Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PolskieRadio24.pl
Joanna Twardowska 18.11.2021

Mariusz Kamiński: Polska nie pozwoli na stworzenie wschodnioeuropejskiego szlaku nielegalnej migracji

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił, że Polska i jej europejscy partnerzy nie pozwolą na stworzenie nielegalnego szlaku migracyjnego z Białorusi na Zachód. Minister spotkał się dziś w Warszawie ze swoim niemieckim odpowiednikiem, ministrem Horstem Seehoferem. Rozmowy dotyczyły sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i wsparcia dla polskich służb ze strony Niemiec.

Na konferencji po spotkaniu Mariusz Kamiński podkreślał, że ochrona wschodniej granicy Polski to ochrona granicy Unii Europejskiej. Dodał, że w rozmowie, drogą sms-ową, uczestniczyła też kanclerz Angela Merkel. W ten sposób przekazywała aktualne informacje i opinie. W ocenie szefa MSWiA rozmowa "była bardzo dobra, bardzo szczera".

- Wdrażamy, a w zasadzie funkcjonuje, taki stały mechanizm wzajemnych konsultacji. Ja jestem z panem ministrem w bardzo częstym kontakcie i wszystkie ważne działania, które będzie podejmowała strona polska i niemiecka będą konsultowane - poinformował Mariusz Kamiński.

Minister zaznaczył, że Polska i Niemcy podzielają ocenę obecnej sytuacji. - Wiemy, że reżim Łukaszenki ze względów politycznych wykorzystuje bezwzględnie, próbuje stworzyć sztuczny szlak migracyjny do Unii Europejskiej i chcę Państwu powiedzieć jasno i powiedziałem to naszym niemieckim partnerom, że Polska nie pozwoli na stworzenie nielegalnego szlaku migracyjnego - szlaku z Europy Wschodniej - podkreślił szef MSWiA.

Minister Mariusz Kamiński poinformował też, że pierwsza grupa migrantów odleciała dziś z lotniska w Mińsku do Bagdadu. Na pokładzie samolotu znalazło się około 400 Irakijczyków. Na jutro zaplanowano kolejny taki lot.

Polska strona zapowiada, że może zamknąć przejście kolejowe w Kuźnicy

Strona polska oczekuje ustabilizowania sytuacji związanej z pobytem nielegalnych migrantów w pobliżu przejścia granicznego w Kuźnicy do niedzieli 21 listopada. W przypadku braku reakcji na ten apel, Polska, w obawie o bezpieczeństwo odbywającego się tam ruchu kolejowego i ryzyka związanej z tym katastrofy wstrzyma ruch kolejowy przez przejście graniczne w Kuźnicy.

Tak relacjonowaliśmy wydarzenia związane z sytuacją na granicy. 


23:07

Polska i Wielka Brytania zgadzają się w ocenie sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i w tym, że należy na to patrzeć w szerszym kontekście bezpieczeństwa europejskiego - mówił podsumowując czwartkową wizytę w Londynie wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

22:31

Prezydent Francji Emmanuel Macron podczas dwóch rozmów telefonicznych w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Mateuszem Morawieckim ponownie zapewnił o swojej "pełnej solidarności z Polską" w kryzysie migracyjnym z Białorusią - poinformował Pałac Elizejski.

22:17
22:08

Polska jest atakowana ze wszystkich stron: z jednej strony przez Białoruś, z drugiej przez Unię Europejską, która karze ją grzywnami i odmawia wsparcia w sprawach takich jak ogrodzenie graniczne czy Nord Stream 2 – pisze szef francuskojęzycznej edycji portalu "Tygodnika Solidarność" Patrick Edery w tygodniku "Valeurs Actuelles".

21:52

USA poruszały w rozmowach z Rosją temat koncentracji jej wojsk przy granicy z Ukrainą - powiedziała Jen Psaki. Nie wykluczyła, że dojdzie do kolejnej rozmowy prezydentów USA i Rosji.

- Podjęliśmy niedawno dyskusje z rosyjskimi urzędnikami na temat Ukrainy oraz stosunków USA i Rosji - powiedziała podczas konferencji prasowej w Białym Domu. Odpowiedziała w ten sposób na pytanie, czy Stany Zjednoczone są zadowolone z rezultatów ostatniego spotkania prezydentów USA i Rosji w Genewie, biorąc pod uwagę napięcia związane z koncentracją rosyjskich wojsk przy Ukrainie oraz kryzysem na granicy polsko-białoruskiej.

21:36

Do 34 godzin wzrósł wieczorem czas oczekiwania kierowców ciężarówek na wyjazd z Polski na Białoruś przez przejście graniczne w Bobrownikach - wynika z informacji służb granicznych. Rano czas oczekiwania w kolejce wynosił tam 33 godziny.

Bobrowniki to obecnie jedyne w regionie przejście graniczne obsługujące drogowy ruch towarowy. Od ponad tygodnia zamknięte jest do odwołania sąsiednie przejście w Kuźnicy. Od tego czasu w Bobrownikach wciąż utrzymuje się kolejka ciężarówek, a czas oczekiwania nie spada poniżej 20 godzin. W połowie ubiegłego tygodnia niedużo brakowało do trzech dób oczekiwania.

21:15

21:13

- 65 proc. Polaków pozytywnie ocenia pracę Straży Granicznej na granicy polsko-białoruskiej - wynika z sondażu Social Changes dla portalu wPolityce.pl. Przeciwnego zdania jest 16 proc. badanych. 19 proc. respondentów nie ma zdania w tej kwestii.

W badaniu, którego wyniki opublikowano w czwartek na portalu, respondentom zadano pytanie o to, jak oceniają pracę Służby Granicznej na granicy polsko-białoruskiej.

38 proc. z nich odpowiedziało, że ocenia ją "zdecydowanie pozytywnie", zaś 27 proc. - że ocenia ją umiarkowanie dobrze. Co dziesiąty Polak o pracy funkcjonariuszy SG na granicy myśli umiarkowanie źle, a 6 proc. oceniło ją zdecydowanie negatywnie. 19 proc. ankietowanych nie ma w tej kwestii zdania.

Badanie zostało zrealizowane metodą CAWI (wywiad wspomagany komputerowo) na panelu internetowym. Przeprowadzono je na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1069 Polaków w dniach od 12 do 15 listopada.

21:11

Polska uważa, że Łukaszenka nie jest żadnym partnerem do rozmów; uznanie Łukaszenki za prezydenta byłoby kapitulacją moralną Europy i upadkiem wartości, na których jest zbudowana UE - powiedział szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

20:48

15 cudzoziemców z Bliskiego Wschodu próbowało wjechać na Ukrainę z Białorusi autobusem, twierdząc, że udają się na zachód kraju w celach turystycznych - podała w czwartek ukraińska straż graniczna. Obcokrajowców nie wpuszczono do kraju.

"Ukraińska straż graniczna udaremniła próbę przedostania się na Ukrainę z Białorusi cudzoziemców z Bliskiego Wschodu" - napisano w komunikacie opublikowanym wieczorem.

20:45

Szef MSWiA Mariusz Kamiński zapewnił, że Polska i jej europejscy partnerzy nie pozwolą na stworzenie nielegalnego szlaku migracyjnego z Białorusi na Zachód. Minister spotkał się dziś w Warszawie ze swoim niemieckim odpowiednikiem, ministrem Horstem Seehoferem.

Rozmowy dotyczyły sytuacji na granicy polsko-białoruskiej i wsparcia dla polskich służb ze strony Niemiec.

Na konferencji po spotkaniu Mariusz Kamiński podkreślał, że ochrona wschodniej granicy Polski to ochrona granicy Unii Europejskiej. Dodał, że w rozmowie, drogą sms-ową, uczestniczyła też kanclerz Angela Merkel. W ten sposób przekazywała aktualne informacje i opinie. W ocenie szefa MSWiA rozmowa "była bardzo dobra, bardzo szczera". - Wdrażamy, a w zasadzie funkcjonuje, taki stały mechanizm wzajemnych konsultacji. Ja jestem z panem ministrem w bardzo częstym kontakcie i wszystkie ważne działania, które będzie podejmowała czy strona polska, czy niemiecka, będą konsultowane - poinformował Mariusz Kamiński.

20:44

Niemiecki rząd zaprzecza doniesieniom reżimu w Mińsku o rzekomych ustaleniach w sprawie korytarza humanitarnego dla migrantów z Białorusi. Według rzeczniczki Aleksandra Łukaszenki, takie rozwiązanie miałoby zapewnić transport między Białorusią a Niemcami dla dwóch tysięcy migrantów.

20:16

20:11

20:10

Nie załamiemy się, będziemy używali działań dyplomatycznych, by skłonić migrantów do powrotu do ich domów - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji prasowej. - Jesteśmy świadkami nie tyle kryzysu migracyjnego, co kryzysu politycznego, wywołanego przez reżim pana Łukaszenki z jego faktycznym mocodawcą na Kremlu - wskazał i dodał, że rozmowy z Łukaszenką mu służą, bo "legitymizują jego reżim". 

20:09

Białoruś musi skończyć z wykorzystywaniem migrantów jako pionków - powiedział sekretarz stanu USA Antony Blinken. Dyplomata zapewnił, że amerykańska administracja przykłada wielką wagę do sytuacji na granicy polsko-białoruskiej.

19:36

Prawie pół tysiąca migrantów, którzy koczowali przez ostatnie dni przy granicy z Polską, wróciło właśnie do domów. W stolicy irackiego Kurdystanu wylądował samolot z Irakijczykami i Kurdami, ewakuowanymi z Białorusi.

Samolot linii Iraqi Airways przywiózł w sumie 430 osób. Część osób wysiadła w Bagdadzie, ale większość w irackiej części Kurdystanu. To właśnie Kurdowie stanowią większość migrantów, których białoruskie służby przywoziły do granicy z Litwą i Polską.

