Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Justyna Golonko 30.09.2011

Fuzje w motoryzacji

Na połączenie Volkswagena z MAN zgodę wyraziła już Komisja Europejska
Fuzje w motoryzacji
Posłuchaj
  • Volkswagen bierze polski rynek

Komisja Europejska wyraziła już zgodę na połączenie Volkswagena z MAN. - Dla koncernu z Wolfsburga, który ma na świecie 61 fabryk w 21 krajach i w ubiegłym roku wyprodukował 7,3 mln samochodów, przejęcie MAN oznacza umocnienie się na globalnym rynku - mówi Adam Woźniak z "Rzeczpospolitej".

W wyniku połączenia Volkswagena z koncernem MAN będziemy mieć w Polsce nowego wielkiego producenta. Polskie zakłady to w nowo nabywanych aktywach bardzo łakomy kąsek. Od 2002 roku zainwestowano w ich rozwój przeszło 230 mln euro.

MAN to największy producent autobusów i ciężarówek w Polsce. Jego zakłady zlokalizowane są w okolicach Poznania i w Starachowicach. W 2010 r. wyprodukowano tam ponad 1,3 tys. autobusów. Firma posiada także zakład w Niepołomicach, gdzie wytwarzane są pojazdy ciężarowe.

Rynek dużych ciężarówek i autobusów nadal będzie jednak bardzo konkurencyjny. Niemiecki koncern wciąż będzie miał za konkurentów renomowanych producentów, takich jak Volvo, Daimler, Iveco, a także polski Solaris. Adam Woźniak zaznacza, że największym producentem w Polsce jest FIAT, do którego należą zakłady produkujące silniki czy komponenty do produkcji samochodów, ale Volkswagen bedzie jednym z liderów tej branży w Polsce. Koncern może zostać czołowym dostawcą segmentu dużych ciężarówek na Starym Kontynencie. Będzie on także na drugim miejscu, jeśli chodzi o dostawy autobusów na europejski rynek Niemiecki. Producent posiada obecnie 70,9 proc. akcji Scanii i 17,4 proc. akcji firmy MAN. W najbliższym czasie Volkswagen zwiększy swoje udziały w firmie MAN do 55,9 proc.