Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 28.09.2011

Rodziny: życie więźniów Łukaszenki jest zagrożone

Znani białoruscy opozycjoniści skazani na kary więzienia otrzymali pogróżki dotyczące ich zdrowia i życia, o innych w ogóle brak informacji.
Andrej Sannikau został pobity na Placu Niepodległości 19 grudnia 2010 rokuAndrej Sannikau został pobity na Placu Niepodległości 19 grudnia 2010 rokufot. karta97

Chodzi o byłego kandydata na prezydenta Andreja Sannikaua i Źmiciera Daszkiewicza, lidera organizacji Młody Front.

Dziennikarka Irina Chalip powiedziała na konferencji prasowej, że jej mężowi, czyli Andrejowi Sannikauowi, współwięźniowie dawali do zrozumienia , iż może stracić życie. - Grozili, że Andrej Sannikau nie dojedzie do kolonii karnej w Bobrujsku, że zostanie zabity podczas przewożenia z jednego więzienia do drugiego lub w areszcie w Mohylewie. To są poważne pogróżki. Uważam, że należy je potraktować poważnie, gdyż wcześniej niczego podobnego nie było.

Przekazała też, że Sannikau przez adwokata wezwał do "ratowania wszelkimi sposobami" innego opozycjonisty Źmiciera Daszkiewicza. Lider organizacji Młody Front również jest w kolonii karnej.

Nie napisali prośby o ułaskawienie

Alona Tankaczowa, obrończyni praw człowieka powiedziała, że pojawiły się niepokojące informacje dotyczące zdrowia Źmitra Daszkiewicza, lidera organizacji Młody Front: - Posiadamy informację z kilku źródeł, że istnieje realne niebezpieczeństwo dotyczące jego zdrowia i być może życia.

Alona Tonkaczowa zwróciła się do obecnych na konferencji dyplomatów, określając swój apel jako krzyk, by "podjęli wszelkie możliwe działania, aby dostać się do Daszkiewicza i przekonać się o jego stanie".

Chalip i Tonkaczowa wskazały, że od dwóch tygodni nie ma wiadomości od innego opozycyjnego kandydata na prezydenta Mykoły Statkiewicza, skazanego na sześć lat kolonii karnej. Inny kandydat, przedsiębiorca Dźmitry Wus, skazany na 5,5 roku, został ostatnio przewieziony z kolonii karnej w Mohylewie do szpitala więziennego w Mińsku.

Irina Chalip i Alona Tankaczowa zaapelowały do przedstawiicieli zagranicznych misji dyplomatycznych, aby zainteresowały się sytuacją opozycyjnych więźniów. Nie wykluczyły, że takie naciski na więźniów są próbą wymuszenia na nich, by napisali prośby o ułaskawienie. Zwróciły jednocześnie uwagę, że niepokojące informacje dotyczące postępowania z opozycyjnymi więźniami wyszły na światło dzienne przed szczytem Partnerstwa Wschodniego.

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś