Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Michał Szewczuk 26.08.2021

Przydacz po rozmowie z wiceszefami MSZ Litwy i Ukrainy: nie ma zgody na wykorzystywanie migrantów przez Mińsk

Wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz rozmawiał z wiceszefami MSZ Litwy i Ukrainy, Mantasem Adomenasem i Vasylem Bodnarem. Tematem rozmowy były sprawy związane z wyzwaniami migracyjnymi na wschodniej granicy. "Koordynacja stanowisk kluczowa" - napisał wiceminister na Twitterze. 

"To wspólne wyzwanie dla regionu. Nie ma zgody na instrumentalne wykorzystywanie migrantów przez władze w Mińsku" - dodał. Polska, Litwa i Ukraina tworzą tzw. format Trójkąta Lubelskiego.

ZOBACZ TAKŻE
1200_Przydacz_TT_Free.jpg
Wiceszef MSZ: część opozycji wpisuje się w scenariusz Łukaszenki

W ostatnich miesiącach na granicach Białorusi z UE gwałtownie wzrosła liczba nielegalnych migrantów z Iraku, Syrii, Afganistanu i innych krajów.

Najwięcej osób trafiło dotąd na Litwę, która zarzuciła Białorusi zorganizowanie przerzutu imigrantów na jej terytorium w ramach "wojny hybrydowej".

Sytuacja przy granicy

W Usnarzu Górnym, na granicy polsko-białoruskiej, po stronie Białorusi, od kilkunastu dni koczuje grupa migrantów; osoby te nie są wpuszczane do Polski, granicę zabezpiecza Straż Graniczna i żołnierze. Migranci koczujący po białoruskiej stronie nie chcą wracać na Białoruś.

Czytaj także:

Polska Straż Graniczna wskazuje, że w całym ubiegłym roku na odcinku podlaskim zatrzymano 122 osoby, które nielegalnie przekroczyły granice. W tym roku to już około 780 cudzoziemców. SG odnotowała dotychczas ponad 2 tysiące prób nielegalnego przekroczenia granicy, z czego ok. 1 tys. 350 próbom pogranicznicy zapobiegli.



Po tym, jak Litwa przyjęła przepisy, umożliwiające jej służbom granicznym odsyłanie migrantów na Białoruś, ich grupy przekierowały się na granicę z Łotwą i Polską. Również Łotwa podjęła decyzję o odsyłaniu migrantów i wprowadziła na granicy stan sytuacji wyjątkowej.

ms