Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 07.12.2020

DeLorean - wehikuł czasu, który istniał naprawdę!

Na pewno kojarzysz tę scenę: Grzmi i błyska się niemiłosiernie. Srebrny DeLorean rozpędzony do 88 mil na godzinę znika i zostawia po sobie płonące smugi na ulicy. Samochód wykorzystany w filmie "Powrót do przyszłości" istniał naprawdę! Kiedy uruchomiono jego produkcję? Jakie prędkości osiągał? Ile rzeczywiście kosztował?

Samochód, który swoją sławę zawdzięcza filmowi "Powrót do przyszłości" na zawsze wpisał się do popkultury. Jakie jest jego historia?

Przenieśmy się (niczym wehikułem czasu dr Brown'a) do lutego 1981 roku. Amerykańskie przedsiębiorstwo DeLorean Motor Company rozpoczyna produkcję swojego jedynego samochodu: DeLoreana DMC-12. Auto było spełnieniem marzeń założyciela firmy – amerykańskiego przedsiębiorcy i inżyniera, Johna DeLoreana.

DeLorean DMC-12 miał modernistyczny kształt, karoserię z nierdzewnej i nielakierowanej stali oraz podnoszone do góry drzwi. Dwuosobowe auto było wyposażone w manualną i automatyczną skrzynię biegów oraz napęd na tylne koła. Osiągało maksymalnie prędkość 225 km/h, a do setki rozpędzało się w osiem sekund.

Projektantem tego "wehikułu czasu" był Giorgetto Giugiaro – włoski projektant, który w 1999 roku zdobył główną nagrodę w plebiscycie na najlepszego projektanta samochodów XX wieku. Cena DeLoreana początkowo miała wynosić 12 tysięcy dolarów (stąd nazwa DMC-12). Wzrost wartości funta oraz kryzys gospodarczy sprawiły, iż w efekcie cena wynosiła ponad dwukrotnie więcej – aż 28 tys. dolarów.

W ciągu dwóch lat wyprodukowano zaledwie 8583 sztuki tego modelu. Z powodu pojawienia się na rynku bardziej konkurencyjnych firm oraz w wyniku kryzysu na rynku amerykańskim produkcja przestała być opłacalna.


Źródło: YT

W 1985 roku DeLorean "zmartwychwstał". W kultowej serii "Powrót do przyszłości" w reżyserii Roberta Zemeckisa, to właśnie on był wehikułem, dzięki któremu główni bohaterowie filmu mogli przemieszczać się w czasie. Właśnie te podróże uczyniły z samochodu produkowanego zaledwie przez kilkadziesiąt miesięcy pojazd nieśmiertelny.


John DeLorean zakładając swoje przedsiębiorstwo motoryzacyjne zapewne nigdy nie brał pod uwagę, że jego nazwisko będzie kojarzone z podróżami w czasie. Mimo tego, cel został osiągnięty - wszyscy pragnęli (i wielu pragnie to tej pory) jeździć DeLorean'em DMC-12!



Autor: J. Domoradzki