Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 31.12.2020

Jazda na podwójnym gazie - realny problem czy "widły z igły"?

Pijani kierowcy wciąż są jednym z największych zagrożeń na polskich drogach. Jak wielu złapano ich w tym roku? Czym jest blokada alkoholowa w samochodzie? Czy istnieje szansa na całkowitą eliminacje problemu "wczorajszych" kierowców?

Statystyki pokazują, że spożycie napojów wyskokowych przez Polaków stale rośnie – 2019 roku było największe od 25 lat. Przeciętny Polak wypił w zeszłym roku 9,78 litrów czystego spirytusu. Łącznie na cele alkoholowe wydano 36,6 miliardów złotych.

Niestety nie sam wzrost spożycia alkoholu jest największym problemem - jest nim fakt, że kierowcy wsiadają po nim za kierownicę. Szczególnie niepokojący jest okres świąteczno-sylwestrowy, kiedy nietrzeźwi na drogach to prawdziwa plaga. W trakcie tegorocznych świąt na polskich drogach zginęły 33 osoby, a 136 zostało rannych. Policjanci zatrzymali 793 (!) nietrzeźwych kierowców – a przecież wiadomo, że to nie wszyscy, którzy wyjechali po spożyciu alkoholu na drogi. O statystykach mówi Rafał Misztalski, prezes AutoWatch Polska:

Posłuchaj
00:35 Statystyki dot. pijanych kierowców (Wysokie Obroty/PRK) Statystyki dot. pijanych kierowców (Wysokie Obroty/PRK)

Co roku policja zatrzymuje ponad 110 tysięcy osób pod wpływem alkoholu. A to przecież niewielki odsetek tych, którzy siadają za kierownicę na podwójnym gazie.

W czasie tegorocznych świąt Bożego Narodzenia, policjanci zatrzymali 793 nietrzeźwych kierowców – w zeszłym roku złapano ich niemal 100 więcej. Można pomyśleć, że jest to wynik zadowalający, ponieważ jest niższy niż w poprzednich latach. Biorąc pod uwagę ograniczenia spowodowane pandemią i to, że większość z nas spędzała święta w domu w okrojonym gronie, liczba ta jest wciąż niepokojąca. Musimy też uwzględnić fakt, że nadal wielu kierowców nie zostaje złapanych na gorącym uczynku.

Posłuchaj
01:13 Blokady alkoholowe (Wysokie Obroty/PRK) Blokady alkoholowe (Wysokie Obroty/PRK)

W Polsce blokady alkoholowe są mało popularne - wiedza kierowców i funkcjonariuszy Policji na ich temat jest znikoma. Blokada alkoholowa to urządzenie, które uniemożliwia uruchomienie sinika w przypadku wykrycia alkoholu w wydychanym przez potencjalnego kierującego powietrzu. To połączenie wysokiej klasy alkomatu z urządzeniem uniemożliwiającym rozruch samochodu. Jej montaż to wydatek od tysiąca do kilku tysięcy złotych. 

Źródło: YT

80 procent zatrzymań kierowców pod wpływem alkoholu ma miejsce rano. "Wczorajsi" kierowcy często nie zdają sobie sprawy z tego, w ich organizmie pozostał jeszcze alkohol z wczorajszego wesołego wieczoru. To jasny sygnał, że podstawą działań zmniejszających liczbę pijanych kierowców na naszych drogach musi być edukacja. Swój początek powinna mieć przynajmniej na etapie kursu na prawo jazdy. Temat alkoholu za kółkiem wciąż jest traktowany przez większość szkół po macoszemu.

Posłuchaj
01:04 Obowiązkowe blokady alkoholowe dla wszystkich przyłapanych (Wysokie Obroty/PRK) Obowiązkowe blokady alkoholowe dla wszystkich przyłapanych (Wysokie Obroty/PRK)

 

W 2019 roku Policja odnotowała 30 288 wypadów drogowych, w wyniku których rannych zostało 35 477 osób, a śmierć poniosło 2 909. Zgłoszono również niemal pół miliona (455 454) kolizji. Przez pijanych kierowców doszło do 1655 zdarzeń, w wyniku których zmarły 192 osoby. 

Jeżeli nie chcesz zostać mordercą - nigdy nie wsiadaj za kółko po alkoholu.

Autor: R. Kilen
Gość: Rafał Misztalski – prezes AutoWatch Polska

CZYTAJ TAKŻE: