Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 15.02.2011

Lokalna Grupa Działania - 15.02.11.

Stowarzyszenie Razem na Wyżyny
Lokalna Grupa Działania - 15.02.11.sxc.hu
Posłuchaj
  • Stowarzyszenie Razem na Wyżyny

/
Aleksandra Tycner: - Od 2004 do 2006 roku na obszarze 1/3 Polski realizowany był unijny program Lider +. Okazało się, że nawet przy niedużym wsparciu finansowym można wykrzesać ducha aktywności gospodarczej w środowisku lokalnym.

Marek Sawicki – minister rolnictwa: - Dobrze, że w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013 program Lider został włączony jako jedno z 23 działań i mamy dzisiaj kilkaset lokalnych grup działania.

Aleksandra Tycner: - Na ten program przeznaczono ponad 3 miliardy zł, z czego 2,5 pochodzi ze środków unijnych.

Marek Sawicki: - Chodzi o aktywizację gospodarczą, ale też społeczną i kulturową. Tam gdzie powstały LGD, gdzie realizowany jest program Lider, tam pięknieją świetlice, powstają skwerki, są pomysły na tworzenie miejsc pracy nie tylko w sensie gospodarczym, ale w sensie kulturowo-społecznym. Każda LGD ma swoją strategię i ogromną gamę pomysłów.

Aleksandra Tycner: - Wśród tych grup jest Stowarzyszenie Razem na Wyżyny, które powstało 4 lata temu w województwie śląskim. Od tego czasu zmieniło się myślenie ludzi, zaczynają się integrować, żeby coś zrobić razem.

Edyta Bałć – kierownik biura LGD Razem na Wyżyny: - W naszym LGD złożono około 60 wniosków na kwotę ponad 2 mln zł. Jeden z projektów to organizacja imprezy, festynu, został już zakończony i płatność została przelana na konto. Sporo projektów z odnowy wsi, czyli realizowanych przez urzędy gmin, też jest w trakcie rozliczania.

Aleksandra Tycner: - Współtwórcą Stowarzyszenia Razem na Wyżyny jest dyrektor gminnego ośrodka kultury w Mykanowie – Krzysztof Poleski.

Krzysztof Poleski: - Rozpoczęliśmy w ubiegłym roku bardzo duży program, który się nazywa Eden, złożony z 4 projektów: edukacja animatorów do pracy w środowisku; aktywizowanie mieszkańców poprzez badanie przez działanie, gdy mieszkaniec jest zarówno badaczem jak i badanym, powstaje diagnoza sołectw, bo tym projektem jest objętych 6 sołectw z terenu LGD; realizujemy kolejny projekt – edukacja liderów; ostatni projekt to wdrażanie strategii rozwoju sołectwa.

Aleksandra Tycner: - Praca w Stowarzyszeniu jest żmudna, ale satysfakcjonująca.

Jakub Konieczny – pracownik Stowarzyszenia: - Wielką frajdą jest kontakt z ludźmi, każda LGD jest po to, by pomagać wnioskodawcom w przygotowaniu wniosków. Nie jesteśmy po to, by wymyślać projekty, ale po to by je ukierunkowywać i podpowiadać, aby Państwu było łatwiej je realizować.

Aleksandra Tycner: - W wypadku małych projektów, których liczba jest przeważająca, największym problemem jest konieczność wyłożenia własnych pieniędzy.

Edyta Bałć: - Potem otrzymanie dopiero refundacji jest to duża blokada dla tych małych stowarzyszeń i fundacji, które nie posiadają takich środków i muszą iść po kredyty czy pożyczki do banków, a odsetki są zbyt duże. Jest to dużym problemem, nad którym warto się zastanowić z instytucjami zarządzającymi, wdrażającymi PROW.

Aleksandra Tycner: - Stowarzyszenie Razem na Wyżyny to jedna z 15 LGD w województwie śląskim.

Więcej informacji znajdą Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi: www.minrol.gov.pl oraz Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich: www.ksow.pl