Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 04.09.2013

Jakie zmiany w OFE?

Dziś ma być ostateczna rządowa propozycja zmian w funkcjonowaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Niewykluczone, że będzie się ona różnić od wcześniej przedstawionych trzech wariantów.
Jakie zmiany w OFE?sxc.hu
Posłuchaj
  • Jakie zmiany w OFE?

Eksperci podkreślają, że najważniejsze dla Ministra Finansów jest umorzenie lub inny sposób klasyfikowania obligacji, które są w portfelach OFE tak, aby nie zwiększały one poziomu zadłużenia kraju. Z kolei resort pracy miał zabiegać o obniżenie kosztów funkcjonowania systemu oraz o centralną rolę ZUS-u przy wypłacie świadczeń.

Premier Donald Tusk, otwierając Forum Ekonomiczne w Krynicy mówił, że wybrano rozwiązanie prorozwojowe: – Naszym głównym celem jest zdjęcie tego ciężaru, który bywa przygniatający z punktu widzenia finansów publicznych i jest jedną z barier rozwojowych dla Polski. Mowa jest o części, która poprzez dług finansuje OFE.

Tę wypowiedź nie do końca rozumie współtwórca reformy emerytalnej, a dziś przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich i partner w firmie PWC, Ryszard Petru: - Rzeczywiście, stworzenie OFE oznaczało zwiększenie deficytu, a z drugiej strony był to deficyt, którego w przyszłości nie będą musiały kolejne pokolenia spłacać. W tym kontekście nie wiem o co chodziło Premierowi. Zobaczymy, jakie dzisiaj przedstawi propozycje. Mam nadzieję, że będzie to rozwiązanie kompromisowe.

Przygotował Krzysztof Rzyman


Więcej na ten temat na antenie Jedynki w audycji ekonomicznej o godzinie 16.25.

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''