19:35

Prezydent Andrzej Duda odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Francji Emanuelem Macronem. Przywódcy rozmawiali o sytuacji wschodniej granicy Unii Europejskiej.

Przed rozmową z przywódcą Francji, prezydent Andrzej Duda również rozmawiał z prezydentem Litwy.

19:25

19:23

19:21

Dziennikarze wkrótce będą mogli pracować bliżej granicy Litwy z Białorusią – poinformowało MSW w Wilnie. Według minister Agne Bilotaite obecny zakaz zbliżania się do granicy na odległość jednego kilometra zostanie zmieniony i będzie obowiązywał w odległości 100 metrów od granicy.

„W wojnie hybrydowej, z którą obecnie mamy do czynienia (…) powinniśmy odpierać nie tylko ataki fizyczne, ale także informacyjne” – wskazała Bilotaite, którą cytuje agencja BNS.

Minister spraw wewnętrznych podkreśliła, że "aby bronić się przed tymi atakami, potrzebujemy też pomocy mediów”. „Opinia publiczna w kraju i na świecie powinna jak najszybciej otrzymywać obiektywną informację o hybrydowej agresji reżimu białoruskiego" – powiedziała. 

19:09

Minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis oświadczył, że prowadzenie rozmów z Łukaszenką na temat sytuacji na granicy to "niebezpieczna droga". Skomentował w ten sposób niedawną rozmowę kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Łukaszenką.

W środę Landsbergis wskazał, że negocjacje z reżimem nie mogą się odbywać w żadnym wypadku, a kontaktować się z Mińskiem i przekazać stanowisko UE powinien upoważniony przedstawiciel i taką osobą jest szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

18:57

Stanisław Żaryn poinformował również, że polscy funkcjonariusze zwrócili szczególną uwagę na jednego z mężczyzn obecnego w czasie ataku prowadzonego przez cudzoziemców i służby białoruskie w okolicach przejścia granicznego Kuźnica-Bruzgi. "Zachowywał się jak przysłany do nadzorowania działań, wydawał polecenia, kontrolował. Wszystko wskazuje na to, że jest to osoba powiązana ze strukturami państwowymi Białorusi" - napisał Stanisław Żaryn na portalu społecznościowym.

18:56

Rzecznik ministra-koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn napisał, że przemieszczenie migrantów to element gry informacyjnej prowadzonej przez reżim Łukaszenki. "Białoruś rotuje tych, którzy wywierać mają presję na Polskę" - czytamy we wpisie Stanisława Żaryna na Twitterze. Dodał, że po białoruskiej stronie granicy wciąż obecne są oddziały służb państwowych, a udział formacji mundurowych Białorusi w atakach na polską granicę stale rośnie.

18:55

Straż Graniczna poinformowała, że opustoszał obóz migrantów w Bruzgach w pobliżu polskiej granicy. Służby białoruskie skierowały cudzoziemców do centrum transportowo-logistycznego znajdującego się kilkaset metrów dalej.

18:39

18:39

Premier Iraku obiecał wszelką pomoc i współpracę w sprowadzeniu swoich obywateli do kraju, a powrót ma dotyczyć także osób zatrzymanych w ośrodkach dla cudzoziemców po nielegalnym przekroczeniu granicy - napisał na portalu społecznościowym premier Mateusz Morawiecki. Szef polskiego rządu rozmawiał na temat kryzysu migracyjnego na granicy z premierem Iraku Mustafą Al-Kadhimim oraz z premierem Kurdystanu Masrourem Barzanim.

Szef irackiego rządu "przekazał także, że nadal będą wstrzymane bezpośrednie loty do Mińska z terytorium Iraku. Premier Al-Kadhimi wyraził solidarność z Polską i zapewnił, że Irak podejmie wszelkie możliwe kroki, aby obywatele tego kraju wrócili do ojczyzny" - napisał Mateusz Morawiecki. Współpracę zaoferował także premier Kurdystanu, a podczas rozmowy z polskim premierem podkreślił, że ludzie, którzy znaleźli się na granicach Unii Europejskiej, są ofiarami przemytników.

18:37

Szef MSW Niemiec Horst Seehofer ocenił, że "działania Białorusi – o których można powiedzieć z pewnym prawdopodobieństwem, że są one również wspierane przez Rosję – są perfidne".

Zwrócił uwagę, że jednym z elementów wojny hybrydowej prowadzonej przez Białoruś jest upowszechnianie fałszywych informacji. - Taka fałszywą informacją przekazaną dzisiaj było to, że rząd federalny miałby być gotowy do przyjęcia pewnej liczby uchodźców do Niemiec. Mówiono o 2 tys. osób. Od razu nawiązałem kontakt z panią kanclerz i otrzymałem jasną odpowiedź, że jest to fałszywa informacja – powiedział.

18:22

18:22

Minister spraw wewnętrznych Republiki Federalnej Niemiec Horst Seehofer podziękował polskim władzom za to, że strzegą wschodniej granicy Unii Europejskiej. Szef niemieckiego MSW spotkał się w czwartek z polskim ministrem spraw wewnętrznych i administracji Mariuszem Kamińskim.

Seehofer podkreślił, że przyjechał do Polski, aby zapewnić nasz kraj o solidarności w obliczu kryzysu politycznego i migracyjnego wywołanego przez reżim Aleksandra Łukaszenki. - Stoimy po stronie Polski – zapewnił. - To, co robi Polska w czasie tego kryzysu migracyjnego, jest to słuszne – dodał.

18:16

18:15

18:01

W Unii Europejskiej spowolniły prace nad sankcjami za wykorzystywanie migrantów w ataku hybrydowym - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia.

Z rozmów Beaty Płomeckiej z unijnymi dyplomatami wynika, że niektóre kraje mają wątpliwości, czy obejmować restrykcjami białoruskie linie lotnicze Bieławia. 

Wśród krajów, które się zastanawiają są między innymi Niemcy.

17:58

Polska zamknie graniczne przejście kolejowe w Kuźnicy, jeśli do 21 listopada Białoruś nie ustabilizuje sytuacji po swojej stronie granicy. Pismo w tej sprawie, na polecenie szefa MSWiA, przesłał do swojego białoruskiego odpowiednika komendant główny polskiej Straży Granicznej.

W związku z sytuacją na granicy polsko-białoruskiej, od 9 listopada do odwołania został zawieszony ruch graniczny na drogowym przejściu granicznym w Kuźnicy. Znajduje się tam także kolejowe przejście graniczne, na którym nadal odbywa się ruch pociągów towarowych.

Większość tranzytu kolejowego, głównie z kontenerami z Chin, przechodzi przez przejście Brześć-Terespol, gdzie po polskiej stronie znajduje się terminal kolejowy Małaszewicze. Tranzyt towarów koleją, to jedno z ważniejszych źródeł dochodów białoruskich kolei.

17:39

"To zły sygnał" - mówi portalowi PolskieRadio24.pl ekspert PISM Marcin Terlikowski, komentując rozmowy Angeli Merkel i Emmanuela Macron z Łukaszenką i Putinem

"Polsce zależy na rozwiązaniu kryzysu na granicy, na odesłaniu migrantów do ich domów, ale w taki sposób, aby nie zachęcić Łukaszenki do eskalacji kryzysu ponownie", podkreśla ekspert PISM

"Szczególnie problematyczna jest kwestia korytarza – jeśli UE zgodziłaby się przyjąć migrantów koczujących na granicy, to wyśle sygnał – Łukaszence, ale i do krajów pochodzenia tych ludzi, że jednak presja i wytrwałość się opłaca, że można nielegalnie dostać się do UE. W prosty sposób może to doprowadzić do kolejnej eskalacji, gdy tylko Łukaszenka uzna, że chce coś od UE wymusić" - zauważa analityk PISM.

17:37

Podczas rozmowy telefonicznej Łukaszenka zaproponował kanclerz Angeli Merkel utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla 2 tys. migrantów, którzy znajdują się przy granicy z Polską. Białoruś z kolei miała wziąć na siebie zobowiązanie do działania na rzecz powrotu pozostałych 5 tys. do ojczyzny - tak twierdzi Natalia Ejsmant z biura prasowego Łukaszenki.

Według Natalii Ejsmant podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z Merkel w poniedziałek Łukaszenka zaproponował, aby "UE stworzyła korytarz humanitarny dla 2 tys. uchodźców, którzy znajdują się w obozowisku" przy granicy z Polską.

17:12

Cieszy nas wsparcie Brytyjczyków w sprawie kryzysu na granicy z Białorusią - deklarował w Londynie Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w polskim MSZ.

O kryzysie na granicy Marcin Przydacz rozmawiał też z dziennikarzami BBC. Polityk zaznaczył, że trzeba starać się, by poza granicę Polski przebijała się narracja inna niż ta płynąca z Mińska i Moskwy. W tym kontekście Marcin Przydacz podkreślał rolę wolnych mediów na świecie.

16:58

- Otrzymałem informację, że pierwsza grupa kilkuset migrantów obywateli Iraku właśnie jest w samolocie, który wyruszył z Mińska do Bagdadu i wracają do miejsca pochodzenia - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Migranci wracający do Bagdadu. PAP/EPA/ANDREI POKUMEIKO/BELTA HANDOUT
Migranci wracający do Bagdadu. PAP/EPA/ANDREI POKUMEIKO/BELTA HANDOUT
16:54

Są nowe informacje dot. plotek krążących wśród migrantów. 

16:46

- Reżim Łukaszenki ze względów politycznych próbuje stworzyć sztuczny szlak migracyjny do Unii Europejskiej. Polska na to nie pozwoli - powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

16:41

- Rosja wzywa do dialogu pomiędzy władzami i opozycją na Białorusi - powiedział w czwartek prezydent Władimir Putin. Zastrzegł przy tym, że Moskwa ma zamiar nadal rozwijać integrację z sąsiednim krajem.

Czytaj także:
granica free 1200 silnewsparcie_strazy_granicznej_01 (1).jpg
Kryzys na granicy. Ekspert PISM ostrzega: Zachód nie może wpaść w pułapkę, którą zastawiły na nas Mińsk i Moskwa

Wypowiadając się na posiedzeniu kolegium MSZ Rosji, Putin powiedział, że sytuacja wewnętrzna na Białorusi "uspokoiła się", ale "problemy pozostają". Dodał następnie: "Doskonale zdajemy sobie z tego sprawę. Wzywamy do dialogu między władzami i opozycją".

16:31

W Kancelarii Premiera odbyło się spotkanie Mariusza Kamińskiego z szefem niemieckiego MSW Horstem Seehoferem. Głównym tematem rozmowy była sytuacja na granicy polsko-białoruskiej. Szef MSWiA ocenił rozmowę jako "bardzo szczerą". 

- Wdrażamy stały mechanizm wzajemnych konsultacji - powiedział. Dodał, że konsultowane będą wszystkie ważne działania, które będzie podejmowała strona polska i niemiecka.

16:23

Całkowita długość zapory to ponad 180 km.  

Zabezpieczenie granicy z Białorusią .PAP/Maciej Zieliński
Zabezpieczenie granicy z Białorusią .PAP/Maciej Zieliński
16:13

Stanisław Żaryn poinformował, że po białoruskiej stronie granicy wciąż obecne są oddziały służb państwowych.

16:05

Koczowisko w pobliżu przejścia granicznego w Bruzgach opustoszało. 

15:56

- Wszelkie rozmowy bezpośrednie z panem Łukaszenką są mu na rękę o tyle, że legitymizują jego reżim - ocenił w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj także:
twitter morawiecki free premier free 1200.jpg
Premier: jesteśmy świadkami kryzysu nie tyle migracyjnego, co politycznego
15:56

Najnowsze nagranie udostępnione przez MON na Twitterze pokazuje aktualną sytuację w obozowisku migrantów w Kuźnicy. 

15:46

Przejście kolejowe w Kuźnicy może zostać zamknięte.

15:38

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński wyraził zadowolenie z decyzji Komisji Europejskiej o wsparciu organizacji międzynarodowych i humanitarnych na Białorusi. W sumie na pomoc migrantom przebywającym na terenie tego kraju ma zostać przeznaczonych 700 tysięcy euro.

"Traktuję to jako odpowiedź na apel MSW wzywający do podjęcia natychmiastowych działań przez te organizacje" - napisał na Twitterze minister Kamiński.

15:25

- Nie chcemy, żeby nasze Michałowo, nasi mieszkańcy mieli przypiętą łatkę, że w Michałowie umierają czy zamarzają dzieci lub ludzie - powiedziała Maria Ancipiuk, przewodnicząca Rady Miejskiej w Michałowie, tłumacząc przesłanki stojące za uruchomieniem punktu pomocy potrzebującym - głównie migrantom. Reporterowi portalu PolskieRadio24.pl Pawłowi Kurkowi opowiedziała, jak punkt funkcjonuje dzisiaj i jakie widzi rozwiązania kryzysu na granicy.

Jak dary trafiają do potrzebujących? Jakie są dalsze plany funkcjonowania i rozwoju punktu pomocy? Czy można pogodzić ochronę granicy i pomoc ludziom, którzy próbuję ją nielegalnie, często siłowo przekroczyć? Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

15:13

W Unii Europejskiej spowolniły prace nad sankcjami za wykorzystywanie migrantów w ataku hybrydowym - dowiedziała się brukselska korespondentka Polskiego Radia. Z rozmów Beaty Płomeckiej z unijnymi dyplomatami wynika, że niektóre kraje mają wątpliwości, czy obejmować restrykcjami białoruskie linie lotnicze Belavia. Wśród krajów, które się zastanawiają, są między innymi Niemcy.

Posłuchaj
00:41 11407112_1.mp3 Niektóre kraje UE mają wątpliwości dot. sankcji za wykorzystywanie migrantów wobec Mińska. Materiał Beaty Płomeckiej (IAR)

- Pojawiły się argumenty, że przewoźnik ogłosił, że już nie będzie sprowadzać migrantów na Białoruś, ale przecież to są na razie zapowiedzi i to z weekendu - powiedział brukselskiej korespondentce Polskiego Radia jeden z unijnych dyplomatów. Inny przyznał, że nie podobają mu pojawiające się wątpliwości. - Może i Belavia przestaje realizować loty z Syrii, ale jednocześnie próbuje uruchamiać połączenia w innych krajach i musi za to ponieść konsekwencje - skomentował. Jako przykład podał próby współpracy z Uzbekistanem. Jednak władze tego kraju odmówiły i zdecydowały, że nie będą uczestniczyć w tranzytach lotniczych na Białoruś migrantów z Iraku, Syrii, Jemenu, czy Afganistanu.

Czytaj także:
angela merkel free shutter 1200.jpg
"Absolutnie skandaliczne". Tomasz Krawczyk o rozmowie Merkel z Łukaszenką
15:04

- Do rozwiązania kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskiej granicy potrzebne jest wywarcie presji na Alaksandra Łukaszenkę i wspierającego go Władimira Putna - mówił w czwartek w stacji BBC World News wiceminister spraw zagranicznych Marcin Przydacz.

- Przyjęliśmy już (jako Unia Europejska) sankcje wobec Łukaszenki, a tym, co musimy teraz zrobić, jest utrzymanie jedności jako Unia Europejska, jako członkowie NATO, aby wysłać odpowiednie sygnały polityczne, strategiczne sygnały w kierunku Mińska - oświadczył.

14:52

Szef polskiej dyplomacji rozmawiał z ministrem spraw zagranicznych Iranu. Jednym z tematów była sytuacja na polsko-białoruskiej granicy. 

14:43

Stanisław Żaryn poinformował o ciągłym ruchu migrantów przy polsko-białoruskiej granicy. 

14:34

- Aleksander Łukaszenka zaproponował kanclerz Angeli Merkel utworzenie korytarza humanitarnego do Niemiec dla 2 tys. migrantów, którzy znajdują się przy granicy z Polską -  poinformowała jego rzeczniczka Natalla Ejsmant. Jej wypowiedź przekazały też m.in. agencje Reuters, AFP i dpa.

Według Ejsmant podczas pierwszej rozmowy telefonicznej z Merkel w poniedziałek Łukaszenka zaproponował, by "UE stworzyła korytarz humanitarny dla 2 tys. uchodźców, którzy znajdują się w obozowisku" przy granicy z Polską.

- My bierzemy na siebie zobowiązanie do działania na rzecz powrotu pozostałych 5 tys. do ojczyzny. I Angela Merkel, zgodnie z tymi ustaleniami, będzie prowadzić negocjacje z UE, w tym w sprawie organizacji korytarza humanitarnego do Niemiec - oświadczyła Ejsmant.

Rzecznika przekazała, że w chwili obecnej na terytorium Białorusi jest ok. 7 tys. migrantów, z tego ok. 2 tys. - w obozowisku na granicy, a jeszcze ok. 200-500 osób jest rozproszone wzdłuż granicy.

14:22

W Nowosadach obok granicy Polski i Unii Europejskiej policjanci zaopiekowali się grupą osób, oddając im wodę i żywność.

13:42

Migranci wracają do Iraku. 

13:28
13:15

Dziennikarze na Litwie od jutra będą mogli pracować na granicy z Białorusią - poinformowało dzisiaj litewskie MSW. Nie było to możliwe w związku ze stanem wyjątkowym, który został wprowadzony w pasie przygranicznym.

Dziennikarze litewscy oraz zagraniczni będą mogli rejestrować przypadki zawracania nielegalnych migrantów. Otrzymają też możliwość sprawdzenia i zweryfikowania podanych informacji. Jednak, aby wjechać na teren objęty stanem wyjątkowym, redakcja będzie musiała wystąpić o pozwolenie do Państwowej Straży Granicznej. Dziennikarze będą mogli pracować w strefie od jednego kilometra do stu metrów od linii granicznej oraz poprosić funkcjonariuszy, aby mogli zabrać się z nimi na granicę.

Czytaj także:
mid-epa09588672-2.jpg
"Cyniczna gra kanclerz Niemiec". Prof. Jabłoński o rozmowach Merkel z Łukaszenką

Szefowa MSW Agne Bilotaite zaznaczyła, że zmiany związane są z tym, iż Litwa musi odpierać nie tylko ataki fizyczne, ale też informacyjne. "Chcemy, aby opinia publiczna w kraju i na świecie miała jak najszybszą i najbardziej obiektywną informację o hybrydowej agresji prowadzonej przez białoruski reżim" - oświadczyła minister cytowana w komunikacie resortu. Litewskie władze zwracają uwagę, że sytuacja na granicy jest napięta, dlatego duże grupy dziennikarzy nie będą wpuszczane do strefy w tym samym czasie.

13:05
12:56

Syryjczyk, którego córka znajduje się na polsko-białoruskiej granicy, przekazał reporterom, że białoruskie służby żądają od migrantów 100 dolarów za możliwość naładowania telefonu do 20 proc. - czytamy na Twitterze Voices from Belarus.  

12:48

Szef MON podpisał oświadczenie o intencji współpracy dotyczącej rozwoju zdolności Sił Zbrojnych RP w obszarze obrony powietrznej.- To bardzo dobry znak współpracy polsko-brytyjskiej - mówił Mariusz Błaszczak.

- Dziękuję za to, że możemy liczyć na Wielką Brytanię, za zaangażowanie Wielkiej Brytanii w wyzwania, jakie stoją przed nami. Takim wyzwaniem jest sytuacja na polsko-białoruskiej granicy - powiedział szef MON po rozmowie z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii Benem Wallace'm.

