Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 15.04.2022

Światowy Dzień Trzeźwości

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. W dobie pandemii COVID-19 statystyczny Polak wypił w ostatnim roku 10 litrów czystego spirytusu. Nie jest to powód do dumy, prawda?

Izolacja związana z pandemią COVID-19 spowodowała, że Polacy zaczęli nadużywać alkoholu. Jego spożycie od marca 2020 roku (czyli początku pandemii w naszym kraju) wzrosło niemal o 30 procent.

Mimo obowiązujących obostrzeń, wiele osób decyduje się na spotkania towarzyskie i zakrapiane domówki. Ci, którzy nie wychodzą z domu często odcinają się od problemów pijąc w samotności – twierdzi Marzena Martyniak, psycholog z Centrum Diagnozy i Terapii „Poradis”.

Nie radzimy sobie ze stresem, gdyż zmieniły się warunki życiowe. Nie wiemy co zrobić ze złością i kompleksami. Dochodzi do problemów w komunikacji z najbliższymi, z którymi spędzamy więcej czasu. Uciekamy w alkohol łącząc to niekiedy z jazdą samochodem.

Posłuchaj
00:52 alkohol 1.mp3 Alkoholowe nawyki w dobie pandemii (Wysokie Obroty/PRK)

-

Pandemia nie zatrzymała pijaństwa na ulicach naszych miast i wsi. Mimo mniejszego ruchu na drogach, rzadszych podróży i otoczki ochrony swojego zdrowia, wielu kierowców ruszało w trasę pod wpływem alkoholu. Prezes AutoWatch Rafał Misztalski wskazuje, że według danych policji w ubiegłym roku zatrzymano niemal 100 tysięcy pijanych kierowców. – Ta liczba dotyczy tylko osób zatrzymanych. Z całą pewnością po drodze jeździło ich dużo więcej, tylko nie zostali oni złapani – zauważa.

Posłuchaj
00:35 alkohol 2.mp3 Liczba pijanych i liczba zatrzymanych (Wysokie Obroty/PRK)

Pijani za kółkiem to także osoby, które powszechnie określa się jako „wczorajsze”. Wsiadają za kierownicę będąc przekonanymi, że nie mają już promili we krwi. „Rano przecież czułem się już całkiem trzeźwy!” – mówią. Brak bólu i zawrotów głowy nie świadczy o tym, że możemy prowadzić auto! Nawet chwilowe rozkojarzenie może doprowadzić do tragedii.

Posłuchaj
00:42 alkohol 3.mp3 Wczorajsi kierowcy na drogach (Wysokie Obroty/PRK)

Nietrzeźwi kierowcy to nie tylko polski problem. Według szacunków, co czwarty śmiertelny wypadek drogowy w Unii Europejskiej jest spowodowanych jazdą pod wpływem alkoholu. Prezes AutoWatch Rafał Misztalski wskazuje, że według Dyrekcji Generalnej Komisji Europejskiej, która odpowiada za transport w Unii Europejskiej, jednym z najskuteczniejszych środków przeciwdziałania pijanym kierowcom są blokady alkoholowe. Są to urządzenia montowane w samochodach, które monitorują trzeźwość za kółkiem. Stosuje się je w przypadku osób przyłapanych na jeździe po pijanemu. Rozwiązanie to zostało wprowadzone do polskiego kodeksu karnego.

Posłuchaj
01:02 alkohol 4.mp3 Blokady alkoholowe w przepisach prawa (Wysokie Obroty/PRK)

Dziś obchodzony jest Światowy Dzień Trzeźwości. Apelujemy – pij mniej i pod żadnym pozorem nie wsiadaj za kółko po alkoholu!


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: