Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 26.12.2021

Jak powstały przepisy drogowe?

Kiedy ludzie zaczęli tworzyć zasady korzystania z dróg? Co było powodem ich spisania? Czy ruch lewostronny ma jakiś związek z brytyjskimi rycerzami?

kierowca covid koronawirus tir ciężarówka.jpg
Zmiany w zasadach podróżowania, czyli niełatwy transport w czasie pandemii

Dziś każde z państw ma określone przepisy drogowe. Większość z nich jest uniwersalna i bazuje na tych samych lub podobnych zasadach. Mogą różnić się m.in. limitami prędkości, pierwszeństwem na skrzyżowaniach, czy warunkami do otrzymania prawa jazdy. Wszystkie łączy jedno - chęć zapewnienia maksymalnie dużego poziomu bezpieczeństwa na drodze oraz usprawnienie płynności ruchu.

Kiedy powstały przepisy drogowe? Kto wpadł na pomysł, aby wprowadzić specjalne reguły? 

Historia zapisów dotyczących ruchu drogowego sięga czasów starożytnych. Mimo że pierwsze samochody miały pojawić się dopiero kilkadziesiąt wieków później, to jednak już w tak zamierzchłych czasach potrzebne było wprowadzenie pewnego porządku.

– Musimy pamiętać, że przepisy zostały wymyślone nie w momencie, kiedy pojawiły się pojazdy, ale kiedy powstały pierwsze drogi – mówi Jacek Gembara z miesięcznika "Motocyklista". 

Posłuchaj
01:13 Gdzie powstały pierwsze przepisy ruchu drogowego.mp3 Gdzie powstały pierwsze przepisy ruchu drogowego? (PRK/Na luzie)

 Wprowadzenie w niektórych miejscach w Europie ruchu lewostronnego miało związek z rycerzami. Większość z nich była praworęczna, więc wygodniej i rozsądniej było sięgać po miecz jadąc lewą stroną drogi - tak tłumaczy się regułę lewostronności w Wielkiej Brytanii.

W miejscach, w których panuje ruch prawostronny, również wraca się do czasów rycerskich. Tutaj mówi się, że bohaterowie w zbrojach mając po lewej stronie tarcze, mogli w bezpieczny sposób obronić się przed uderzeniem miecza rywala. 

Głównym powodem spisania przepisów drogowych były wypadki. Gdy dostrzeżono, że całkowita wolność na drodze nie zapewnia bezpieczeństwa, podjęto decyzję o wprowadzeniu reguł usprawniających ruch i zmniejszających ilość niefortunnych zdarzeń. A kto był pierwszą ofiarą motoryzacji?

Posłuchaj
01:28 Pierwsza ofiara motoryzacji.mp3 Pierwsza ofiara motoryzacji (PRK/Na luzie)

Początkowo znaki drogowe miały pełnić funkcję orientacyjną. W ich przypadku źródło też zlokalizowane jest daleko w przeszłości.

Pierwsi przy drogach ustawiali je Rzymianie. Były wysokie na dwa metry, a znajdowała się na nich informacja o odległości do stolicy Cesarstwa Rzymskiego - Rzymu. Miejsca, do którego prowadziły wszystkie drogi. A komu zawdzięczamy rozwój znaków drogowych? 

Posłuchaj
00:51 Cykliści odpowiedzialni za rozwój znaków drogowych.mp3 Cykliści odpowiedzialni za rozwój znaków drogowych (PRK/Na luzie)

Dziś przepisy ruchu drogowego są o wiele bardziej skomplikowane niż przed laty - wszystko w związku z ogromną liczbą jego uczestników i rozwiniętą siecią dróg. Każdego dnia na ulice wyjeżdżają miliony samochodów, a szczegółowe zasady są niezbędne dla zapewnienia bezpiecznych podróży.

kw

CZYTAJ TAKŻE: