Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Małgorzata Byrska 30.09.2013

3 biliony złotych może wynosić jawny i ukryty dług publiczny

Na tle państw strefy euro polski dług publiczny może wydawać się niski. Jednak w porównaniu do znajdujących się na podobnym poziomie rozwoju państw regionu, jest on wysoki. Wyższy dług publiczny w relacji do PKB mają tylko Węgry.
3 biliony złotych może wynosić jawny i ukryty dług publicznysxc.hu/public domain
Posłuchaj
  • 3 biliony złotych może wynosić jawny i ukryty dług publiczny

Dzięki przeniesieniu obligacyjnej części OFE do sektora publicznego rząd planuje obniżyć w przyszłym roku dług publiczny do poziomu 47,1 proc. PKB. Na ten rok prognozowane jest zadłużenie na poziomie 54,8 proc. PKB. Tymczasem zadłużenie realne jest znacznie wyższe, eksperci szacują, że może to być dużo powyżej 200, a nawet 300 proc. PKB, ponieważ rząd nie ujmuje w swoich wyliczeniach zapisów dotyczących tak zwanego długu ukrytego. Zdaniem Piotra Bujaka, głównego ekonomisty Nordea Bank Polska: – Główną częścią ukrytego długu publicznego są zobowiązania emerytalne wobec przyszłych emerytów, i bardzo często, tak jest też w przypadku Polski – ta część ukrytego długu publicznego przekracza nawet kilka razy wielkość jawnego długu publicznego. Na ten ukryty dług, oprócz zobowiązań emerytalnych, składają się przyszłe deficyty i dług wygenerowany przez system ochrony zdrowia.

Do tego tematu wrócimy na antenie Radiowej Jedynki w popołudniowym magazynie gospodarczym – o nowej porze,  czyli po 16.40.

Sylwia Zadrożna

Projekt powstaje we współpracy z Narodowym Bankiem Polskim w ramach programu edukacji ekonomicznej:

''