Czytaj także:
forum Kuźnica Białoruś granica 1200.jpg
"Sytuacja cały czas eskaluje". Tekieli o kryzysie na granicy

Minister zapewnił także, że "Polska granica jest szczelna i będzie szczelna. Mimo ataków hybrydowych zapewnimy bezpieczeństwo". Dodał, że "ma nadzieję, że jeszcze w tym miesiącu kompania wojsk inżynieryjnych Wielkiej Brytanii rozpocznie służbę na granicy".

12:39

Uzbekistan przekazał Komisji Europejskiej, że wstrzymuje loty na Białoruś - poinformował rzecznik Komisji Eric Mamer. Chodzi o tranzyt lotniczy migrantów z Iraku, Syrii, Jemenu czy Afganistanu.

To kolejny kraj, który ogłosił, pod groźbą unijnych sankcji, wstrzymanie lotów na Białoruś, by ukrócić proceder sprowadzania migrantów przez reżim w Mińsku na granicę z Polską, Litwą i Łotwą. Wcześniej bilety na loty na Białoruś przestały sprzedawać tureckie linie lotnicze. Także przewoźnicy z Libanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Syrii poinformowali, że zdecydowali się na podobne kroki i nie pozwalają obywatelom z Afryki i Bliskiego Wschodu korzystać z połączeń na Białoruś.

12:29
12:17

W nocy Straż Graniczna na odcinku ochranianym przez placówkę w Bobrownikach podjęła akcję ratowniczą wobec dwojga imigrantów z Iraku, którzy utknęli w bagnach.Jedną z tych osób była kobieta w ciąży.

Posłuchaj
00:12 11406446_1.mp3 SG: uratowano dwoje migrantów, którzy utknęli w bagnach. (IAR)

Rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska poinformowała, że migrantom udzielona została pomoc medyczna. Osobom tym oraz ich dziecku nie zagraża już żadne niebezpieczeństwo. Według rzeczniczki Straży Granicznej, po wypisaniu ze szpitala prawdopodobnie trafią oni do strzeżonego ośrodka dla cudzoziemców.

12:09

Policja na podlaskich drogach zatrzymała kolejne trzy samochody z nielegalnymi migrantami. W jednym z aut dostawczych przewożone były 22 osoby. 

Posłuchaj
00:40 11406389_1.mp3 Policja zatrzymała kolejne transporty nielegalnych migrantów (IAR)

Materiał Mariusza Pieśniewskiego (IAR).

12:00

"Białorusini regularnie niszczą ogrodzenie i próbują przepchnąć migrantów na polską stronę. Patrole białoruskich służb wzdłuż ogrodzenia to codzienność na granicy" - poinformowało MON.

11:53

Rzecznik SG Anna Michalska: "po stronie białoruskiej pozostaje grupa ok. 1000 osób. Drugie tyle zostało przemieszczonych w inny rejon granicy".

Czytaj także:
mabla 1200.jpg
Ataki celebrytów na Wojsko Polskie. Szef MON: wspieramy naszych żołnierzy i dziękujemy im za służbę

- W tej chwili jest spokojnie, nie ma prób siłowego forsowania granicy. Cześciej dochodzi do tego w godzinach wieczornych i nocnych - mówiła rzecznik.

Granica polsko-białoruska PAP/Maciej Zieliński
Granica polsko-białoruska PAP/Maciej Zieliński
11:44

Syryjczyk aresztowany na dwa miesiące. Wiózł 9 obywateli Iraku, nielegalnie przebywających w Polsce i nie zatrzymał się do kontroli. 

11:35

Ukraina rozszerzyła kompetencje swoich służb granicznych. Decyzją ukraińskiego parlamentu funkcjonariusze, oprócz sytuacji zagrożenia życia, będą mogli używać broni również między innymi, by odeprzeć atak na obiekty, lub do zatrzymania osób, które popełniły ciężkie przestępstwo.

Posłuchaj
00:52 11406358_1.mp3 Ukraina - rozszerzono kompetencje służb granicznych. Materiał Pawła Buszko (IAR)

Służby graniczne będą mogły też używać granatów i ładunków wybuchowych. Ponadto rozszerzono ich kompetencje przy przerywaniu bezprawnego blokowania punktów granicznych.

Czytaj także:
policja granica TT 663.jpg
Tomasz Krupa o kryzysie na granicy: nie ma dnia, żebyśmy nie zatrzymywali kurierów

Ukraińskie władze obawiają się, że na ich terytorium również może powtórzyć się sytuacja mająca miejsce na granicy polsko-białoruskiej, ale też, że z Białorusi mogą przenikać grupy dywersyjne.

Granica Ukrainy z Białorusią ma 1000 km długości. W zeszłym tygodniu zwiększono tam liczbę funkcjonariuszy straży granicznej, ale też policji i gwardii narodowej. Policja zapowiedziała duże ćwiczenia z udziałem wszystkich struktur siłowych, obrony terytorialnej i formacji obywatelskich. Mają się one odbyć na zachodnim odcinku granicy z Białorusią - w obwodzie rówieńskim.

