Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
IAR / PAP
Agnieszka Kamińska 05.04.2013

Łupkowa rewolucja na Białorusi? "Władze mają tani gaz z Rosji"

Władze Białorusi nie są tak zmotywowane do poszukiwania gazu łupkowego, jak ma to miejsce w zachodnich krajach - ocenia niezależna ekspert ds. energetyki Tacciana Manionak.
Jeden z odwiertów gazu łupkowego w PolsceJeden z odwiertów gazu łupkowego w Polsce Karol Karolus/CC
Posłuchaj
  • Relacja Włodzimierza Paca z Mińska: Białoruś poszukuje gazu łupkowego
Czytaj także

Białoruś przystąpi do poszukiwania złóż gazu łupkowego - poinformowały białoruskie media, powołując się na przedstawiciela ministerstwa ds. bogactw naturalnych Uładzimira Waraksę. - Umowa koncesyjna na realizację tego projektu inwestycyjnego Białoruś zawarła w 2012 r. z firmą zarejestrowaną w Szwajcarii - powiedział cytowany przez agencje Waraksa, który jest dyrektorem departamentu geologii. - Podstawą (do zawarcia umowy) były wyniki badań, które potwierdziły, że na Białorusi są perspektywy znalezienia złóż gazu łupkowego - dodał.

Kontrakt opiewa na 10 lat. Obecnie trwają zabiegi o przyciągnięcie do udziału w projekcie współinwestora dysponującego specjalistyczną technologią pozwalającą wydobywać gaz łupkowy. - Na Białorusi jest szansa wydobywania gazu łupkowego na głębokości 3-4 km, także z wykorzystaniem wcześniej wykonanych odwiertów - powiedział główny geolog ds. ropy i gazu państwowej firmy badań geologicznych BiełGieołogija Jarasłau Grybik.

Tymczasem Tacciana Manionak, dziennikarka specjalizująca się w tematyce gospodarczej powiedziała rozgłośni ”Radio Swaboda”, że dobrze się stało, iż Białoruś rozpoczyna taki projekt. Należy jednak pamiętać, że po wielkich inwestycjach w tej sferze gaz łupkowy nie będzie tani przynajmniej na pierwszym etapie wydobycia. Manionak zwraca uwagę, że to drogi rosyjski gaz, stymuluje Europę i Amerykę do poszukiwań gazu łupkowego. Natomiast Białoruś kupuje rosyjski gaz po najniższych w Europie cenach i to zmniejsza motywację białoruskich władz do poszukiwań alternatywnego surowca.

Podkreśliła też, że niereformowana gospodarka Białorusi jest mało efektywna. - Konsumpcja gazu rośnie z każdym rokiem dzięki temu, że jest on tani. Przede wszystkim trzeba zadbać o nowe technologie wykorzystania źródeł energii i stworzenie mechanizmów motywujących do oszczędności - zaznaczyła.

PAP/IAR/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś, serwis portalu PolskieRadio.pl