Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 12.07.2014

Trybunał na Białorusi broni zakazów w sprawie Karty Polaka

Ustawa zakazująca białoruskim żołnierzom i ratownikom korzystania z Karty Polaka jest zgodna z konstytucją - uznał Trybunał Konstytucyjny Białorusi w orzeczeniu, opublikowanym w piątek na Państwowym Portalu Prawnym.
Zdjęcie ilustracyjneZdjęcie ilustracyjneKPRM

- Zdaniem Trybunału Konstytucyjnego otrzymywanie tych ulg i preferencji może postawić ich (tj. żołnierzy oraz pracowników organów i pododdziałów ds. sytuacji nadzwyczajnych) w sytuacji pewnej zależności od państw obcych i wywołać konflikt interesów - napisano w orzeczeniu.

Ustawa zakazuje żołnierzom i ratownikom "otrzymywania od państw obcych dokumentów, przyznających prawa do ulg i preferencji w związku z poglądami politycznymi i religijnymi albo przynależnością narodową, a także korzystania z takich ulg i preferencji, jeśli co innego nie wynika z międzynarodowym umów Republiki Białoruś".

Obie izby parlamentu przyjęły ustawę w czerwcu, a 1 lipca podpisał ją Aleksander Łukaszenka. W październiku 2012 r. wszedł w życie podobny zakaz dotyczący członków parlamentu i urzędników.

Karta Polaka weszła w życie w marcu 2008 roku. Jest to dokument potwierdzający przynależność do narodu polskiego i przyznający jego posiadaczowi pewne przywileje dotyczące m.in. uzyskania wizy do Polski, podjęcia w Polsce pracy czy działalności gospodarczej. O Kartę mogą ubiegać się obywatele państw byłego ZSRR. Jak wyjaśnia ustawa, stanowi to spełnienie "moralnego obowiązku wobec Polaków na Wschodzie, którzy na skutek zmiennych losów naszej Ojczyzny utracili obywatelstwo polskie".
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl