Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Joanna Twardowska 09.07.2021

Ponad 4,7 tys. interwencji związanych z usuwaniem skutków burz. To nie koniec nawałnic

W związku z nawałnicami, które przechodzą nad Polską, do 21.00 Państwowa Straż Pożarna interweniowała 4 750 razy - poinformował wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak. Bez prądu pozostaje 104 045 odbiorców.

Marek Kubiak napisał na Twitterze, że strażacy najwięcej razy interweniowali w województwach: małopolskim - 1026 i łódzkim - 1015. Ze 100 tysięcy 45 odbiorców, którzy nie mają prądu, najwięcej jest ich w województwach łódzkim - 48 783, mazowieckim - 41 081 oraz warmińsko-mazurskim - 6 110. Ponadto w pięciu województwach uszkodzone zostały dachy na budynkach..

Czytaj także:
shutterstock_ burza free piorun noc 1200.jpg
Nie wychodź z domu, zabezpiecz dobytek. RCB apeluje o ostrożność w czasie burzy
W piątek w całej Polsce obowiązują ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia o upałach i burzach z gradem.
Mazowieckie

- Do godz. 20 po przejściu frontu burzowego mazowieccy strażacy interweniowali 613 razy. Najwięcej interwencji było w Przasnyszu - 65, Płocku - 64, Płońsku - 59, Mławie - 53, Piasecznie - 44, Warszawie - 40, Ciechanowie - 40, Gostyninie - 39, Sochaczewie - 35, Nowym Dworze - 18 i Makowie Mazowieckim - 10 - poinformował rzecznik mazowieckiej Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Burze zerwały cztery dachy z budynków mieszkalnych: dwa w Makowie Mazowieckim oraz po jednym w Legionowie i Zwoleniu, a także osiem dachów z budynków gospodarczych. Nie ma osób rannych.

Czytaj także:

Śląskie

Czytaj także:
burza auto FREE 1200.jpg
Jak się zachować podczas gwałtownej burzy i ulewy?

Ze statystyk śląskiej straży pożarnej wynika, że od rana do 19.00 w piątek w związku z niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi strażacy interweniowali 311 razy. Blisko połowa interwencji przypadła na godziny popołudniowe.

- Interwencje dotyczą przede wszystkim usuwania powalonych drzew czy nadłamanych konarów, a także pompowania wody z podtopionych obiektów czy posesji - poinformowała rzeczniczka śląskiej straży pożarnej, mł. bryg. Aneta Gołębiowska.

Jak dotąd najwięcej interwencji odnotowano na północy woj. śląskiego, w powiatach: częstochowskim (65), lublinieckim (34) i kłobuckim (26), a także w bliższym centrum Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii powiecie będzińskim (50) oraz w Jaworznie (25). W gminie Krzepice uszkodzone zostały dachy na trzech budynkach mieszkalnych i jednym gospodarczym.

Burze przeszły także m.in. nad Częstochową, Sosnowcem, Dąbrową Górniczą, Czeladzią, Mysłowicami, Bytomiem i Katowicami - lokalnie na jakiś czas zalane zostały przejazdy pod wiaduktami. Tak było m.in. w Katowicach w pobliżu przelotowej Alei Roździeńskiego, nieopodal sklepu Ikea.

W Bytomiu zalana była ulica Piłsudskiego, gdzie kanalizacja nie nadążała z przyjęciem dużej ilości wody, w Mysłowicach rozlewisko utworzyło się pod wiaduktem na ul. Bytomskiej. W Piekarach Śląskich od pioruna zapalił się dach dwupiętrowej kamienicy; nie było poszkodowanych.

Prognoza IMGW

W piątek po południu przez Polskę przechodzą burze. "Pogoda nadal jest dynamiczna, w wielu miejscach występować będą silne burze, a we wschodniej połowie Polski jeszcze upalnie. W kolejnych dniach weekendu nieco odpoczniemy od upału, chociaż od niedzieli ponownie napływać będzie ciepłe powietrze. Będzie też mniej opadów i burz, które występować będą już bardziej lokalnie" - przewidywał Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy.

Jak wyjaśniał IMGW, w piątek wschód kraju znajduje się w gorącej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego, a zachodnia - w chłodniejszej polarnej morskiej. Na zachodzie będzie większe zachmurzenie, termometry wskazywać tam będą od 20 stopni w Szczecinie do 32 w Kielcach czy Rzeszowie. W całym kraju może przelotnie popadać, możliwe są też burze z gradem i silnymi porywami wiatru, nawet do 100 km/h.

» INFORMACJI O WARUNKACH DROGOWYCH SZUKAJ W POLSKIM RADIU KIEROWCÓW «

RCB ostrzega

Czytaj także:
Deszcz PAP 1200.jpg
W nocy burze, ulewny deszcz i wiatr powyżej 100 km/h. Ostrzeżenie IMGW

W całej Polsce obowiązują ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia przed upałami oraz gwałtownymi burzami z gradem wydane przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Dlatego Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przypomina o odpowiednim zabezpieczeniu zwierząt, samochodów czy przedmiotów, które mogłyby zostać porwane przez wiatr w czasie burz. Schronienia jak najszybciej należy poszukać też dla siebie, ale kto nie musi, nie powinien wychodzić z domu. Nie należy zatrzymywać się pod drzewami.

Posłuchaj
00:21 11184585_1.mp3 Rzecznik PSP o sytuacji pogodowej w Polsce. (IAR)

RCB zaznacza między innymi, żeby przeparkować samochody w bezpieczne miejsce, jeżeli wcześniej były zaparkowane pod drzewami lub w obniżeniach terenu. Z parapetów i podwórek należy usunąć przedmioty, które mogłyby zostać porwane przez wiatr i stanowić zagrożenie. Warto przygotować też oświetlenie zastępcze, na przykład latarki z zapasem baterii, bo wiatr może uszkodzić linie energetyczne.

jbt