PolskieRadio24.pl
Paweł Majewski 05.02.2022

Pekin 2022: pierwsze medale rozdane, Therese Johaug spełniła marzenia. Świetny występ Izabeli Marcisz

Norweżka Therese Johaug została pierwszą złotą medalistką igrzysk w Pekinie. Norweżka w biegu łączonym na 15 kilometrów wyprzedziła Rosjankę Natalię Niepriajewa oraz Austriaczkę Teresę Stadlober. Izabela Marcisz zajęła 16. miejsce.

Polskie Radio jest Oficjalnym Nadawcą Radiowym z Zimowych Igrzysk Beijing 2022. W Pekinie są nasi sprawozdawcy, których relacji będzie można słuchać na antenach Polskiego Radia, a także w specjalnym serwisie.

Zimowe Igrzyska Olimpijskie Pekin 2022 >>> pekin2022.polskieradio24.pl

"Skiathlon" był pierwszą konkurencją, w której rozdano medale na igrzyskach olimpijskich w Pekinie. Biegaczki narciarskie miały do pokonania 15 kilometrów - połowę dystansu przebiegły techniką klasyczną, a kolejne 7,5 kilometra techniką dowolną.

Spełnione marzenie Johaug

Therese Johaug była wielką faworytką. Norweżka przyjechała do Chin z jasnym celem: wywalczenia pierwszego w karierze indywidualnego złota igrzysk. Od początku sobotniej rywalizacji ruszyła do przodu. Przodowała już na pierwszym pomiarze czasu, choć potem na chwilę liderką została Finka Krista Parmakoski.

Norweska faworytka cały czas kontrolowała sytuację. Johaug prowadziła na półmetku rywalizacji, a podczas biegu techniką dowolną jeszcze powiększyła przewagę. Po przebiegnięciu 11,3 km miała ponad 35 sekund przewagi nad próbującą ją gonić Szwedką Fridą Karlsson.

Ostatnie kilometry to kontrolowanie biegu przez Norweżkę. Ostatecznie Johaug przebiegła 15 km z czasem 44:13.7.

Za jej plecami trwała walka o srebrny i brązowy medal.

Marcisz pokazała swój talent

Ostatecznie po srebro sięgnęła liderka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Rosjanka Natalia Niepriajewa wyprzedziła na mecie Austriaczkę Teresę Stadlober. Jako czwarta finiszowała Finka Kerttu Niskanen, a dopiero piąte miejsce zajęła Karlsson, która osłabła w końcówce.

Z bardzo dobrej strony pokazała się Izabela Marcisz.

21-latka, która ma za sobą medale mistrzostw świata w zawodach młodzieżowych i juniorskich, pokazała, że stać ją na walkę z najlepszymi. W silnie obsadzonej konkurencji młoda reprezentantka Polski zajęła dobre 16. miejsce.

Utalentowana polska biegaczka była wolniejsza od triumfatorki o 3.17,0. Druga z Polek Magdalena Kobielusz zajęła 59. miejsce w stawce 62 zawodniczek. Straciła do Johaug 9,58,3.

Wyniki biegu łączonego (7,5 km techniką klasyczną + 7,5 km techniką dowolną) kobiet: