Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Natalia Kraus 04.01.2021

Prof. Wiesław Rzońca: trzeba porzucić przesądy hermetyzmu Norwida

- Cieszę się bardzo, że w okolicznościach Roku Norwidowskiego będziemy mówić o wymiarze nowoczesnym, o wymiarze poety dojrzałego, który mówił już językiem humanistów wieku XX, jak i naszych czasów - mówił w Dwójce prof. Wiesław Rzońca. 
Posłuchaj
  • Prof. Wiesław Rzońca o Roku Norwidowskim (LIterackie witaminy/Dwójka)
Czytaj także

Posłuchaj

08:35 PR2_AAC 2021_01_04-16-46-33_witaminy04.mp3 Prof. Wiesław Rzońca o Roku Norwidowskim (Literackie witaminy/Dwójka)

 

Rok 2021 będzie bardzo istotny dla polskiej literatury, ponieważ został ogłoszony i Rokiem Stanisława Lema, Rokiem Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Rokiem Tadeusza Różewicza jak i Rokiem Cypriana Kamila Norwida. O tym, co dziś powinniśmy czytać, na co zwrócić uwagę w twórczości Norwida, rozmawialiśmy w "Literackich witaminach" z prof. Wiesławem Rzońcą.


1200_Norwid.jpg
Cyprian Kamil Norwid - czwarty wieszcz narodowy

- Rok Norwidowski to jest wielka radość dla badaczy tej twórczości. Ale jest to również święto dla miłośników tej liryki, których jest w Polsce więcej niż moglibyśmy się spodziewać. Jeśli zaś chodzi o wymiar prenowoczesności Cypriana Kamila Norwida to należy wskazać przede wszystkim na to, iż stworzył on na ponad 50 lat przed Romanem Ingardenem teorię czytania. Czyli to, że czytanie jest pewnego rodzaju procesem, a dzieło literackie cechuje się warstwowością. Drugi wymiar prenowoczesny to to, że smak estetyczny wiąże się bezpośrednio z wrażliwością moralną. Kolejny czynnik to przedmiot, który posiada swój wymiar symboliczny i przemawia - mówił prof. Wiesław Rzońca.

Jak zachęcić do czytania Norwida?

Zastanawialiśmy się też, w jaki sposób można zachęcić do twórczości Norwida przeciętnego czytelnika. Jego poezja jest często traktowana jako trudna, niezrozumiała. Zastanawialiśmy się, co mogłoby zachęcić do lektury?


książki czytanie literatura 1200.jpg
Patroni 2021 roku. Osobistości polskiej literatury

- Wiele będzie już znaczyć, jeśli w Roku Norwidowskim zaczniemy odstępować od tego konsekwentnego wiązania go z romantyzmem - mówił gość audycji. Profesor zwrócił także uwagę, że jeśli w szkole mamy kontakt z trudnymi utworami, które nie będą nam się podobać to zniechęci nas to do dalszej lektury. Warto pokazywać zatem inne dzieła Norwida.

Mniej znane dzieła poety

- Utworem, który chciałbym polecić jest perła polskiej nowelistyki - "Tajemnica Lorda Singelwortha". To nowela mówiąca o przywileju arystokratyzmu. O arystokratyzmie, który nie jest egoizmem, ale wiąże się z możliwością naszego prywatnego, osobniczego zamknięcia się i pozostawienia swojej duszy i serca w klimacie wspomnień i marzeń - mówił prof. Wiesław Rzońca.

Czytaj także:

Jako tekst zrozumiały dla każdego profesor wymienił wiersz "Pielgrzym", spopularyzowany przez Czesława Niemena. - Norwid jest tutaj pisarzem dostępnym, uniwersalnym. Trzeba tylko porzucić przesądy hermetyzmu - mówił gość "Literackich witamin".


***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gośćprof. Wiesław Rzońca (literaturoznawca)

Data emisji: 4.01.2021

Godz. emisji: 16.45