Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 12.12.2013

NYT: Rosja może kupić przyszłość Ukrainy, UE nie może siedzieć z założonymi rękoma

UE musi szukać sposobów na złagodzenie gospodarczych bolączek Ukrainy nie za pomocą "gróźb czy łapówek", ale rozsądnych strategii finansowych. W przeciwnym razie ryzykuje, że Rosja kupi sobie prawo do decydowania o przyszłości Ukrainy - pisze "New York Times".
Protest proeuropejski na Majdanie w KijowieProtest proeuropejski na Majdanie w KijowiePAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO
Galeria Posłuchaj
  • Relacja Piotra Pogorzelskiego z Kijowa (IAR): protesty na Majdanie potrwają przynajmniej do 17 grudnia - tego dnia odbywa się posiedzenie rosyjsko-ukraińskiej komisji międzyrządowej
  • Relacja Andrzeja Gebera ze Strasburga (IAR): Parlament Europejski obraduje nad szczytem w Wilnie
  • Relacja Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR): Biały Dom informuje, że wobec Ukrainy wszystkie opcje polityczne wchodzą w grę, łącznie z sankcjami
  • Relacja Magdaleny Skajewskiej z Brukseli (IAR): wicepremier Ukrainy Serhiej Arbuzow w czwartek przyjedzie do Brukseli
Czytaj także

- UE nie powinna czekać z założonymi rękoma, gdy Rosja próbuje kupić sobie prawo do współdecydowania o politycznej przyszłości Ukrainy, a Chiny chcą zwiększyć własne wpływy w tym kraju, ponawiając ofertę zainwestowania w jego gospodarkę co najmniej 7 mld dolarów - zaznacza "New York Times" w czwartkowym komentarzu redakcyjnym zatytułowanym "Niebezpieczny podział Ukrainy".

Protesty na Ukrainie - zobacz serwis specjalny >>>

Protesty w Kijowie: Zachód ostrzega Ukrainę. Relacja na  żywo >>>

Według amerykańskiego dziennika w obecnej sytuacji tylko wynegocjowanie porozumienia między ukraińskimi władzami a opozycją oraz wznowienie rozmów z UE może pomóc w rozwiązaniu narastającego konfliktu.
"NYT" przypomina, że Międzynarodowy Fundusz Walutowy od miesięcy odmawia udzielenia Ukrainie kredytu na blisko 15 mld dolarów, którego władze w Kijowie potrzebują do marca, by móc refinansować ukraińskie zadłużenie zagraniczne. Według gazety twarde warunki, jakie MFW stawia w zamian za podpisanie porozumienia kredytowego (m.in. zniesienie subsydiów budżetowych dla gospodarstw domowych na gaz importowany z Rosji i wprowadzenie budżetu oszczędnościowego), "mogłyby spowodować dalsze polityczne perturbacje".
- Ostatecznie Ukraina będzie potrzebowała pomocy od któregoś ze swoich sąsiadów, Rosji na wschodzie lub UE na zachodzie. Gdy gra toczy się o tak wysoką stawkę, Unia Europejska powinna zadać sobie pytanie: Czemu nie Europa i czemu nie teraz? - konkluduje "New York Times".

PAP/agkm