PolskieRadio24.pl
Jakub Pogorzelski 29.03.2022

MŚ Katar 2022: Polska - Szwecja. Lewandowski i Zieliński zapewnili nam awans na mistrzostwa świata do Kataru

Reprezentacja Polski wygrała na Stadionie Śląskim ze Szwecją 2:0 i awansowała do finałów piłkarskich mistrzostw świata w Katarze. Bramki dla naszego zespołu zdobyli Robert Lewandowski i Piotr Zieliński.

Obie drużyny w pierwszych minutach dążyły głównie do tego, aby nie stracić bramki. W polskim zespole na plus wyróżniali się Moder, Góralski i Szymański, w 11. minucie Polacy pierwszy raz zagrozili bramce Olsena. Lewandowski niecelnie uderzył głową po zagraniu Casha.

Szwecja odpowiedziała strzałami zza pola karnego duetu napastników Isak-Quaison, które nie sprawiły problemów Szczęsnemu. Gdy zdawało się, że gospodarze kontrolują przebieg wydarzeń, prostą stratę w środkowej strefie boiska zanotował Bielik. Goście ruszyli z szybką kontrą i Forsberg znalazł się z piłką w naszym polu karnym. Jego uderzenie świetnie sparował jednak nasz bramkarz. Po tej akcji Szwedzi stworzyli kolejne zagrożenie - tym razem nie oddając strzału na bramkę.

Do głosu doszli piłkarze Michniewicza, pod koniec drugiego kwadransa swoją szansę zmarnował przez kiks Matty Cash, później piłkę w "szesnastce" dostał Lewandowski, lecz Danielsson nie dopuścił naszej gwiazdy do strzału.
Po kilku spokojnych minutach, serca polskich kibiców i całej kadry zadrżały - Jacek Góralski bardzo agresywnie zaatakował Jespera Karlstroma, sędzia Orsato pokazał naszemu zawodnikowi "tylko" żółtą kartkę.

Do przerwy nie padły bramki, a z szatni na boisko nie wybiegł już Góralski - zastąpił go Krychowiak. Popularny "Krycha" już kilka minut po wejściu pokazał, że należy mu się miejsce w pierwszym składzie. Sprytnie "musnął" piłkę w polu karnym i został sfaulowany przez Karlstroma. Do wykonania rzutu karnego podszedł Robert Lewandowski i celnym strzałem zapewnił nam prowadzenie.

Szwedzi ruszyli do odrabiania strat - starali się zdominować przebieg boiskowych wydarzeń, a w 59. minucie Forsberg znalazł się oko w oko ze Szczęsnym. Z pojedynku kolejny raz skutecznie wyszedł nasz golkiper, który powstrzymał gracza RB Lipsk. Trener Szwedów Janne Andersson wprowadził na boisko Svanberga i Elangę, lecz nie wnieśli oni spodziewanego ożywienia w grze ofensywnej.

Gdy zdawało się, że z każdą minutą będzie coraz trudniej - Polacy skutecznie zaatakowali pressingiem rywali, błąd popełnił Danielsson, dzięki czemu Piotr Zieliński miał swój moment na Stadionie Śląskim. Wbiegł w pole karne, zobaczył, jak jest ustawiony Olsen, po czym precyzyjnym strzałem podwoił nasze prowadzenie.

Nasi gracze poszli za ciosem, strzały głową Bednarka i Lewandowskiego efektownie obronił Olsen. Szwedzi nie stracili kolejnych bramek, lecz już się nie podnieśli. Nie pomógł nawet wprowadzony z ławki Zlatan Ibrahimović. W doliczonym czasie gry kolejną okazję zmarnował Lewandowski, lecz to nikomu nie popsuło humorów.

55:22 mecz Polska-Szwecja - I połowa.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski relacjonują pierwszą połowę meczu Polska-Szwecja (Jedynka)

66:45 mecz Polska-Szwecja - II połowa.mp3 Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski relacjonują drugą połowę meczu Polska-Szwecja

05:20 Trojka Pora na Trojke Analiza z ekspertami meczu Polska-Szwecja 2022_03_30-07-40-11.mp3 Mecz Polska-Szwecja. Analiza z ekspertami (Pora na Trójkę)

01:10 Polska Szwecja Awans ze stadionu Śląskiego komentują Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski.mp3 Awans na mundial w Katarze ze stadionu Śląskiego komentują Andrzej Janisz i Filip Jastrzębski (PR1)

Polska wygrała 2:0 i awansowała na mundial w Katarze.

Polska - Szwecja - 2:0

Gole: Robert Lewandowski (49-karny), Piotr Zieliński (72.)

SKŁADY:

Polska: Wojciech Szczęsny - Krystian Bielik, Kamil Glik, Jan Bednarek - Matty Cash, Jacek Góralski (46. Grzegorz Krychowiak), Jakub Moder, Bartosz Bereszyński - Piotr Zieliński (89. Adam Buksa), Sebastian Szymański - Robert Lewandowski

Szwecja: Robin Olsen - Emil Krafth, Marcus Danielson (79. Zlatan Ibrahimović), Victor Lindelof, Ludwig Augustinsson - Dejan Kulusevski, Kristoffer Olsson (79. Jesper Karlsson), Jesper Karlstrom (67. Mattias Svanberg), Emil Forsberg - Robin Quaison (67. Anthony Elanga), Alexander Isak.

Dziękujemy za śledzenie z nami historycznych wydarzeń na Stadionie Śląskim. Zapraszamy na kolejne mecze naszej kadry, obyśmy mieli równie wiele powodów do radości!

22:44

Były problemy, była "dezercja" Sousy, był niewiadomy status barażu z Rosją, było oczekiwanie na przeciwnika, były problemy ze Szkotami - to wszystko nieważne. POLSKA JEDZIE NA MISTRZOSTWA ŚWIATA!

22:42

90+4' - KONIEC! POLSKA WYGRAŁA ZE SZWECJĄ 2:0 I AWANSOWAŁA DO FINAŁÓW MISTRZOSTW ŚWIATA W KATARZE!

22:41

90+3' - ostatnie sekundy meczu, Ibrahimović fauluje. Za chwilę eksplozja radości na Stadionie Śląskim!

22:39

90+1 - żółta kartka dla Kulusevskiego za faul na Szymańskim.

22:38

90' - sędzia doliczył cztery minuty.

22:38

90' - to powinna być trzecia bramka! Lewandowski dostał sytuacyjną piłkę w polu karnym, jego uderzenie sparował Olsen.

22:36

89' - zmiana w reprezentacji Polski - Adam Buksa za Piotra Zielińskiego.

22:35

87' - szansa na wyprowadzenie kontrataku, Polacy niestety nie utrzymali się przy piłce.

22:33

85' - Piotr Zieliński przewrócił się bez piłki. Gra przerwana.

22:32

84' - Polacy utrzymują się przy piłce, Lewandowski "nakręca" doping.

22:30

82' - wychodzący do piłki Szczęsny nie podnosi się z boiska. "Wpadł" w niego Bereszyński, walczący z Kulusevskim. Polski golkiper już wstał.

22:28

80' - żółta kartka dla Bielika za odepchnięcie Isaka.

22:27

79' - dwie zmiany Szwedów - Karlsson i słynny Zlatan Ibrahimović za Olssona i Danielssona.

22:24

77' - żółta kartka dla Lewandowskiego za przeszkadzanie Olsenowi w wybiciu piłki.

22:23

76' - Olsen ratuje Szwedów! Tym razem świetna interwencja po "główce" Lewandowskiego.

22:22

75' - mogło być 3:0! Wrzutka Szymańskiego i strzał głową Bednarka obroniony.

22:21

73' - wrzutka Modera, Danielsson wybija na rzut rożny.

22:21

72' - PIOTR ZIE-LIŃ-SKI! Zaatakował pressingiem Danielssona, wykorzystał jego błąd i w sytuacji sam na sam z Olsenem zachował się jak rasowy napastnik. Polska - Szwecja 2:0!

22:19

72' - GOL! POLSKA DWA, SZWECJA ZERO!

22:18

70' - Lewandowski fauluje Danielssona i podobnie jak w pierwszej połowie, sygnalizuje sędziemu "nurkowanie" rywala.

22:17

69' - Szwedzi pod naszą bramką, akcja przerwana przez pozycję spaloną Forsberga.

22:15

68' - Svanberg już oddał strzał. Zbyt słaby, by zagrozić Szczęsnemu.

22:14

67' - Z boiska schodzą Quaison i Karlstrom - za nich Elanga ze Svanbergiem.

22:12

65' - Janne Andersson szykuje dwie zmiany, na boisko wejdą Svanberg i Elanga.

22:11

64' - kolejny zablokowany strzał Forsberga. Rzut rożny.

22:10

63' - dobra akcja Modera, niestety strzał lewą nogą za lekki, aby zaskoczyć Olsena.

22:08

60' - od kilku minut przeważają Szwedzi. Świetny powrót Lewandowskiego, który "dał się" sfaulować i przerwał atak rywali.

22:06

58' - Lindelof uderzył po dośrodkowaniu z narożnika, na nasze szczęście niecelnie.

22:05

58' - SZCZĘSNY! Fantastyczna interwencja naszego bramkarza w kolejnej dogodnej sytuacji Forsberga. Szwedzi z rzutu rożnego.

22:03

56' - Szwedzi w naszym polu karnym, Forsberga zablokował Glik.

22:02

55' - błąd realizatora, żółty kartonik zobaczył Moder, nie Zieliński.

21:59

51' - Żółta kartka dla Zielińskiego.

21:58

50' - ostre starcie Modera z Augustinssonem

21:56

49' - LE-WAN-DO-WSKI! Polska JEDEN Szwecja ZERO! Napastnik Bayernu pewnie wykorzystał rzut karny!

21:55

48' - Krychowiak sfaulowany przez Karlstroma, którego wyprzedził w walce o piłkę. Robert Lewandowski przed szansą!

21:55

48' - KARNY DLA POLSKI!

21:54

47' - Szwedzi przeprowadzili groźną akcję. Isak dostał piłkę w polu karnym, ten wystawił Kulusevskiemu, ale strzał gracza Tottenhamu pewnie obronił jego były kolega z Juventusu, Wojciech Szczęsny.

21:52

46' - wracamy do gry. Rozpoczęli Polacy.

21:50

Krychowiak zastąpi Jacka Góralskiego.

21:48

Od początku drugiej połowy zagra Grzegorz Krychowiak

21:33

45+2' - przerwa. Wynik 0:0, żaden z zespołów nie zasłużył na prowadzenie.

21:33

45+1' - sędzia doliczył dwie minuty. Niepokojący widok, Kamil Glik utyka.

21:31

44' - gramy dalej, mimo iż widoczność nie jest idealna. Szybka akcja Polaków, jednak znów niezakończona strzałem.

21:29

42' - sędzia przerywa grę. Gaśnie oświetlenie na Stadionie Śląskim.

21:25

39' - mocniej zabiły serca polskich kibiców. Góralski agresywnie zaatakował Karlstroma, skończyło się na żółtej kartce.

21:23

37' - akcja Polaków przerwana, na spalonym Moder.

21:22

35' - faul Lewandowskiego, napastnik Bayernu nie zgadza się z decyzją sędziego.

21:20

34' - akcja Szwedów niezakończona strzałem.

21:19

33' - od kilku minut trwa walka w środku pola.

21:15

29' - celny strzał Bednarka, jego głównym celem było jednak niedopuszczenie do kontrataku.

21:14

28' - dobre minuty Polaków, Lewandowski nie zdołał oddać strzału w polu karnym, później groźna wrzutka Casha.

21:12

26' - bardzo dobra akcja i zagranie Szymańskiego w polu karnym - niestety Matty Cash skiksował, uderzając lewą nogą.

21:11

24' - Moder świetnie rozpoczął kontrę, Szymański podał prostopadle Lewandowskiemu - Robin Olsen wybiegł poza pole karne i wybił piłkę.

21:08

21' - Glik powstrzymuje Isaka na skraju pola karnego.

21:06

20' - Szwedzi za łatwo radzili sobie w naszym polu karnym. Na szczęście Bednarek w kluczowym momencie zablokował strzał.

21:05

19' - fantastyczna interwencja Szczęsnego! Szwedzi ruszyli po stracie Bielika i skrzydłowy RB Lipsk miał stuprocentową sytuację.

21:04

18' - Polacy od kilku minut grają atakiem pozycyjnym.

21:01

15' - akcja Modera, zakończona nieudanym dośrodkowaniem Szymańskiego

20:59

13' - po chwili próba zza pola karnego Quaisona, która również nie sprawiła problemów naszemu bramkarzowi.

20:58

13' - Isak uderzył z dystansu, pewnie broni Szczęsny.

20:57

11' - dobra akcja Casha, zakończona udanym dośrodkowaniem. Strzał Lewandowskiego niecelny.

20:55

9' - dobra akcja Polaków, jednak na spalonym był Sebastian Szymański.

20:51

5' - skuteczna interwencja Jacka Góralskiego.

20:50

3' - Bielik fauluje w walce w powietrzu.

20:48

2' - Polacy od początku chcą grać piłką i przejąć inicjatywę - faulowany Szymański.

20:47

1' - faulowany Zieliński, piłka dla Polski.

20:46

1' - no to gramy! Rozpoczęli Szwedzi.

20:43

Cały Stadion Narodowy wstał do hymnu - Mazurka Dąbrowskiego.

20:41

Czas na hymny obu państw - na początek Szwecji.

20:30

Za kwadrans rozpocznie się mecz Polska - Szwecja. Coraz więcej kibiców na trybunach, choć pogoda nie rozpieszcza, nadal pada deszcz.

20:16

Pół godziny do meczu. Nad Stadionem Śląskim ulewa - oby nie był to zły znak.

19:48

Do rozpoczęcia meczu niespełna godzina - Arkadiusz Milik poza kadrą, Grzegorz Krychowiak tylko na ławce rezerwowych. Michniewicz podjął odważne decyzje i liczymy, że przyniesie to sukces.

19:34

Witamy w ten wiosenny wieczór i zapraszamy do spędzenia najbliższych godzin z reprezentacjami Polski i Szwecji. Czesław Michniewicz wybrał skład na mecz barażowy - są w nim niespodzianki.