Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 13.03.2023

Kiedy wymienić olej silnikowy?

Wymiana oleju w samochodzie to zadanie, które część kierowców niepotrzebnie próbuje odwlec w czasie. Chcąc zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych, narażają się na dużo większe koszty (idące w tysiące!) Kiedy wymienić olej silnikowy? Sprawdź, czy robisz to dobrze!

Stacja Kontroli Pojazdów
Zmiany na Stacjach Kontroli Pojazdów. Co nas czeka w 2021?

Olej silnikowy to najprościej mówiąc czynnik smarujący, dzięki któremu ruchome elementy silnika mają między sobą minimalne tarcia. Mała ilość oleju w silniku lub jego całkowity brak może doprowadzić do poważnych uszkodzeń. Zatarcie silnika to jeden z najczarniejszych scenariuszy, jeśli chodzi o awarię samochodu. Naprawa takiej usterki jest zależna przede wszystkim od wieku auta, jednak jej koszty mogą sięgać od kilku, do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Dlatego ważne jest, aby na czas zmieniać olej w silniku i regularnie sprawdzać jego stan. 

Kontrolę poziomu oleju powinniśmy wykonać na zimnym silniku (najlepiej rano, jeżeli auto odstało całą noc) i na na płaskiej powierzchni. Warto najpierw wyciągnąć bagnet i przeczyścić go szmatką lub chusteczką. Włóż miernik maksymalnie głęboko i wyciągnij. Jeśli stan oleju znajduje się pomiędzy znacznikiem "minimum" a "maksimum" – wszystko jest w porządku.

Należy pamiętać, że właściwy poziom oleju nie ma nic wspólnego z jego jakością (i tym, czy powinniśmy go wymienić)!

shutterstock.com/Egorov Artem shutterstock.com/Egorov Artem

Najczęściej słyszmy, że olej powinniśmy wymieniać co 10-15 tysięcy kilometrów. Chociaż w nowych samochodach stosowane są preparaty, które teoretycznie mają za zadanie służyć zwiększeniu liczby przejechanych na jednym oleju kilometrów, to okazuje się, że w rzeczywistości jest zupełnie inaczej. Wiele z nich nie wykazuje właściwości "wydłużających" żywot oleju.

Przy zakupie nowego auta możemy usłyszeć, że wizytę w serwisie powinniśmy odbyć po 30-35 tysiącach kilometrów. W wielu przypadkach tak długa przerwa od wymiany oleju może oznaczać kosztowne usterki. 

Dla bezpieczeństwa warto trzymać się najbardziej powszechnego wyznacznika kilometrowego – 10-15 tys.

  • Jeżeli samochód nie jest codziennym środkiem transportu (poruszamy się komunikacją miejską, a auto służy do rzadkich wypadów za miasto czy po większe zakupy) – można trzymać się górnej granicy. Co 15 tysięcy można wymieniać olej także w autach z silnikiem wolnossącym (bez doładowania).

  • W przypadku częstego używania auta, olej powinniśmy wymienić co 10-12 tys. km. Jeśli codziennie dojeżdżamy do pracy lub często jeździmy w dłuższe trasy, co jakiś czas sprawdzajmy poziom oleju.

Wymiana oleju jest sugerowana także w wypadku zakupu używanego auta. Dzięki temu będziemy mieć pewność odpowiedniego smarowania silnika. Przy każdej wymianie oleju trzeba pamiętać o wymianie filtru olejowego. Warto także zakupić nowy filtr kabinowy i filtr powietrza - te elementy także dobrze jest zastępować nowymi po kilkunastu tysiącach kilometrów. 

CZYTAJ TAKŻE: