Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Dwójka
Anna Myśliwiec 12.04.2021

Prof. Bogusław Dopart: postawa Miłosza wobec natury jest bardzo złożona

- "Rok myśliwego" to osobliwy, hybrydyczny tom. Po trosze dziennik, po trosze pamiętnik, w którym Miłosz zdradza się w nim ze swoimi wielkimi fascynacjami, związanymi z naturą. Z jednej strony widzimy głębokie zamiłowanie do natury, ale z drugiej – natura staje się tu przedmiotem przeżycia filozoficznego - mówił w Dwójce literaturoznawca prof. Bogusław Dopart.
Posłuchaj
  • Prof. Bogusław Dopart i książki inspirowane naturą (Literackie witaminy/Dwójka)
Czytaj także

Czesław Miłosz 1200.jpg
Czesław Miłosz - serwis specjalny Polskiego Radia

Posłuchaj
08:38 Literackie witaminy 12.04.2021.mp3 Prof. Bogusław Dopart i książki inspirowane naturą (Literackie witaminy/Dwójka)

Prof. Bogusław Dopart jest teoretykiem i historykiem literatury, a także kierownikiem Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wśród jego literackich poleceń znalazły się dzieła, które swoją twórczością sięgają do inspiracji naturą. Jedną z takich lektur jest "Rok myśliwego" Czesława Miłosza.

- Tytuł jest metaforyczny, nie jest to zbiór wspomnień o chodzeniu ze strzelbą. Chodzi tu raczej o pewien sposób poruszania się po świecie, charakterystyczny dla tropienia, podglądania, podpatrywania, czyli obyczajów myśliwskich - wyjaśnił literaturoznawca.

Czytaj też:

Jak podkreślił gość audycji, diariusz Miłosza nawiązuje do książki Włodzimierza Korsaka o tym samym tytule. Adresowana jest do myśliwych, jako poradnik, ale także do miłośników przyrody. - Korsak podkreśla w niej wartości wychowawcze myślistwa. Obcując z przyrodą młody człowiek uczy się widzieć, odczuwać jej piękno. Kształtuje swoją duszę i wyrabia takie cechy charakteru, jak wola, cierpliwość, odwaga, koleżeństwo, nie mówiąc już o tym, że hartuje ciało i odporność organizmu.

Inną lekturą, polecaną przez prof. Bogusława Doparta, której tytuł nawiązuje do myślistwa, jest późna książka poety i geografa Wincentego Pola "Rok myśliwca".

- To dzieło jest świadectwem nie tylko ogromnej erudycji i doświadczeń badawczych pisarza, ale i nieprawdopodobnej wrażliwości i pamięci przyrodniczej. Ta książka jest w istocie opowieścią o ekonomii ziemiańskiej, a przede wszystkim opowieścią o czterech porach roku. W każdym momencie tej lektury zaczynamy odczuwać, jak bardzo zubożał nie tylko nasz język obcowania z żywą naturą, ale jak dalece zostało zubożone samo obcowanie.

Czekamy również na Państwa opowieści o książkach, które w tym czasie są "literackimi witaminami". Nasz adres mailowy literackiewitaminy@polskieradio.pl.

***

Tytuł audycji: Literackie witaminy

Prowadziła: Kinga Michalska

Gość: Prof. Bogusław Dopart (literaturoznawca, teoretyk i historyk literatury, kierownik Katedry Historii Literatury Oświecenia i Romantyzmu Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego)

Data emisji: 12.04.2021

Godzina emisji: 16.45

am