Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Radio kierowców
Piotr Błaszczyk 24.06.2021

Od benzyniaka do elektryka. Jak w ostatnich latach zmieniało się podejście do samochodów?

Motoryzacja, tak jak każda inna branża, ulega modzie i nieustannie ewoluuje. Jak zmieniało się podejście do samochodów w ciągu minionych lat? Czy na pewno były to zmiany na lepsze?

Jak w ciągu ostatnich lat zmieniły się samochody?

Od początku XXI wieku auta systematycznie rosną – niemal każda następna generacja modelu jest większa od poprzednika. Ponadto w pojazdach jest coraz więcej elektroniki, a producenci dążą do autonomiczności maszyn. Zmiany widoczne są także w ewolucji napędów - jeszcze kilka lat temu dużą popularnością cieszyły się turbodiesle (silniki o wysokim momencie obrotowym) napędzane tańszym paliwem. Potem, gdy olej napędowy niemal zrównał się ceną z benzyną, producenci zaczęli nas przyzwyczajać do tzw. downsizingu – motorów o niskiej pojemności, najczęściej benzynowych, wspomaganych turbiną. Niedawno na rynku pojawiły się hybrydy - etap pośredni między benzyniakiem a elektrykiem.

Michał Goleniewski, kierowca rajdowy i instruktor doskonalenia techniki jazdy twierdzi, że zmiany podyktowane są ekologią i opłacalnością.

- Wiele innowacji wpływa na poprawę bezpieczeństwa, lecz część z nich to jedynie marketing - mówi.

Posłuchaj
00:47 zmiany 1.mp3 Wprowadzane zmiany to często tylko marketing! (Wysokie Obroty/PRK)

00:36 zmiany 2.mp3 Żaden komputer nie zastąpi kierowcy (Wysokie Obroty/PRK)

-

Wielkim skokiem technologicznym, który mogliśmy obserwować w ciągu minionej dekady, było upowszechnienie samochodów hybrydowych – obecnie takie modele posiadają w ofercie wszyscy liczący się producenci. Z uwagi na niskie zasięgi aut elektrycznych, które póki co najlepiej sprawdzają się w miastach, hybrydy wydają się rozwiązaniem najbardziej prorozsądkowym i proekologicznym.

Posłuchaj
00:59 zmiany 4.mp3 Hybryda jest aktualnie najlepszym rozwiązaniem (Wysokie Obroty/PRK)

-


Początek XXI wieku to dobry okres dla minivanów. Ich konkurentem okazał się SUV – auto będące połączeniem samochodu osobowego z terenowym. Jego zaletą jest duża funkcjonalność i walory trakcyjne. Nie wszystkie samochody tego typu mają napęd na 4 koła, ale większy prześwit pod podwoziem oraz duże koła sprawiają, że auto sprawdza się nie tylko w mieście, ale i w trudniejszych, offroadowych warunkach. Nie dziwi zatem, że popularność SUV-ów z roku na rok rośnie.

Posłuchaj
00:55 zmiany 5.mp3 Czy SUV to samochód idealny? (Wysokie Obroty/PRK)

Rozwój technologii, w tym przede wszystkim elektroniki, pozwolił na opracowanie systemów przyczyniających się do poprawy bezpieczeństwa i warunków prowadzenia pojazdu.

Mimo wyraźnych plusów, nowe rozwiązania niosą też ze sobą negatywne skutki - zbyt duże wyręczanie kierowców przez coraz to nowe systemy powoduje „analfabetyzm wtórny”, który obserwujemy choćby na zwykłym parkingu – kierowcy nie potrafią już parkować korzystając z lusterek. Gapią się zamiast tego w kamerę cofania. Przyzwyczajenie się do gadżetów i bezgraniczne zaufanie do technologii wpływa na utratę czujności, co może znacząco wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze.


W opinii wielu kierowców, rozwój technologiczny w ostatnich latach sprawił, że użytkownicy dróg podróżują wygodniej, bezpieczniej i bardziej ekologicznie. Czy współczesne samochody będą jednak równie długowieczne, co jeżdżące po dzisiejszych drogach 30-letnie Duże Fiaty lub Polonezy?


R. Kilen


CZYTAJ TAKŻE: