Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 29.11.2021

Auto savoir-vivre

Wszyscy znamy przynajmniej kilka zasad savoir-vivre’u. Wiemy, że przy stole nie wypada używać smartfona, torebki wieszać na oparciu krzesła i (co może dziwić) ściągać butów wchodząc do czyjegoś mieszkania. Często zapominamy jednak, że także na drodze obowiązują nas zasady kultury.

Często możemy odnieść wrażenie, że kultura osobista nie jest mocną stroną polskich kierowców. Nadmierne i niepotrzebne trąbienie czy mruganie światłami to coś, co na ulicach zauważyć możemy codziennie. Często dochodzą do tego rozmaite epitety, groźby, krzyki, wymachiwanie rękami, a także dumnie wzniesiony środkowy palec. W skrajnych sytuacjach – nawet rękoczyny.

Nasz reporter Szymon Jaworski rozmawiał z zawodowymi kierowcami o życzliwości na drodze. Co o drogowej kulturze powiedzą ci, którzy spędzają w trasie większą część dnia?

Kierowca Piotr twierdzi, że sytuacja z roku na rok jest coraz gorsza.

- Boli to, że Polak Polakowi nie pomoże. Częściej zrobi to Rumun czy Ukrainiec. Z roku na rok tej bezinteresownej pomocy jest mniej. Każdy patrzy ze swojej perspektywy. Kiedyś podczas pauzy kierowcy ze sobą rozmawiali, a teraz siedzą w samotności w kabinach i oglądają filmy – mówi nasz słuchacz.

Kierowcy bardzo się alienują i wolą spędzać czas w odosobnieniu. Z pewnością wpływ ma na to sytuacja związana z COVID-19.

Posłuchaj
01:02 Polak Polakowi nie jest w stanie pomóc! (Na luzie/PRK) Polak Polakowi nie jest w stanie pomóc! (Na luzie/PRK)

01:37 Na relacje między kierowcami duży wpływ miała pandemia COVID-19 (Na luzie/PRK) Na relacje między kierowcami duży wpływ miała pandemia COVID-19 (Na luzie/PRK)

W związku z nieuprzejmością coraz rzadziej włącza się już nawet CB radio. Lepiej sprawdzić coś w aplikacji, włączyć PRK albo zadzwonić do znajomych i dowiedzieć się czegoś o przejezdności dróg. Tego, co na CB nie da się już słuchać.

Posłuchaj
00:53 Nie ma sensu włączać CB radia (Na luzie/PRK) Nie ma sensu włączać CB radia (Na luzie/PRK)

-


Zbyszek, kierowca międzynarodowy twierdzi z kolei, że polska kultura drogowa nie różni się zasadniczo od zagranicznej. Podkreślił także, że kierowcy wykazują się życzliwością na drodze w szczególności podczas manewru włączania się do ruchu.

Za granicą kierowcy często po zmroku dają sygnał światłami, mówiący że można już wrócić na prawy pas i wjechać przed nich. W przypadku dużych, długich samochodów ciężarowych to bardzo przydatny komunikat.

Posłuchaj
00:59 Uprzejmość nie ma narodowości (Na luzie/PRK) Uprzejmość nie ma narodowości (Na luzie/PRK)

01:04 1 km/h przy wyprzedzaniu ma znaczenie! (Na luzie/PRK) 1 km/h przy wyprzedzaniu ma znaczenie! (Na luzie/PRK)

Życzliwość na drodze nie jest obowiązkiem rozliczanym mandatami. Mimo to niekiedy warto zwolnić, wpuścić, objechać innego kierowcę. Kilka straconych sekund może sprawić, że Twój cały dzień będzie zdecydowanie lepszy! Warto wymienić je na uśmiech, podziękowanie i życzenia „dobrego dzionka”!


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: