Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Jakub Bawołek 26.02.2021

Aleksiej Nawalny trafił do kolonii karnej. Władze nie ujawniły miejsca zesłania

Rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny został wysłany do kolonii karnej - podała w piątek agencja RIA Nowosti, powołując się na szefa Federalnej Służby Więziennej Aleksandra Kałasznikowa. Oświadczył on, że Nawalny "jest tam, gdzie powinien się znajdować".

- Zgodnie z decyzją sądu przyjechał tam, gdzie powinien się teraz znajdować. Wszystko zostało przeprowadzone w ramach prawa - powiedział Kałasznikow. Oświadczył, że gwarantuje, że życiu i zdrowiu Nawalnego nic nie zagraża.

shutterstock unia europejska free 1200.jpg
"Są po to, żeby robić cokolwiek". Prof. Reginia-Zacharski o sankcjach UE przeciw Rosji

Nie wiadomo, do którego łagru trafił Nawalny. Federalna służba więziennictwa trzyma te informacje w tajemnicy.

"Absolutnie normalne warunki"

W kolonii karnej, według słów szefa służb więziennych, Nawalny "będzie w warunkach absolutnie normalnych" i "na 100 proc." zapewniony będzie odpowiedni nadzór i kontrola. - Nawalny może, jeśli zechce, pracować w kolonii karnej - oświadczył Kałasznikow.

O wysłaniu Nawalnego w nieznane miejsce z aresztu śledczego w Moskwie powiadomili dzień wcześniej adwokaci, którym jednak władze aresztu nie podały miejsca jego pobytu. Po tym, gdy Nawalny przybędzie do kolonii karnej, jej władze powinny pozwolić mu na powiadomienie rodziny, gdzie się znajduje.

Posłuchaj
00:33 nawalny.mp3 Rosja - służba więziennictwa wiezie A. Nawalnego do łagru, ale nie podaje do którego. Relacja Macieja Jastrzębskiego z Moskwy (IAR) 


Europejski Trybunał Praw Człowieka (ETPC) zażądał od władz Rosji w połowie lutego, by polityk został wypuszczony z aresztu śledczego. Trybunał ocenił, że istnieje zagrożenie dla jego życia. Rosja nie spełniła żądania ETPC.

forum protesty moskwa nawalny 1200.png
Sankcje UE wobec Rosji. Niemiecka prasa: Moskwa może bez skrupułów prowokować Zachód

Odrzucenie apelacji

Moskiewski Sąd Miejski odrzucił 20 lutego apelację złożoną przez obrońców Nawalnego od decyzji sądu niższej instancji o "odwieszeniu" kary więzienia z 2014 roku. 

O zamianę wyroku w zawieszeniu, wydanego wobec Nawalnego w 2014 roku, na karę bezwzględnego pozbawienia wolności, zabiegały służby więzienne. Utrzymywały one, że opozycjonista nie respektował obowiązku meldowania się podczas okresu próby.

Nawalny został w 2014 roku skazany na 3,5 roku więzienia w zawieszeniu za domniemaną malwersację funduszy francuskiej firmy kosmetycznej Yves Rocher. ETPC uznał w 2017 roku, że proces ten był niesprawiedliwy i nakazał wypłacenie odszkodowania Nawalnemu i jego bratu Olegowi.

Moskiewski sąd nakazał umieszczenie polityka w kolonii karnej na 2 lata i 6 miesięcy.


kb