Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 26.03.2012

Głodującego opozycjonistę zabrali do "psychuszki"

Lekarze zakładają, że wyniki badań pozwolą dobrać odpowiednią metodę przymusowego karmienia opozycjonisty.
Siarhiej Kawalenka podczas procesu w lutym br.Siarhiej Kawalenka podczas procesu w lutym br.belsat.eu/pl

Wyślij e-mail do Prokuratury Generalnej Białorusi w sprawie głodującego Siarhieja Kawalenki >>>>

Siarhiej Kawalenka, głodujący białoruski opozycjonista, został przewieziony z aresztu w Mińsku do szpitala psychiatrycznego "Witsba-3" przy kolonii karnej w obwodzie witebskim.
Rodzina i bliscy Kawalenki dowiedzieli się od służby więziennej, że przewieziono go szpitala psychiatrycznego w celu wykonania badań. - Oni nawet nie ukrywali, że to było zrobione w jednym celu - przymusowego wyprowadzenia go z głodówki - mówi Jurij Bielenki, wiceprzewodniczący Konserwatywno-Chrześcijańskiej Partii BNF, do której należy protestujący opozycjonista.
Milicjanci odmówili przeniesienia Siarhieja do cywilnego szpitala, chociaż nalegaliśmy na takie rozwiązanie - powiedział Bielenki Radiu Swaboda. Przy wzroście 182 cm Kawalenka waży obecnie 51 kg. Bliscy obawiają się o jego życie.
Kawalenka, który jest witebskim działaczem PKCh-BNF, głoduje z dwutygodniową przerwą od 19 grudnia 2011 r., kiedy to został zatrzymany. Domaga się unieważnienia wyroku ponad dwóch lat kolonii karnej za złamanie warunków odbywania kary ograniczenia wolności z 2010 r., wymierzonej mu za powieszenie na noworocznej choince w Witebsku historycznej biało-czerwono-białej flagi Białorusi.
Biało-czerwono-białej flagi używano w latach 1918-19 w Białoruskiej Republice Ludowej i po rozpadzie ZSRR do 1995 roku. 14 maja 1995 roku z inicjatywy nowo wybranego wówczas prezydenta Aleksandra Łukaszenki na Białorusi odbyło się referendum, w wyniku którego zmieniono historyczną symbolikę białoruską na starą sowiecką z niewielkimi modyfikacjami: z czerwono-zielonej flagi zniknęły sierp i młot oraz pięcioramienna gwiazda. Biało-czerwono-białej flagi używają obecnie białoruskie środowiska opozycyjne.

agkm, IAR, PAP

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś