Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Polskie Radio
Piotr Błaszczyk 30.11.2020

Karting - i Ty możesz być jak Kubica!

Karting to dyscyplina, która każdego dnia zyskuje kolejnych zwolenników i fanów. Jaka jest jego historia? Do jakich prędkości rozpędzają się gokarty? Czy każdy może zostać profesjonalnym zawodnikiem?

Pierwsze zawody w kartingu odbyły się w 1959 roku w USA. Dwa lata później rozegrano Mistrzostwa Świata. W Polsce, dyscyplina ta przyjęła się stosunkowo szybko – zagościła oficjalnie w 1960 roku w Częstochowie. Odbyły się wtedy pierwsze Polskie zawody kartingowe. Pierwsze Mistrzostwa Polski rozegrano 7 lat później.

Większość Polaków zna historię kariery Roberta Kubicy. W telegraficznym skrócie – wszystko zaczęło się od gokartów. Młody Robert miał 6 lat, kiedy po raz pierwszy usiadł w "bolidzie" na torze kartingowym. Niebawem rywalizował z nastoletnimi wówczas Nico Rosbergiem i Lewisem Hamiltonem. W 2005 roku zaczęła się przygoda z F1. Po kilku latach wraz z teamem BMW Sauber odniósł historyczne zwycięstwo w czasie GP Kanady.

Robert Kubica na szczyt wzniósł się niezwykle szybko. Wszystko zaczęło się jednak od gokartów. Aby odnosić sukcesy w kartingu (jak w większości innych sportów), do gokarta trzeba wsiąść jako dziecko – najlepiej po odstawieniu od piersi matki. 

Wbrew powszechnej opinii, karting to dyscyplina, która wymaga odpowiedniego przygotowania fizycznego. Kierowanie rozpędzonym gokartem wymaga siły i zwinności.

Posłuchaj
01:00 Ćwiczenia przygotowujące do kartingu (Rozrusznik/PRK) Ćwiczenia przygotowujące do kartingu (Rozrusznik/PRK)

Profesjonalny karting to kosztowna dyscyplina sportu. Jeżeli natomiast na początku potraktujemy to jako zabawę, koszty można mocno ograniczyć – nie musimy od razu kupować swojego prywatnego "wózka". Możemy korzystać z tych, które czekają na nas na torach – są bezpieczne i właściwie przygotowane. Pytanie – czy takich miejsc w Polsce jest dużo? 

Posłuchaj
01:30 Karting rekreacyjny vs wyczynowy - czym się różnią? Karting rekreacyjny vs wyczynowy - czym się różnią?

W 2020 roku karting rekreacyjny ma się nie najlepiej. Związane jest to oczywiście z pandemią COVID-19. Coraz mniej ludzi wybiera się na tor, aby spróbować jazdy "bolidem", który rozpędza się do 60 km/h. Ta różnica względem roku poprzedniego to nawet 70 proc.! Pod względem sanitarnym, warunki jazdy na torze są doskonałe. Zawodnicy dostają jednorazowe kominiarki, ścigają się w małych grupach a publiczność nie jest wpuszczana na trybuny.

Karting to dyscyplina, która staje się coraz bardziej popularna. I Ty możesz mieć w tym udział!

Wybierz się na tor, wsiądź do "bolidu" i poczuj się jak Kubica! Oczywiście nikt nie twierdzi, że zrobisz podobnie dużą karierę, a w Polsce zrodzi się (Twoje_nazwisko)-mania. Na początku traktuj to jako rozrywkę.

Niezależnie od skali (Bahrajn czy Łomża) – adrenalina i dobra zabawa gwarantowana!


Autor: Patryk Kuniszewicz

Gość: 

  • Marek Zawadzki z Racing Center Warsaw,
  • Antoni Derebecki, aktualny reprezentant Polski w kategorii Junior, Kartingowy wicemistrz Polski w 2019 roku.