Mateusz Brożyna 08.08.2021

Speedway GP: Łaguta najlepszy w Lublinie. Zmarzlik i Kubera na podium

Bartosz Zmarzlik zajął w sobotę drugie miejsce, a Dominik Kubera był trzeci w kolejnej rundzie żużlowego Grand Prix. W Lublinie wygrał Rosjanin Artiom Łaguta, a czwarty w finale był Szwed Fredrik Lindgren.

Zmarzlikowi nie udało się wyrównać rekordu Szweda Tony'ego Rickardssona, który w 2005 roku wygrał cztery turnieje GP z rzędu. Polski dwukrotny mistrz świata triumfował przed tygodniem dwa razy we Wrocławiu, a w piątek w Lublinie, ale w sobotę - choć w finale przez pewien moment prowadził - musiał uznać wyższość Łaguty.

W klasyfikacji generalnej tegorocznych mistrzostw świata wciąż prowadzi Zmarzlik, który ma 101 punktów, ale Rosjanin zbliżył się do niego na jeden punkt.

Speedway GP: Bartosz Zmarzlik się nie zatrzymuje. Mistrz znów najlepszy we Wrocławiu

Jadący po raz drugi w Grand Prix dzięki "dzikiej karcie" Kubera ponownie stanął na podium. W piątek był drugi, a w sobotę minął linię mety jako trzeci.

00:43 Zmarzlik 1.mp3 Lider klasyfikacji generalnej mówi, że jest zadowolony ze swojej pozycji w zestawieniu (IAR)

Kolejne zawody zaplanowano na 14 sierpnia w szwedzkiej Malilli.

Przed dwoma lubelskimi rundami najciekawiej zapowiadała się rywalizacja zajmujących wcześniej trzy czołowe pozycje Macieja Janowskiego, Łaguty i Zmarzlika.

Do bezpośredniej potyczki Polaków doszło w sobotę już w drugim wyścigu, w którym dwukrotny mistrz globu zwycięstwem potwierdził, że jest w doskonałej dyspozycji fizycznej i sprzętowej, natomiast Janowski - 13. w piątek - lubelskich występów nie będzie mile wspominał, bo po nich wyraźnie stracił dystans do ścisłej czołówki.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Post udostępniony przez Speedway GP (@speedwaygp)

Po ośmiu sobotnich biegach, w których każdy z zawodników ścigał się dwa razy, tylko Zmarzlik i Łaguta mieli komplet sześciu punktów, a po pięć zgromadzili Lindgren i Brytyjczyk Tai Woffinden.

W kolejnej jednak serii w 11. wyścigu lider dosłownie o centymetry został wyprzedzony przez Australijczyka Maxa Fricke, natomiast Łaguta wygrał mający wyjątkową dramaturgię, czterokrotnie powtarzany (trzy upadki i taśma) kolejny wyścig i objął prowadzenie w łącznej punktacji. W pierwszej kraksie najbardziej ucierpiał Słowak Martin Vaculik, który za złamanym obojczykiem odwieziony został do szpitala.

Bartosz Zmarzlik triumfuje w turnieju o Złoty Kask

Dlatego szczególną uwagę przykuwała ich bezpośrednia rywalizacja w 14. biegu, do którego obok Zmarzlika i Łaguty przystąpili Słoweniec Matej Zagar i drugi Rosjanin Emil Sajfutdinow. Najlepiej wystartowali Rosjanie, ale Polak najpierw minął Łagutę, a na drugim okrążeniu prowadzącego Sajfutdinowa i niezagrożony jako pierwszy minął linię mety.

00:49 Zmarzlik 2.mp3 Zmarzlik jest usatysfakcjonowany z przebiegu ostatniego Grand Prix (IAR)

Ponieważ Łaguta był dopiero trzeci, to teraz on tracił punkt do obrońcy tytułu.

Zmarzlik wygrywając ostatni swój występ w fazie zasadniczej zapewnił sobie pierwsze miejsce i możliwość wyboru najkorzystniejszego toru w decydującej części rywalizacji. Miał 14 punktów, o jeden więcej niż Łaguta, a trzecie i czwarte miejsca z 10 zajęli Kubera (trzy wygrane biegi) i Fredrik Lindgren (dwie wygrane).

Poza nimi do półfinałów awansowali: Sajfutdinow, Woffinden, Duńczyk Anders Thomsen i Fricke.

W pierwszym półfinale Zmarzlik nie dał szans rywalom, choć próbował z nim nawiązać walkę Lindgren. W drugim niezagrożony do linii mety dojechał Łaguta, a o drugie miejsce praktycznie na całym dystansie toczyła się ciekawa walka, w której Kubera do końca skutecznie odpierał ataki Fricke'a.

W finale doszło zatem do powtórki z rundy piątkowej. Ścisk w czołówce cyklu sprawiał, że pasjonująca walka toczyła się nie tylko o triumf w Lublinie, ale i prowadzenie w "generalce". Po pierwszym wirażu prowadzenie objął Zmarzlik, ale później górę wziął szybszy motocykl Rosjanina. Po błędzie Polaka Łaguta wyszedł na pierwsze miejsce i już go nie oddał.

Speedway GP: dobra wiadomość dla kibiców. Kolejna runda w Polsce

Siódma runda Grand Prix odbędzie się 14 sierpnia w szwedzkiej miejscowości Malilla.

00:29 Zmarzlik 3.mp3 Dwukrotny mistrz świata w żużlu odnosi się również do zakończonych wczoraj zmagań polskich sportowców na igrzyskach olimpijskich w Tokio (IAR)