Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 10.12.2020

Umowa na projekt i budowę obwodnicy Lipska podpisana

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę prawie 6,5-kilometrowej obwodnicy Lipska w ciągu DK79. To jedna z dziewięciu mazowieckich obwodnic realizowana w ramach rządowego Programu budowy 100 obwodnic. 

Wykonawcą inwestycji jest Budimex. Umowa o wartości prawie 110 mln zł zostanie zrealizowana w ciągu 35 miesięcy od daty jej zawarcia. W ramach kontraktu wykonawca przygotuje projekt budowlany, uzyska niezbędne decyzje, a następnie wybuduje drogę. 


Plan budowy obwodnicy/ https://www.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/u/umowa-na-projekt-i-budowe-obwodn_40396/plan%20orientacyjny%20obwodnicy%20Lipska.jpg Plan budowy obwodnicy/ https://www.gddkia.gov.pl/frontend/web/userfiles/articles/u/umowa-na-projekt-i-budowe-obwodn_40396/plan%20orientacyjny%20obwodnicy%20Lipska.jpg

Przebieg obwodnicy 

Trasa o długości 6,4 km poprowadzona będzie w układzie północ-południe, po zachodniej stronie miejscowości Lipsko. Początek obwodnicy planowany jest około 350 m na północ od skrzyżowania z drogą wojewódzką nr 754, koniec około 500 m od nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 747. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. 

Inwestycje drogowe nie tylko wpływają na rozwój miast i regionów, ale także poprawiają jakość życia ich mieszkańców. Dlatego kontynuujemy działania, których celem jest poprawa bezpieczeństwa i przepustowości sieci dróg krajowych. Dzisiaj rozpoczyna się nowy etap realizacji zainicjowanego w tym roku Programu budowy 100 obwodnic. Już niebawem ogłosimy wykonawców kolejnych 9 inwestycji, które obecnie są w przetargu. Ich łączna długość to 79,6 km, a wartość 1,8 mld zł. - powiedział Tomasz Żuchowski, p.o. Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad. 

Cel budowy 

Obwodnica Lipska, po zbudowaniu i oddaniu do ruchu, wyprowadzi ruch tranzytowy z miasta, który obecnie odbywa się drogą krajową nr 79. Dzięki temu nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego i zwiększenie przepustowości w Lipsku. Inwestycja poprawi również warunki i bezpieczeństwo przejazdu dla ruchu dalekobieżnego i regionalnego odbywającego się z Warszawy. Będzie stanowić również uzupełnienie dla nowego przebiegu drogi wojewódzkiej nr 747.  

Źródło: GDDKiA