Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
PAP
Agnieszka Kamińska 01.03.2013

Andrzej Poczobut najlepszym dziennikarzem politycznym

Andrzej Poczobut został laureatem nagrody im. Światłany Nawumawej dla najlepszego dziennikarza politycznego. To już czwarte wyróżnienie dla niego w ostatnim czasie, przyznane przez białoruskie środowiska niezależne.
Andrzej PoczobutAndrzej Poczobutzpb.org.pl

Za najlepszego analityka politycznego uznano w tym roku znanego komentatora Aleksandra Klaskouskiego , zaś za najlepszego młodego polityka - działacza kampanii "Mów Prawdę!" Pawła Winahradaua , wielokrotnie skazywanego za działalność opozycyjną na kary ograniczenia wolności i aresztu.

Laureaci nagrody im. Nawumawej wybierani byli drogą elektronicznego głosowania na stronie opozycyjnej kampanii "Mów Prawdę!". Wyróżnienia wręczono w siedzibie opozycyjnej Partii BNF w Mińsku. Poczobut był nieobecny, gdyż jest oskarżony o zniesławienie Aleksandra Łukaszenki i nie wolno mu opuszczać miejsca zamieszkania, czyli Grodna.

Andrzej Poczobut otrzymał kolejną już nagrodę w ostatnim czasie. 16 lutego Andrzej Poczobut , który jest działaczem nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi, został laureatem nagrody opozycyjnej partii Młody Front "Kocham Białoruś" w kategorii dziennikarstwa. 1 lutego białoruskie organizacje pozarządowe wyróżniły go jako jednego z dwóch "obywatelskich liderów roku 2012". W grudniu natomiast środowiska niezależne - m.in. obrońcy praw człowieka i niezależne Białoruskie Stowarzyszenie Dziennikarzy (BAŻ) - uhonorowały go tytułem dziennikarza roku.

Nagrody dla dziennikarza, analityka, polityka
Zmarła dwa lata temu Światłana Nawumawa przez długi czas kierowała Wydziałem Nauk Politycznych Europejskiego Uniwersytetu Humanistycznego, zamkniętego przez władze białoruskie w 2004 roku i otwartego rok później w Wilnie. Nagrody jej imienia przyznawane są w trzech kategoriach: dla najlepszego dziennikarza politycznego, analityka politycznego oraz młodego polityka roku.

Prześladowany dziennikarz
Poczobut został zatrzymany 21 czerwca 2012 roku jego domu, ale po dziewięciu dniach zwolniono go z aresztu w zamian za zobowiązanie, że nie opuści miejsca zamieszkania. Postawiono mu zarzut zniesławienia Łukaszenki w tekstach dla białoruskich portali opozycyjnych Biełorusskij Partizan i Karta'97.
Wcześniej z tego samego artykułu dziennikarz "GW" został skazany w 2011 roku na karę trzech lat więzienia w zawieszeniu na dwa lata. Teraz grozi mu do pięciu lat więzienia oraz odwieszenie poprzedniego wyroku. Po odliczeniu czasu, jaki spędził w 2011 roku w areszcie, jest to w sumie siedem lat i dziewięć miesięcy.
PAP/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś