Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Piotr Błaszczyk 20.09.2021

Pierwszeństwo pieszych – czy to działa?

Od 1 czerwca w Polsce obowiązują nowe regulacje obejmujące m.in. pieszych uczestników ruchu drogowego. Ci uzyskali pierwszeństwo w niemal każdej sytuacji. Czy rzeczywiście poprawi to bezpieczeństwo na naszych ulicach?

Polskie Obserwatorium Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego ITS przeprowadziło analizę wstępnych danych o wypadkach. Zebrane informacje dają nadzieję na to, że wprowadzone zmiany rzeczywiście wpłynęły pozytywnie na bezpieczeństwo. O szczegółach badania mówi Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Samochodowego oraz komisarz Robert Opas z Komendy Głównej Policji. :

Posłuchaj
00:46 piesi 1.mp3 Wstępne dane napawają optymizmem! (Wysokie Obroty/PRK)

Posłuchaj
00:52 piesi 2.mp3 Statystyka wg. Policji (Wysokie Obroty/PRK)

-


Pomysłodawcą zmiany przepisów o przejściach dla pieszych było Ministerstwo Infrastruktury. Jak resort przyjmuje pierwsze statystyki wypadkowe na przejściach po wejściu przepisów w życie?

- Na razie jest dobrze, lecz to nie znaczy, że nie może być lepiej – mówi Konrad Romik z Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.

Posłuchaj
01:15 piesi 3.mp3 Realna poprawa bezpieczeństwa na przejściach (Wysokie Obroty/PRK)

-


Zmiany w przepisach mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym m.in. niechronionych uczestników ruchu. Mimo, iż statystyki dotyczące zdarzeń z udziałem pieszych mają tendencje spadkową to należy pamiętać, że piesi stanowili w 2020 r. 25,3 proc. ogółu ofiar wypadków drogowych w Polsce. Na drogach zginęło 631 pieszych a 4,7 tys. zostało rannych.

-


Piesi otrzymali pierwszeństwo podczas przechodzenia z jednej strony jezdni na drugą. Wszyscy musimy jednak pamiętać o zasadzie ograniczonego zaufania – zarówno wobec kierowców jak i niechronionych użytkowników dróg.


R.Kilen/ st/Paweł Bączek/ bp


CZYTAJ TAKŻE: