Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Trójka
Piotr Radecki 23.12.2021

Święta: dojedź bezpiecznie do celu

Wigilia Wigilii to czas, kiedy duża część Polaków rusza na święta do rodziny. Jak przygotować się do takiej jazdy, aby cało i bezpiecznie dojechać do celu? O czym pamiętać i na co uważać?
  • Okres przedświąteczny to czas, kiedy szczególnie trzeba uważać, gdyż jest wzmożony ruch na drodze, a pogoda także potrafi płatać figle
  • Szczególnie dużo jest ciężarówek, gdyż kierowcy dosłownie z całej Europy wracają do domu na święta
  • Przed drogą sprawdź samochód, zaplanuj trasę i przerwy w jeździe - to ułatwi przejazd i zwiększy bezpieczeństwo Twoje i innych

Nie warto się ścigać

Podstawą bezpieczeństwa nie jest szybkość i ściganie się z innymi kierowcami, lecz spokojna, wręcz defensywna jazda: – Kiedy nie musimy, nie wyprzedzamy. Kiedy nie musimy, nie hamujemy ostro, awaryjnie: staramy się to robić zawczasu, bardzo czytelnie – mówi instruktor Rafał Bryła. – Czyli jeżeli my przewidujemy zachowania innych, staramy się też stworzyć sytuację bezpieczną dla innych – tłumaczy.

Planowanie drogi

Przed wyjazdem w trasę warto spojrzeć na mapę i zaplanować kilka wariantów dotarcia na miejsce. Dzięki temu, jeśli jedna droga jest zablokowana, łatwo będzie można znaleźć inną. Ważne też, aby planując czas przejazdu, zaplanować również spory zapas czasu.

– Ważne są również przystanki podczas jazdy. Należy robić kilkunastominutowe przerwy co dwie-trzy godziny, nawet jeśli nie odczuwamy zmęczenia – radzi Mikołaj Krupiński z Instytutu Transportu Drogowego. W ten sposób dajemy odpocząć oczom, mięśniom, rozciągamy ścięgna, które podczas jazdy znajdują się w nienaturalnej, wymuszonej pozycji.

Dzieci w podróży

Równie ważny jak stan techniczny samochodu, którym jedziemy, jest stan psychiczny pasażerów, których wieziemy: krzyczące dzieci, obrażona żona to może być prawdziwy koszmar dla prowadzącego. A w takiej sytuacji nietrudno o wypadek. Jak temu zaradzić? – Jeżeli jedziecie z maluszkiem, warto wyposażyć się w kolorowe książeczki, grzechotki, książeczki dźwiękowe, ulubione przekąski – radzi blogerka Ola Chorzela. – Natomiast jeśli chodzi o starsze dzieci, rynek oferuje cały asortyment pomocy, począwszy od kredek, bloków, książek, gier i zabaw obrazkowych. Nasza rodzina często też gra w różnego rodzaju słowne gry podróżne – wskazuje.

Przeczytaj także


***

Tytuł audycji: Pora na Trójkę
Prowadzi: Piotr Firan
Autor materiału reporterskiego: Łukasz Tymków (Radio Kierowców)
Data emisji: 23.12.2021
Godzina emisji: 7.19

pr