Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 29.12.2020

Miliardy złotych dla Funduszu Dróg Samorządowych

Ponad trzy miliardy złotych zasilą w przyszłym roku Fundusz Dróg Samorządowych. Decyzję w tej sprawie podjął Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Kilka dni temu w Dzienniku Ustaw ukazała się nowelizacja ustawy o Funduszu, która pieczętuje tę decyzję. Na podstawie nowelizacji zmieni się nazwa FDS na Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg.

Fundusz Dróg Samorządowych powstał w 2018 roku aby wspomóc rozbudowę, modernizację lub budowę dróg, które mają znaczenie przede wszystkim lokalne i regionalne. Nie stanowią elementu krajowej sieci drogowej, ale są ważnym, często jedynym sposobem, by dostać się w określone miejsca. 

W tym roku rząd podjął decyzje o kilku ważnych zmianach w założeniach Funduszu.

  • Po pierwsze, w nowelizacji ustawy, która reguluje jego działanie wpisano dodatkowe cele – jest to budowa obwodnic w ciągu dróg wojewódzkich, oraz budowa, przebudowa lub remont dróg wojewódzkich, dróg powiatowych i dróg gminnych, zarządzanych przez prezydenta miasta na prawach powiatu będącego siedzibą wojewody lub sejmiku województwa. Autorzy nowelizacji wskazują, że pandemia COVID – 19 znacząco pogorszyła sytuację finansową samorządów, przez co są one zmuszone ograniczyć inwestycje, w tym budowę, bądź rozbudowę i modernizację dróg.
  • Nowelizacja zakłada też zasilenie funduszu kwotą trzech miliardów złotych. To także efekt pandemii. Jak wskazują autorzy nowelizacji, istnieje konieczność objęcia ochroną szeroko rozumianego sektora transportowego.
  • Nowelizacja wskazuje też na konieczność dofinansowania inwestycji, które mają poprawić bezpieczeństwo pieszych. Jak zauważyli autorzy projektu, w tej chwili w przypadku projektów realizowanych ze wsparciem zewnętrznym, poprawa bezpieczeństwa pieszych jest realizowana przede wszystkim jako element większej całości. Z uwagi na to, że realizacja takiej większej inwestycji często była poza możliwościami zarządcy drogi, nie mogła być zrealizowana.


-

Samorządy mogą zgłaszać projekty prac naprawczych, modernizacji, czy też budowy zupełnie nowych odcinków. Ministerstwo infrastruktury ocenia wnioski i podejmuję decyzję o dofinansowaniu z funduszu. Każda zgłaszana inwestycja musi mieć tak zwany wkład własny, który wnoszą poszczególne samorządy.

Autor: Aleksander Pszoniak

CZYTAJ TAKŻE: