Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR
Agnieszka Kamińska 19.12.2011

Polskie MSZ: jednoczymy się z ofiarami represji na Białorusi

Ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło solidarność z narodem białoruskim, w oświadczeniu wydanym w rocznicę wyborów na Białorusi.

- W sposób szczególny jednoczymy się z aresztowanymi Białorusinami, którzy pomimo represji zachowują swoją godność, pozostają ludźmi wewnętrznie wolnymi - napisano w oświadczeniu MSZ.

Ministerstwo wyraziło ubolewanie, że władze w Mińsku kontynuują falę prześladowań: "Ta polityka pogłębia izolację Białorusi na arenie międzynarodowej i pozbawia społeczeństwo szans na budowę w środku Europy, nowoczesnego i dostatniego państwa".

Polskie MSZ podkreśliło, że "Europa słyszy głos tych, którzy bronią fundamentalnych praw człowieka na Białorusi i gotowa jest jeszcze silniej angażować się w obronie kształtującego się społeczeństwa obywatelskiego. Większa pomoc Europy dla Białorusi możliwa jest pod znanymi warunkami zwolnienia wszystkich więźniów politycznych, umożliwienia prześladowanym powrotu do pełni praw obywatelskich i rozpoczęcia dialogu: władza - społeczeństwo".

agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś

Oświadczenie MSZ:

W rocznicę brutalnie stłumionych protestów przeciw niedemokratycznym wyborom prezydenckim na Białorusi Ministerstwo Spraw Zagranicznych wyraża solidarność z narodem białoruskim. W sposób szczególny jednoczymy się z aresztowanymi Białorusinami, którzy pomimo represji zachowują swoją godność, pozostają ludźmi wewnętrznie wolnymi.

Ubolewamy, że władze w Mińsku kontynuują falę prześladowań. Ta polityka pogłębia izolację Białorusi na arenie międzynarodowej i pozbawia społeczeństwo szans na budowę w środku Europy nowoczesnego i dostatniego państwa.

Europa słyszy głos tych, którzy bronią fundamentalnych praw człowieka na Białorusi i gotowa jest jeszcze silniej angażować się w obronie kształtującego się społeczeństwa obywatelskiego. Większa pomoc Europy dla Białorusi możliwa jest pod znanymi warunkami zwolnienia wszystkich więźniów politycznych, umożliwienia prześladowanym powrotu do pełni praw obywatelskich i rozpoczęcia dialogu: władza – społeczeństwo. To jest szansa, której w Europie XXI wieku nikt nie ma prawa pozbawiać własnego narodu.