Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 21.03.2013

Wspólny nadzór bankowy w państwach strefy euro

Czy powstanie wspólnego nadzoru bankowego w strefie euro wpłynie na sytuację działających w Polsce banków?
Europejski Bank Centralny rozluźnia politykę monetarną i  wprowadzi do obrotu miliardy euroEuropejski Bank Centralny rozluźnia politykę monetarną i wprowadzi do obrotu miliardy euroecb.int
Posłuchaj
  • Wspólny nadzór bankowy w państwach strefy euro


W czasie, kiedy Cypr szuka wyjścia z finansowego impasu, euro posłowie i przedstawiciele unijnych rządów wynegocjowali wstępne porozumienie w sprawie utworzenia europejskiego nadzoru bankowego, który ma chronić Europę przed powtórką kryzysu w przyszłości.

Jak mówi Łukasz Dajnowicz z Komisji Nadzoru Finansowego, Europejski nadzór bankowy to rozwiązanie korzystne dla Polski. Bez względu na to czy Polska wejdzie do strefy euro czy nie, projekt będzie mieć duży wpływ na sytuację banków w naszym kraju. Prawie 60% sektora bankowego w Polsce jest kontrolowana przez podmioty, które mają główne siedziby w krajach strefy euro. Z punktu widzenia polskiego nadzoru bankowego, łatwiej jest rozmawiać z jednym partnerem niż z kilkoma nadzorami krajowymi, z których każdy ma swoje interesy, a spojrzenie Europejskiego Banku Centralnego, który będzie tym wspólnym europejskim nadzorcą, jako organizacji międzynarodowej, gwarantuje większy obiektywizm.

Przygotowała: Sylwia Zadrożna


Więcej na ten temat na antenie Jedynki w audycji ekonomicznej o godzinie 16.25.

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''