Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 25.03.2016

Białoruś: wszczęto 135 spraw przeciw walczącym na Ukrainie

"Jest to robione po to, by ludzie, którzy mogą stanowić dla państwa zagrożenie wojskowe, byli pod kontrolą. Wszczęto już 135 postępowań karnych przeciwko takim Białorusinom” – oznajmił szef MSW Białorusi Mikałaj Karpiankou, który jest w MSW szefem Głównego Urzędu do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją.

Już 135 postępowań wszczęto przeciwko obywatelom Białorusi uczestniczącym w działaniach zbrojnych na terenie Ukrainy – poinformował przedstawiciel białoruskiego MSW Mikałaj Karpiankou w wywiadzie opublikowanym w piątek na stronie dziennika „Zwiazda”.

Karpiankou jest w MSW szefem Głównego Urzędu do Walki z Przestępczością Zorganizowaną i Korupcją.

Przypomniał, że według danych podanych przez ministra spraw wewnętrznych Ihara Szuniewicza na początku marca, w działaniach zbrojnych na Ukrainie uczestniczy około 140 Białorusinów. - Mamy listę osób, które według naszych danych znajdują się w strefie konfliktu zbrojnego na Ukrainie i uczestniczą w działaniach zbrojnych w takiej czy innej postaci, po tej czy innej stronie konfliktu. Na liście jest około 140 osób – powiedział Szuniewicz.

Wiadomo o kilku Białorusinach zabitych w konflikcie na Ukrainie. W kwietniu 2015 roku niezależny tygodnik "Nasza Niwa" poinformował o śmierci pierwszego Białorusina, który walczył po stronie sił prorosyjskich na wschodzie Ukrainy. W sierpniu powiadomił zaś o śmierci Białorusina walczącego w ochotniczym korpusie ukraińskiego Prawego Sektora.

Aleksander Łukaszenka w połowie stycznia zdecydowanie wystąpił przeciwko obecności w kraju osób, które walczyły na Ukrainie po dowolnej stronie konfliktu. Oświadczył, że wiadomo mu, iż "niektórzy tak zwani dzielni ludzie, uczestnicy walk w Donbasie, już pozują w Mińsku z bronią". "Żadnego pozowania, żadnych bojowników w kraju być nie powinno" - podkreślił, polecając siłom bezpieczeństwa, by "natychmiast zrobiły z tym porządek".

Karpiankou oznajmił też, że dla Białorusi jest obecnie istotne i to, by nie dopuścić do masowego przemieszczania się przez terytorium kraju do Europy Zachodniej migrantów z państw o zwiększonym zagrożeniu terrorystycznym. "Istnieje prawdopodobieństwo, że wśród uchodźców mogą być bojownicy i przestępcy. To ważne, by nie wpuścić na Białoruś zagranicznych najemników, radykalnych muzułmanów, uczestników działań zbrojnych na Ukrainie czy na Bliskim Wschodzie” – zaznaczył.

PAP/IAR/agkm

bialorus. polskieradio.pl

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl