Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 19.01.2021

Czy jesteś pewien, że prawidłowo myjesz swój samochód?

Samochód to wizytówka kierowcy – każdy z nas lubi jeździć czystym i błyszczącym autem. Czy mycie samochodu jest takie proste, jak się wydaje? Umyj auto tak, żeby sąsiadowi opadła szczęka!

Większość z nas myje samochody na myjniach – automatycznych, bezdotykowych, ręcznych. Część użytkowników próbuje zadbać o wygląd swojego samochodu na własną rękę i korzystając z wiadra i płynu myją go na działce, podwórku czy innym prywatnym skrawku ziemi.

Aktualne przepisy stanowią, że samochód można myć tylko w myjniach, miejscach wyznaczonych przez zarządców spółdzielni, wspólnot i władze gminy oraz na na przystosowanej do tego prywatnej posesji. W każdym innym przypadku na osobę, która myje samochód może zostać nałożony mandat (nawet do 500 zł.). 

Jeżeli już mamy myć samochód na swojej przystosowanej do mycia samochodu posesji, zróbmy to przynajmniej porządnie.


Czy jesteś pewien, że mycie samochodu jest takie proste?

  1. Przygotowanie pojazdu do mycia

    Zanim przejdziemy do mycia naszego samochodu, powinnyśmy dokładnie go obejrzeć, sprawdzić stan karoserii i przygotować wszystkie niezbędne środki: wiadro, rękawice, szampon do mycia samochodu, ręcznik do osuszania itp. Jeżeli zniesiesz wszystko przed rozpoczęciem mycia, nie będziesz musiał latać w te i z powrotem oraz uchroni Cię to przed np. niepotrzebnym spłynięciem płynu i mazami na dachu.  

  2. Opłukanie
    Zaczynamy od wstępnego spłukania samochodu. Wbrew pozorom to bardzo ważny etap! Moczymy samochód i wstępnie rozpuszczamy bród. Jeżeli mamy odpowiednie warunki i sprzęt możemy zastosować także pianę aktywną. Dzięki temu skuteczniej pozbędziemy się kurzu i różnego rodzaju zabrudzeń (zaschniętego błota, piasku czy żwiru).

  3. Mycie karoserii
    Do wiadra z ciepłą wodą wlewany szampon samochodowy (zgodnie z etykietą zamieszczoną na preparacie). Mycie rozpoczynamy od dachu, a następnie przechodzimy do boków pojazdu. Niektórzy szampon samochodowy zastępują płynem do naczyń. Nie rób tego! Płyn pieni się podobnie jak szampon, ale może doprowadzić do zmatowienia lakieru.

  4. Czyszczenie felg
    Podczas mycia samochodu, warto również zadbać o felgi samochodowe. Są one dla samochodu tym, czym buty dla człowieka. Więcej o tym w naszym innym tekście, który znajdziesz tutaj.

  5. Płukanie
    Po zakończeniu mycia, samochód należy dokładnie opłukać. Podobnie jak w myciu - zaczynamy od dachu i stopniowo schodzimy w dół. Precyzja wskazana!

  6. Wycieranie do sucha
    Nie czekaj, aż auto samo przeschnie – może to doprowadzić do powstania trudnych do usunięcia zacieków. Karoserię wycieraj do sucha np. za pomocną ręcznika do osuszania pojazdu/ irchy lub ewentualnie delikatnej bawełnianej ściereczki.

  7. Woskowanie i polerowanie
    Po wysuszeniu użyj wosku, aby wzmocnić efekt czystości. Ważne, aby warstwa nakładanego wosku nie była zbyt gruba. Po nałożeniu musimy odczekać kilka minut, a następnie przechodzimy do polerowania. Za pomocą ściereczki z mikrowłókien lub polerki maszynowej poleruj karoserię kolistymi ruchami. Wosk potrzebuje chwili czasu, aby uzyskać wiązanie z lakierem (zazwyczaj trwa to około doby). Jeżeli wszystkie kroki wykonamy starannie, efekt będzie naprawdę olśniewający! Zabieg ten zabezpieczy lakier samochodu, na co najmniej kilkanaście myć.

 

Mycie samochodu w ten sposób utrzyma nasz samochód w dobrym stanie i zapewni atrakcyjny wygląd! Nie pozostało nam nic innego, jak zakasać rękawy i brać się się do roboty! Powodzenia!


Aleksander Wróbel

CZYTAJ TAKŻE: