchatów

Agata Grygiencz, Supraśl

„Mężczyzna z laserem”

Karolina Wełnic, Kaczory

Łukasz Kurdziel, Lędziny

Marcin Wiśniewski, Żyrardów

Jolanta Kikiewicz, Suchy Las

Łukasz Piotrowski, Elbląg

Wiesław Szałkowski, Iława

Zofia Spandowska, Toruń

Mariusz Olczyk, Warszawa

Barbara Cimoch, Białystok

Artur Krzemiński, Mińsk Mazowiecki

Małgorzata Tkaczyk, Kraków

Wojciech Studnicki, Zalewo

Aneta Frankowska, Kościerzyna

Bogdan Bruch, Stargard Szczeciński

Michał Turzyński, Pogódki

PS. Wszystkie książki rozdawane są drogą elektroniczną – tylko w czasie trwania audycji! Maile – zawsze z dokładnym adresem korespondencyjnym w treści – można wysyłać dopiero w chwili, gdy na antenie podany zostanie komunikat (w tej sprawie). Metoda wyłaniania osób, do których trafią książki, jest niezmienna – zawsze "kto pierwszy, ten lepszy" (decyduje o tym kolejność pojawienia się maili w skrzynce programu) – chyba że na antenie padnie inny komunikat (!). Lista osób, które otrzymają przesyłki, pojawi się tym razem na stronie Trójki w ciągu tygodnia od zakończenia tego wydania programu. W sytuacji, gdyby okres ten miał się wydłużyć, słuchacze zostaną o tym poinformowani na stronie internetowej audycji!