Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Krzysztof Rzyman 05.09.2011

Lepsza ochrona dla klientów firm deweloperskich

Przyjęte przez Sejm przepisy mają zagwarantować, że nabywcy nowych mieszkań nie stracą pieniędzy. Zdaniem ekspertów zmiany w prawie idą jednak za daleko.
Lepsza ochrona dla klientów firm deweloperskichfot. SXC
Posłuchaj
  • Lepsza ochrona dla klientów firm deweloperskich

Być może już niedługo oczekiwana od wielu lat ustawa chroniąca klientów firm deweloperskich zostanie uchwalona. Posłowie zatwierdzili już projekt, teraz we środę zajmą się nim senatorowie. – Sytuacja nabywców nowych lokali czasem rzeczywiście jest dramatyczna. Szczególnie wtedy, gdy deweloper upada – mówiła na antenie Programu 1 dr Agnieszka Tułodziecka, prezes Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego.

Nowa ustawa ma wprowadzić rachunki powiernicze, na które klienci firm deweloperskich mieliby wpłacać pieniądze. Dziś środki trafiają bezpośrednio do deweloperów. – Ustawa proponuje, aby otwarty lub zamknięty rachunek powierniczy był obligatoryjnym sposobem zabezpieczenia środków. Wprowadza również obowiązek kontrolowania wypłaty zgromadzonych zaliczek przez bank – tłumaczy dr Agnieszka Tułodziecka.

Na ustawowe uregulowanie relacji z klientami zgadzają się także przedstawiciele branży budowlanej. – To powinna być umowa nazwana i w miarę precyzyjnie określona. W zakresie umowy czy obowiązków informacyjnych dewelopera ta ustawa jest niezła, choć mogłaby być lepsza – komentuje Jacek Bielecki z Polskiego Związku Firm Deweloperskich. – Dostrzegamy zagrożenie płynące z uregulowań dot. zabezpieczenia wpłat. Ustawodawca żąda podwójnych zabezpieczeń. Oprócz rachunku powierniczego, jeszcze gwarancja bankowa albo ubezpieczenie. Konsekwencją może być wypadnięcie z rynku bardzo wielu małych i średnich firm, które dziś radzą sobie nieźle – dodał.

Z opinią, że wystarczy jedna forma zabezpieczenia, czyli rachunek powierniczy, zgadza się też szefowa Fundacji na rzecz Kredytu Hipotecznego. Jej zdaniem wprowadzenie przepisów w obecnym kształcie mogłoby rzutować nie tylko na wzrost cen mieszkań, lecz także na mniejszą konkurencyjność. – Już wprowadzenie obligatoryjnych rachunków powierniczych diametralnie zmieniłoby sytuację przyszłych nabywców mieszkań – podsumowała dr Agnieszka Tułodziecka.

Rozmawiała Sylwia Zadrożna.