Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
polskieradio.pl
Agnieszka Kamińska 08.09.2013

W Mińsku powstał białoruskojęzyczny college

W kościele św. Szymon i Heleny w Mińsku zainaugurowano rok akademicki mińskiego college’u teologicznego.
Czerwony kościół w Mińsku, św. św. Heleny i SzymonaCzerwony kościół w Mińsku, św. św. Heleny i SzymonaWikipedia/CC/Кислотный

College jest nową inicjatywą kościoła katolickiego, rozpoczyna pierwszy rok nauczania. Ma przygotowywać nauczycieli religii i niektórych innych specjalności. Co szczególnie ważne, nauka będzie odbywała się w języku białoruskim. A wyższe uczelnie państwowe na Białorusi prowadzą nauczanie w języku rosyjskim.

Uroczyste otwarcie roku szkolnego odbyło się w sobotę w tzw. ”Czerwonym Kościele” świętych Szymona i Heleny w Mińsku. Wzięli w nim udział duchowni-wykładowcy i studenci.

Mszy świętej przewodził metropolita mińsko-mohylewski kościoła katolickiego, abp Tadeusz Kondrusiewicz. Jego wypowiedź cytuje Radio Svaboda. – Do teraz mieliśmy (tylko) centrum przygotowania katechetów. College ma przed sobą szersze cele – katechizacja nie wyczerpuje działalności kościoła. Wiem, że świat zwraca coraz większą uwagę na media, one odgrywają coraz większą rolę w życiu współczesnego społeczeństwa, także Kościoła. Dlatego potrzebujemy katolickich specjalistów, ale wiedzę mogą zdobywać u nas również dziennikarze świeccy, pracujący w świeckich mediach. Konieczne jest także nauczanie społeczne. Widzimy, jak wiele jest problemów na świecie, w każdym społeczeństwie, także w naszym. Ważna jest rodzina, dobroczynność, inne obszary. Mam nadzieję, że nasi absolwenci będą pomagać w strukturach kościelnych, ale także będą działać w społeczeństwie – powiedział.

"Nauka w języku białoruskim: inaczej być nie może"

Abp Kondrusiewicz ma nadzieję, że rejestracja Kolegium Teologicznego w Mińsku na Białorusi, przyczyni się do otwarcia w przyszłości wyższej uczelni teologicznej.

Rejestracja przez państwo oznacza, że ​​uczelnia jest uznawana jako instytucja edukacyjna , powiedział z kolei sekretarz college'u ksiądz Jury Sańko, który także jest rzecznikiem Konferencji Episkopatu Białorusi. – Na razie zajęcia odbywają się przy Czerwonym Kościele. Ale chcemy się rozwijać, mamy nadzieję, że będziemy mieć swój własny budynek. Oczywiście, nauczanie i jego dokumentacja będą prowadzone w języku białoruskim. Przecież żyjemy, edukujemy się, rozwijamy się duchowo na Białorusi, więc inaczej być nie może – powiedział Jury Sańko.

Jak pisze Radio Swaboda, wykładowcami college’u są przede wszystkim katoliccy duchowni, ale również osoby świeckie. Na pierwszy kurs przyjęto 21 studentów, to o osoby w różnym wieku i różnych profesji. Studentką będzie m.in. Alena, matka dwójki dzieci. – Mój wiek już odbiega od szkolnego, ale oto pojawia się wspaniała możliwość nie tylko zdobyć wiedzę, ale i działać, razem z innymi ludźmi. To radość, wielka radość – powiedziała Radiu Swaboda.

Abp Tadeusz Kondrusiewicz zaprezentował podczas uroczystości nową encyklikę papieża Franciszka i wygłosił wykład na jej temat. Osobiście wręczył jej białoruskojęzyczne wersje studentom pierwszego roku college’u.

Kościół świętych Szymona i Heleny w Mińsku otwierał swoje podwoje, gdy środowiska niezależne chciały zorganizować modlitwy w ważne dla tożsamości białoruskiej dni, modlono się tutaj m.in. po sfałszowanych wyborach prezydenckich w 2010 roku i po brutalnie stłumionej demonstracji, podczas której aresztowano setki osób.

svaboda.org/inne/agkm

Informacje o Białorusi: Raport Białoruś