Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Elżbieta Szczerbak 24.07.2013

Czy potrzebny jest Rzecznik Praw Przedsiębiorców?

W najbliższy piątek, posłowie zajmą się dwoma projektami przepisów, które mają powołać Rzecznika Praw Przedsiębiorcy. Tymczasem sami zainteresowani twierdzą, że to absurd.
Czy potrzebny jest Rzecznik Praw Przedsiębiorców? Glow Images/East News
Posłuchaj
  • Rzecznik Praw Przedsiębiorcy

 

Organizacje przedsiębiorców uważają, że powołanie instytucji Rzecznika jest obecnie nieuzasadnione.

Bardziej istotne, jak podkreślają, jest spójny system stanowienia prawa, jakość tworzonych przepisów czy samo nastawienie względem przedsiębiorców. Bo to, z czym obecnie mają największy problem, to właśnie niespójny system przepisów podatkowych, które są różnie interpretowane czy system wymiaru sprawiedliwości -zauważa Arkadiusz Pączka, dyr Centrum Monitoringu Legislacji organizacja Pracodawcy RP

-Można się pokusić o stwierdzenie, że bardziej od Rzecznika Przedsiębiorców, byłoby kluczowe nastawienie ministra finansów czy sprawiedliwości względem przedsiębiorców i środowiska biznesowego.

I choć badania przeprowadzone wśród przedsiębiorców pokazują, że aż blisko 70 proc. z nich chce swojego rzecznika, to zdaniem ekspertów, byłoby to bardziej hasło, niż realny wpływ na problemy polskich firm.

W Polsce mamy już Rzecznika Praw Dziecka i Rzecznika Praw Obywatelskich. Absurdem byłoby tworzenie teraz kolejnej instytucji Rzecznika Przedsiębiorców -dodaje Lech Pilawski, dyr generalny Polskiej Konfederacji Lewiatan.

-Za chwilę, mielibyśmy rzecznika kolejarzy, a może jeszcze nauczycieli, osób patrzących w lewo albo patrzących w prawo. To jest działanie absurdalne. Państwo powinno być sprawne.

Zdaniem ekspertów, wystarczy rozszerzyć kompetencje już istniejącego Rzecznika Praw Obywatelskich i zwiększyć jego budżet tak, by mógł się zajmować również sprawami przedsiębiorców.

W ubiegłym roku trafiły do niego dwie takie sprawy. Tymczasem, liczba źle i fałszywie oskarżonych przedsiębiorców, postępowań, które ciągną się latami na skutek niedbałości sądów albo prokuratury, a potem umarzanych spraw jest znacząco większa –zauważa Lech Pilawski.

Ale to, jak podkreśla ekspert, jest już kwestią edukacji i dobrego prawa.

 

Rozmawiał Krzysztof Rzyman.

 

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''