11:26

SkyNews przekazał wiadomości migrantów, którzy ostrzegają innych przed przybyciem na granicę polsko-białoruską. 

11:11

Ministrowie spraw zagranicznych państw G7 potępili Białoruś za organizowanie nielegalnej migracji przez jej granice i wezwali do natychmiastowego wstrzymania "agresywnej i wyzyskującej kampanii". W oświadczeniu podkreślili, że działania Białorusi są bezduszne i narażają ludzkie życie na niebezpieczeństwo.

11:02

Rozpoczęło się spotkanie szefa MON z sekretarzem obrony Wielkiej Brytanii. Sytuacja na granicy polsko-białoruskiej będzie jednym z tematów rozmowy. 

10:57
10:49

"Stoję murem za wszystkimi żołnierzami pełniącymi służbę na granicy. Interwencja wobec - jak później się okazało - fotoreporterów była niezbędna. Obowiązkiem żołnierzy pełniących wartę jest ochrona kolegów i miejsca zgrupowania" - napisał w czwartek na Twitterze szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

Czytaj także:
piotrowski 1200.jpg
Gen. Piotrowski: zatrzymanie fotoreporterów było prawidłowe. Nikt nikogo nie uderzył ani nie ubliżał
10:41
10:33

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapowiedziało, że dziś w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbędzie się spotkanie Mariusz Kamińskiego oraz Horsta Seehofera, ministra spraw wewnętrznych, budownictwa i ojczyzny Republiki Federalnej Niemiec. Głównym tematem rozmowy będzie sytuacja na granicy polsko-białoruskiej.

Czytaj także:
EPA granica Białoruś migranci 1200.jpg
"Ten kryzys ma wymiar bezpieczeństwa i humanitarny". Koziński o sytuacji na granicy z Białorusią
10:28
10:25
Migranci z obozu pod polską granicą są wprowadzani przez białoruskie służby do centrum logistycznego w Bruzgach.
10:20

Prezes fundacji "Białoruski Dom" Aleś Zarembiuk pytany w radiu RMF FM o to, jak odbiera rozmowy kanclerz Niemiec Angeli Merkel z Aleksandrem Łukaszenką, szef fundacji "Białoruski Dom" odparł: "Nawet my, tutaj w Warszawie, na wolności w wolnym kraju odbieramy to bardzo źle".

Jak podkreślił, smutne jest to, że Unia Europejska dała się nabrać Łukaszence. - On wczoraj na pewno otwierał szampana, bo dostał oprócz tego jeszcze 700 tysięcy euro - powiedział Zarembiuk. Komisja Europejska poinformowała w środę, że przeznaczyła 200 tys. euro na pomoc humanitarną dla Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca (IFRC), za której pośrednictwem środki trafią do migrantów na Białorusi. UE zabezpieczyła też dodatkowe 500 tys. euro na ten cel.

10:13

Migranci czekają na pierwszy lot do Erbilu organizowany przez rząd Iraku. Zarejestrowane są 432 osoby - podał Wojciech Szewko. 

10:07

Policjanci z Komendy Stołecznej Policji zatrzymali na Suwalszczyźnie 22 nielegalnych imigrantów podróżujących renault (21 Syryjczyków i Jemeńczyka).

Czytaj także:
gov.pl mateusz morawiecki free 1200.jpg
"Broniąc naszej granicy, bronimy całej Europy". Mateusz Morawiecki w wywiadzie dla "Bilda"
10:04

Mateusz Morawiecki udzielił wywiadu niemieckiemu dziennikowi "Bild". Premier podczas rozmowy zaznaczył, że polscy funkcjonariusze bronią na wschodzie nie tylko swoją granicę, lecz także Unii Europejskiej i NATO. Szef polskiego rządu podkreślił, że celem ataków hybrydowych białoruskiego reżimu jest cała Europa.

Posłuchaj
01:00 11406196_1.mp3 Premier udzielił wywiadu niemieckiej gazecie. Materiał Wojciecha Osińskiego (IAR)
09:59

Od początku ogłoszenia stanu wyjątkowego w pasie przy granicy z Białorusią wydano 1779 zezwoleń na wjazd do strefy objętej ograniczeniami - przekazała dzisiaj rzecznik Straży Granicznej ppor. Anna Michalska.

Na wjazd na teren objęty działaniem Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej wydano 1602 pozwoleń, a na wjazd na teren działań Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej - 177 pozwoleń.

Większość składanych wniosków motywowana jest koniecznością odwiedzin krewnych.

09:52

Jak poinformowała 16. Dywizja Zmechanizowana - poranna zmiana jest już na swoim miejscu na granicy z Białorusią. 

Czytaj także:
laurka 1200.jpg
"Jesteśmy z wami". Funkcjonariusze otrzymują od dzieci laurki z podziękowaniami za ochronę granicy
09:47

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że wczorajszym atakiem migrantów w Dubiczach Cerkiewnych byli żołnierze białoruskiego.