Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 10.01.2021

Domżała nadal liderem, Przygoński "na piątkę"!

Po dniu przerwy rajdowa karawana powróciła do ścigania. Siódmy etap liczył łącznie ponad 700 kilometrów, z czego 453 kilometry to walka o jak najlepszy czas. Jak radzą sobie Polacy?

Wśród motocyklistów renesans formy Ricky'ego Brabeca. Ubiegłoroczny zwycięzca rajdu Dakar po tym jak wygrał prolog, na kolejnych etapach jechał za plecami rywali. W niedzielę okazał się najszybszy – z przewagą 2 minut i 7 sekund wyprzedził na mecie w Sakace, Ignacio Cornejo Flormino. Za chilijczykiem, na mecie pojawił się inny Amerykanin - Skyler Howes. Dopiero 14 miejsce zajął dotychczasowy lider Joan Barreda Bort. Hiszpan stracił foteli lidera klasyfikacji generalnej motocyklistów na rzecz wspomnianego wcześniej "Nacho" Cornejo. 23 miejsce zajął jadący w barwach Orlen Teamu - Maciej Giemza.

Przypominamy, w rajdzie z powodu kontuzji - nie jedzie już Adam Tomiczek. Na 40 miejscu do mety dojechał dziś Konrad Dąbrowski. 19-letni syn "polskiej dakarowej legendy" - Marka Dąbrowskiego, w klasyfikacji generalnej zajmuje 39 miejsce i na każdym etapie zbiera cenne rajdowe doświadczenie. Inny reprezentant Polski, Jacek Bartoszek zajął miejsce w siódmej dziesiątce.

W kategorii samochodów dziś piąte miejsce Kuby Przygońskiego i cały czas jazda w pogoni za czołówką klasyfikacji generalnej. Reprezentant Polski, jadący w barwach Orlen Teamu z niemieckim pilotem Timo Gottschalkiem jest na czwartym miejscu. Etap z Ha'il do Sakaki wygrał Saudyjczyk Yazzed Al-Raji. Na kolejnych miejscach – "dakarowi wyjadacze", czyli Stephane Peterhansel i Carlos Sainz. Czwarty był Nasser Al-Attiyah. W klasyfikacji generalnej prowadzi Peterhansel z przewagą prawie 8 minut nad Katarczykiem. Dziś 12 miejsce innego kierowcy jadącego w barwach Orlen Teamu - Czecha Martina Prokopa.

01:23 Przygoński 7. etap.mp3 Jakub Przygoński ocenia siódmy etap 43. Rajdu Dakar (mat. prasowe)

W kategorii pojazdów UTV liderem klasyfikacji generalnej pozostał Aron Domżała. 18-latek, w klasyfikacji generalnej ma 8 minut i 41 sekund przewagi nad swoim rówieśnikiem Amerykaninem - Sethem Quintero. Dziś na mecie w Sakarze, Quintero pojawił się za plecami Arona Domżały, ze stratą 15 sekund. Etap wygrał Saudyjczyk Saleh Alsaif. Trzecia pozycja dla Michała Goczała, który jedzie w duecie z Szymonem Gospodarczykiem. Załoga Energylandii w klasyfikacji generalnej jest na 4 miejscu.

Trzymamy kciuki za biało-czerwonych! W tegorocznej edycji Dakaru mamy szansę na dwie polskie załogi na podium!

Wśród quadowców ponownie zwycięski został Manuel Andujar. Argentyńczyk umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji generalnej. 7 miejsce na etapie dla Kamila Wiśniewskiego. Jadący w barwach Orlen Teamu zawodnik w klasyfikacji generalnej również jest na siódmej pozycji.

W kategorii ciężarówek - bez zmian. Rosjanie z Kamaza odjeżdżają konkurentom. Sotnikow, Mardejew, Szibałow – tak wygląda podium siódmego etapu. W klasyfikacji generalnej liderem Dymitrij Sotnikow, dla którego jest to już ósmy start w rajdzie Dakar. Drugie miejsce dla Antona Szibałowa. 35-letni kierowca rajdowego rzemiosła uczył się od siedmiokrotnego zwycięzcy rajdu Dakar - mentora rosyjskich "ciężkich" - Władymira Czagina. Trzecia pozycja dla Ajrata Mardejewa, który co ciekawe, w ubiegłym roku na Dakarze pracował w roli kierowcy samochodu prasowego w zespole Kamaza.

Jutro kolejny etap rajdu i kierunek półwysep Synaj – stosunkowo krótki odcinek specjalny (375 kilometrów) i liczące ponad 700 kilometrów dojazdówki z Sakaki do Neom.