Logo Polskiego Radia
POSŁUCHAJ
Jedynka
Urszula Tokarska 08.10.2013

Wpływ zmian w polityce inwestycyjnej OFE na warszawską giełdę

Jeśli przygotowywane zmiany zostaną przeprowadzone w sposób rozsądny i wyważony, mogą mieć pozytywny wpływ na giełdę. Zmiany w trzecim filarze emerytalnym mogłyby wspierać giełdę i polski rynek kapitałowy.
Wpływ zmian w polityce inwestycyjnej OFE na warszawską giełdę GPW.pl
Posłuchaj
  • Wpływ zmian w polityce inwestycyjnej OFE na warszawską giełdę


Wielu ekspertów twierdzi, że zmiany w Otwartych Funduszach Emerytalnych mogą być złe dla giełdy i rynku kapitałowego. Czy są dobre strony tych zmian?

Adam Maciejewski, prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie
, uważa, że tak i nie jest odosobniony w tym poglądzie. - Na giełdzie zorganizowano debatę z kilkoma ekspertami rynku kapitałowego, zarządzającymi funduszami inwestycyjnymi i emerytalnymi, a konkluzja była taka, że jeśli przygotowywane zmiany zostaną przeprowadzone w sposób rozsądny i wyważony, mogą mieć pozytywny wpływ na giełdę.

Jakie propozycje mają Państwo, jeśli chodzi o politykę inwestycyjną OFE?

- Przedstawiliśmy dość szeroki katalog zmian, które idą w kierunku umożliwienia funduszom emerytalnym stosowania większości narzędzi inwestycyjnych, jakie są dostępne na rynkach finansowych. A to dlatego, żeby inwestycje OFE były z jednej strony bezpieczniejsze, a z drugiej strony bardziej efektywne.

Rozumiem, że są proponowane pewne instrumenty, jak inwestowanie w instrumenty pochodne czy pożyczki na rynku papierów wartościowych.

- Tak, są to dwie z dziesięciu propozycji, które złożyliśmy. Jedna z nich dotyczy wykorzystania instrumentów pochodnych, ale mniej w kategoriach inwestycyjnych, a bardziej w kategoriach zabezpieczania ryzyka portfela funduszy emerytalnych, czyli ograniczania ryzyka tego portfela. Druga zmiana dotyczy pożyczania papierów wartościowych; chodzi o to, aby fundusze emerytalne te papiery wartościowe, które mają na rachunkach, mogły pożyczać innym uczestnikom  - czyli inwestorom zainteresowanym takimi pożyczkami - i czerpać z tego tytułu przychody.

Opowiadają się też Państwo za zwiększeniem limitów dla inwestycji, chociażby w obligacje np. korporacyjne tak, żeby zapewnić jednak dostęp kapitału dla przedsiębiorstw, bo to też jest ważne dla rozwoju całej gospodarki.


- To jest ważne z kilku powodów. Z jednej strony jest to kwestia dywersyfikacji inwestycji po stronie funduszy emerytalnych, a drugiej strony zapewnienia źródła finansowania z wykorzystaniem instrumentów dłużnych dla samorządów czy dla spółek.

Czy OFE inwestowałyby i na rynku podstawowym i na rynku NewConnect, bo ostatnio debiutów na rynku NewConnect jest zdecydowanie więcej niż na tym rynku podstawowym.

- To jest naturalne z rynkiem NewConnect, natomiast fundusze emerytalne najprawdopodobniej będą lokowały swoje aktywa na rynku głównym, czyli wśród spółek dużych i płynnych. My chcemy ułatwić im inwestycje w spółki małe, w tym w spółki z NewConnect.

A jeśli chodzi o inwestycje zagraniczne OFE?

- Też proponujemy zwiększenie limitów na inwestycje zagraniczne. To jest istotne zwłaszcza z punktu widzenia interesu uczestników funduszy emerytalnych, ponieważ czasami inwestycje zagraniczne mogą być bardzo korzystne inwestycyjnie. Z drugiej strony powinno to również wpłynąć pozytywnie na płynność giełdy, ponieważ te aktywa, które są przechowywane przez fundusze emerytalne w akcjach, są to aktywa najczęściej mało płynne. Jeżeli ta struktura inwestycji się zmieni, to powinno wpłynąć pozytywnie na płynność obrotu na parkiecie.

Jakie zmiany proponują Państwo w III filarze emerytalnym, aby wspierać i giełdę i rynek kapitałowy?

Waldemar Markiewicz, prezes Izby Domów Maklerskich uważa
, że potrzebne jest tutaj wsparcie podatkowe, a dobre wzorce możemy czerpać z USA. – Bez tego ten filar w Polsce nie powstanie. On jest, ale przy obecnych nikłych zachętach praktycznie nie funkcjonuje. Szczególnie ważne jest agresywne wspieranie w obliczu wysychania tego II filaru. W USA kwota, którą przeznacza się na rachunek 401, nie podlega opodatkowaniu i zmniejsza kwoty do opodatkowania. Jest to bardzo agresywne wspieranie i Polska powinna też wspierać zdecydowanie agresywnie finansowanie przedsiębiorstw przez rynek kapitałowy i przyjmować rozwiązania, które zachęcają do konwersji oszczędności w kapitał.

Z tą opinią zgadza się prezes GPW Adam Maciejewski. – To jest też jedna z naszych propozycji z szerokiego katalogu innych propozycji, dotyczących III filara.

Jeśli by te propozycje zostały przyjęte, to nasza giełda nadal ma szanse realizować swoją strategię i stać się centrum finansowym Europy Środkowej?


- Tym bardziej, bo tego typu inwestorzy jak fundusze emerytalne, kiedy uzyskają pełne możliwości inwestycyjne, będą jeszcze bardziej cennymi inwestorami na naszym parkiecie niż dotychczas. Ostateczne decyzje należą do rządu, ale my działamy aktywnie i dlatego wychodzimy z takimi propozycjami.

Giełda do końca roku ma przygotować strategię swojego rozwoju do roku 2020, na co chcą Państwo postawić, bo tych spółek państwowych jest coraz mniej, więc dużych prywatyzacji - jak PKP Cargo, które debiutuje pod koniec października – będzie mniej.

- Będziemy dążyli do tego, żeby być giełdą bardziej międzynarodową.

Temu służy chociażby debiut pierwszej spółki z Chin.

- Mam przekonanie, że to nie ostatnia spółka zagraniczna na naszej giełdzie.

Rozmawiała Sylwia Zadrożna

''